Tanınmaya kapı araladı

Dün, CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu adamıza yaptığı yoğun ve temposu yüksek ziyareti sonlandırıp gece adadan ayrılmıştır.

Dün, CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu adamıza yaptığı yoğun ve temposu yüksek ziyareti sonlandırıp gece adadan ayrılmıştır.
Gelişi birçok çevrede değişik yorumların yapılmasını sağladı .
Yorumların belli başlı iki ana unsuru, görüşme masasına götürülen yeni tez ve yeni tezle terkedilen federasyon tezi olmuştur .
Gezi programı ile ilgili AA’na yapılan açıklamada, Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarına ziyaret yoktu . Her halde uyarılar üzerine Dr. Küçük’ün kabri ziyaret listesine alındı ki, orası da ziyaret edildi .
Anıtlardan sonraki ziyaret , KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’a yapıldı. Kılıçdaroğlu merakla beklenen konuşmasını sarayda yaparak kamu oyunun merakını da gidermiş oldu .
Konuşma çok kısa, fakat Fatih’in top mermileri kadar ağır ve anlamlı .
“ Milli dava olarak baktıkları Kıbrıs sorununa . Geçen 50 yılın ardından , artık KKTC’nin bağımsız ve hür bir devlet olarak tanınmasına destek verdiklerini “ söyledi . Böylece Sn. Kılıçdaroğlu tanınma aşamasını , ikinci bir 5+1 gayri resmi toplantısı yapılmadan aralamış oldu . Bu açıklama, hala daha federasyon tezini sürdürmekte olan siyasi parti ve çevreler tarafından nahoş karşılandı .
Geçen yazımda, 1974’de Ecevit’in partisi CHP, nasıl Beşparmak dağlarına Kıbrıs Türk Halkının özgürlük bağımsızlık ve egemenliğini yazmışsa .

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si dün ayni ilkeleri Cumhurbaşkanlığı sarayında yazmıştır .
Sırada Türkiye’deki diğer siyasal partiler var . Onları da bekliyoruz.
Sn. Kılıçdaroğlu, sadece egemenliğin tanıtılmasına vurgu yaptı . Görüşmelerle ilgili her hangi bir çözüm önerisi yapmadı . Bunu yaptığı açıklamadan okumamız hiç de güç değil . Tanınmış, yani uluslararası statüsü olan bir devlet olarak görüşme masasına oturabileceğimize vurgu yaptı .
Bu durumda ortaya çıkan model, yan yana yaşayan iki devletin işbirliği .
Mesaj, gayet açık ve seçik .
Ana muhalefet CTP ile yaptığı görüşmede ise, CTP Genel Başkanı Sn. Erhürman . Egemen eşitlikten değil de siyasi eşitlikten söz ederek federasyon tezi üzerinde durdu . CTP ile yapılan görüşmede de Sn. Kılıçdaroğlu , Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili ayrıntılı ve somut bir durum sergilemedi .
CTP’nin Kıbrıs’ta verdiği mücadeleyi selamladığını söyleyen Kılıçdaroğlu . CTP’nin Mecliste sandalye sayısını artırması dileğinde de bulundu .
Kıbrıs müzakereleri konusunda açıklamada bulunmaması , dikkatlerden kaçmadı .
Türkiye’de artık TBMM‘ de Kıbrıs’la ilgili olarak çok yakın bir gelecekte Sn. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ile birlikte . KKTC’nin tanıtılması ciddi olarak ele alınacak . İktidar ve ana muhalefet partileri arasında spontane bir fikir birliği oluşmuştur .
Türkiye’de Cumhur ve Millet ittifakının iki ana partisinde , KKTC’nin bağımsızlığı ve tanıtılmasının, KKTC tarafından talebi halinde . Talebe büyük bir desteğin geleceği, Sn. Kılıçdaroğlu’nun ziyareti ile ortaya çıkmıştır .
Dışişleri Bakanı Sn. Ertuğruloğlu’nu ziyaretinde ise , 53 yıldır kimsenin burnunun kanamadığını . KKTC’yi bağımsız bir devlet olarak tanıma zamanının geldiğini ve atılacak her adımda tanınma için destek vereceklerinin altını çizdi .
Garantör Anavatanın, ana muhalefet partisi ve 74’de de büyük ortak olan CHP . KKTC’ nin tanıtılmasının da ateşini yakmıştır .
Hayırlısı olsun .
Milli dava konusunda , 2004 öncesi gibi tek bir görüş oluşmuştur .
O da uluslararası statüsü tanınmış, egemen ve bağımsız bir KKTC .
Sn. Kemal Kılıçdaroğlu dün sarayda düğmeye basarak, bunun fitilini ateşlemiştir .
Başlarını iki ellerinin arasına alarak düşünmek , güneydekilere ve Yunanistan’dakilere düşer .
Bir de bunları körü körüne destekleyenlere …Bu haber 3647 defa okunmuştur

:

:

:

: