Siyasette satranç!

Meclisin üç gün üst üste toplanamaması üzerine siyasette yapılan pazarlıkların ayyuka çıktığı bir dönemi yaşıyoruz.

Meclisin üç gün üst üste toplanamaması üzerine siyasette yapılan pazarlıkların ayyuka çıktığı bir dönemi yaşıyoruz.
DP Milletvekili Serdar Denktaş tarafından YDP milletvekili Bertan Zaroğlu’nun Çalışma Bakanlığı’na önerilmesi, tüm partilerin içini karıştırdı.
Başbakan Ersan Saner’in Meclis’te nisap sorununu aşmak için tüm milletvekillerine gözdağı verdiğine şahit olduk.
Ne dedi Saner?
“UBP hiçbir zaman seçimden kaçmadı, şimdi de kaçmaz… Şartlar bizi erken seçime zorlarsa kulak arkası etmeyiz, gerekeni yaparız.”
Bu sözler, Saner’in iktidar ortaklarına yönelttiği açık bir meydan okumadır.
Anlamı şudur. Eğer bu nisap oyunlarıyla beni zorlamaya devam ederseniz ben en erken tarihte seçime giderim.
Henüz partileşme sürecini tamamlayamayan Bertan Zaroğlu, böyle bir seçimde zararlı çıkar. Diğer taraftan DP ile ortaklık yapma ihtimali de Serdar Denktaş tarafından istense de çok kolay görünmemektedir.
Nitekim Fikri Ataoğlu ve ekibinin, Çalışma Bakanlığı görevi için Bertan Zaroğlu’na destek vermemesi bu zorluğun en önemli işaretidir.
Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın istifa süreciyle ilgili yaptığı açıklamada da şunları söyledi:
“Koral Bey sağlık sorunları nedeniyle görevini bıraktı. Ben Fikri Bey ve Serdar Bey ile görüştüm. DP, kendi kararını üretmelidir… Ancak 10 gün içerisinde bu atamayı gerçekleştireceğim. Bertan Bey benim gündemime Serdar Bey ile konuşmasından ötürü girdi. Ancak Bertan Bey, YDP’nin vekilidir DP’nin değil…”
Bu açıklamadan da görüldüğü üzere Saner’in DP ile hükümet ortaklığıyla ilgili muhatabı Fikri Ataoğlu’dur.
Elbette tüm bu siyasi satrancın bir de UBP boyutu vardır. Başbakan Saner, her ne kadar iktidar ortaklarına en erken tarihte seçim restini çekse de bu görüşün parti içinde geniş desteği olduğunu söylemek zor.
Zira başta Faiz Sucuoğlu olmak üzere, Genel Sekreter Oğuzhan Hasipoğlu, Zorlu Töre ve çok sayıda milletvekili kurultay yapılmadan seçime gidilmesine yüzde 100 karşı.
Saner, ekim ayının son haftasında UBP kurultayının yapılacağını söylese de bu tarihten önce bir baskın seçim sürpriz olmayacak.
Ada TV’de konuşan UBP Milletvekili Zorlu Töre, Genel Başkan Ersan Saner’in kurultaya gitmeden baskın bir seçim yapmayı istediğini ifade ederek, bu önerinin kendilerine de sunulduğunu ancak buna karşı çıktıklarını açıkladı.
Kısaca Meclis tatile çıktı ama siyaset tatil yapmıyor. Tüm siyasi aktörler eteğindeki taşı dökecek. Son sözü sandık kurulduğunda yine halk söyleyecek.
Bu haber 8918 defa okunmuştur

:

:

:

: