Dogecoin (DOGE) madenciliği nasıl yapılır?

Kripto para dünyasının en popüler isimlerinden olan Dogecoin nasıl üretilir? DOGE madenciliği kârlı mı?

İnternet şakasını (meme) temel alan Dogecoin (DOGE), yılın başında değerinin fırlamasıyla 2021'de basının ilgisini çokça üstüne çekmiş kripto para. Dogecoin ve tarihi ne kadar komik olsa da internet şakasına dayanan kripto para birimi, ekosistemde kalıcı olacak gibi görünüyor. Dogecoin, fiyat oynaklığına rağmen DOGE saklayarak onu destekleyen sadık bir topluluğa sahip.

Birçok kişi, gördüğü ilgi ve değerindeki keskin yükseliş sayesinde Dogecoin'e yatırım yapmakla ilgileniyor. Para kazanma yollarından biri de DOGE madenciliği yapmak.

Madencilik, tıpkı diğer kripto para birimlerindeki gibi ağın çalışmasına yardımcı olmakta önemli bir rol üstleniyor.

DOGE, diğer popüler kripto paraların çoğu gibi madenciliğe başlamak için geniş olanaklara gerek duymadığından Dogecoin madenciliğine başlamayı düşünenler şanslı. Zira Dogecoin madenciliği yaparak zengin olamayabilirsiniz ancak birkaç coin biriktirmenize yardımcı olabilir.

Dogecoin hakkında İşin özeti, Dogecoin 2013 yılında piyasaya sürülmüş bir kripto para. Aslen bir şaka olarak çıkarılmış olsa da Dogecoin, topluluğun kendini ciddiye almayan kripto para birimi fikrine bayılmasıyla hızlıca tutuldu.

İleri sararsak Dogecoin, onu yatırım için kullanan çok sayıda kişi sayesinde yüksek değere sahip, iyi yapılandırılmış bir kripto para birimi haline geldi. Dogecoin çoğu yönden diğer kripto paralara benzese de Bitcoin (BTC) gibi popüler kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında bazı farklılıkları var.

Örneğin hem Dogecoin hem de Bitcoin'in birer blockchain'i var ve ikisi de blok oluşturmak ve işlem doğrulamak için kriptografi, yani şifreleme kullanıyor. Bununla birlikte Bitcoin, hash algoritmaları için SHA-256 algoritması kullanırken Dogecoin, Scrypt kullanıyor.

Başka bir örnek ise çoğu kripto para biriminin üretilebilecek toplam coin sayısı için bir üst sınırı olmasıdır. Üretilebilecek Dogecoin sayısının sınırı yok. Bununla birlikte her yıl üretilebilecek coin sayısı sınırlandırılarak enflasyon kontrol altında tutulur.

Ayrıca çoğu insan için Bitcoin madenciliği mümkün değilken Dogecoin madenciliğinden pahalı bir madencilik tesisatı kurmadan fayda sağlamak mümkün.

Son ve önemli fark ise Dogecoin madenciliğinin doğrudan yapılamıyor olması. Dogecoin, kendini potansiyel yüzde 51 saldırılarına karşı korumak için doğrudan madencilik modelinden uzaklaştı. Eğer madencilik üzerinden Dogecoin kazanmak istiyorsanız farklı bir kripto para madenciliği yapmanız ve ödülü Dogecoin'e dönüştürmeniz gerekiyor. Dogecoin madenciliği

Bitcoin ile benzer anlayışa sahip olan kripto paralar, madencilikle üretilir. Yine de olay o kadar basit değil. Bu madencilik türü, mineraller için kazı ile yapılan madencilik yerine kriptografik bulmacaları çözmek için işlem gücü kullanarak yapılıyor.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, kripto paraları içeren işlemlerden bloklar oluşur. Bu bloklar, şifrelenmiş bulmacalar olarak ortaya çıkar ve madenciler, blokları işlemek adına bilişim güçlerini kullanarak bu bulmacaları çözer.

Bu süreç, işlemleri doğrulamak ve ağı güvende tutmak için gerekli olduğundan madenci, blokları çözerek ağın çalışmasına yardımcı olur. Blok ilk kim tarafından çözülürse madenci yeni kripto para birimleriyle ödüllendirilir.

Daha çok işlem gücüne sahip olmak kripto madencilik dünyasında madenciye avantaj sağlar. Ne kadar çok güce sahip olursanız o kadar çok hash çözebilirsiniz ve bu sayede bloku ilk çözen madenci olup ödül kazanma şansınız artar.

Dogecoin, Litecoin (LTC) ile birleştiğinden beri İş İspatı (Proof of Work, PoW) madencilik sistemi kullanıyor. Dogecoin, doğrudan PoW üzerinden Dogecoin madenciliği yapmak yerine madencilik ağlarını Scrypt algoritması üzerinde çalıştıran diğer kripto paraların madenciliği yapılarak kazanılabiliyor.

Dogecoin madenciliğini bu kadar çekici kılan başka bir özellik ise bireysel madencilik ve havuz madencilik seçeneklerine sahip olması. Bir oda dolusu ekipmana ihtiyaç duymadan neredeyse herkesin birkaç coin kazanmasına olanak sağlayan da budur.

Bireysel madencilikte kullanıcılar tek başına madencilik yapar. Bu da kişinin, tüm madencilik ekipmanlarına sahip olduğu ve masrafları karşıladığı anlamına gelir. Bu sayede ödüller paylaşılmaz. Havuz madencilikte ise farklı kullanıcılar blokları çözmek ve coin kazanmak için işlem kaynaklarını bir araya getirir. Ödülleri paylaşmanız gerekse de masraflar önemli ölçüde azalır ve Dogecoin madenciliğini daha çok kişi için mümkün kılar.

DOGE MADENCİLİĞİ İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?


İster kendi madencilik operasyonunuzu başlatmayı planlayın ister kaynaklarınızı havuza katmayı, başlamak için donanıma ihtiyacınız olacak. Havuz madenciliği, düşük giriş fiyatı sayesinde yeni başlayanlar için en iyi seçenek konumundadır. Ayrıca bireysel madenci olarak para kazanmak zordur.

İlk ihtiyacınız olan bir Dogecoin cüzdanı. Kazandığınız coin'leri burada saklayacaksınız. Dogecoin web sitesinde uyumlu cüzdanları kolayca bulabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli donanım ve cüzdan yazılımları da mevcut.

ğer madencilikle sadece hobi olarak ilgileniyorsanız bunu herhangi bir bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz. Çoğunluk size Windows veya Linux çalıştıran bir makine önerecektir ancak Mac üzerinden de madencilik yapabilirsiniz. Nihayetinde, oyun veya video düzenleme için yapılmış bilgisayarlar gibi grafik işleme birimi, veya GPU'su, güçlü bir makine kullanmaya çalışmalısınız. Sadece CPU kullanan bilgisayar ile Dogecoin madenciliği yapabilirsiniz, ancak fazla verimli olmayacaktır ve enerji tüketimi kazançlarınızı geçecektir.

Eğer madencilik konusunu biraz daha ciddiye alıyorsanız, uygulamaya özgün tümleşik devre (ASIC) isimli madencilik için yapılmış makine almanız gerekecektir. Bu, işlem gücünüzü ve toplayabileceğiniz coin sayısını artıracaktır ancak maliyeti yüksektir.

Tabii büyük bir madencilik operasyonuna başlamak istiyorsanız birkaç ASIC donanımını birbirine bağlamanız ve onları bir depoda barındırmanız gerekecektir. Dogecoin madenciliğine başlamak isteyen çoğu kişi için bunun fahiş fiyatlı olacağı aşikar.

Kripto madencilik ile ilişkilendirilen en büyük masraf elektrik. Hobi olarak masaüstü bilgisayarda Dogecoin madenciliği yapsanız bile yüklü bir elektrik faturası ile karşılaşabilirsiniz. Sıralarca makinenin birlikte çalıştığı büyük bir madencilik operasyonu yürütüyorsanız elektrik masrafı astronomik olabilir.

Tek sıkıntı makinelerin kullandığı elektriğin masrafı da değil. Tüm bu enerji tüketimi hatırı sayılır miktarda ısı meydana getirir. Isı kontrol edilmezse ekipmana zarar verebilir. Makinelere güç sağlamadan önce, madencilik donanımlarını korumak için soğutma sistemlerini de hesaba katmanız gerekecek.

Bazıları için havuz madenciliğinin daha çekici bir seçenek olmasının bir başka sebebi de bu. İşlem gücünün sadece bir kısmını alarak masrafları önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Buna rağmen diğer madencilik operasyonlarıyla rekabet halinde olacak işlem gücüne sahip bir ağda olacaksınız.

DOGECOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?


Artık Dogecoin hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre başlamaya hazırsınız. İşte DOGE madenciliğine havuzun parçası olarak başlamak isteyen acemiler için bir rehber.

Bilmeniz gereken ilk şey, katılabileceğiniz birçok Dogecoin madencilik havuzu olduğudur. Kendinize uygun Dogecoin madencilik havuzunu bulmanız için biraz araştırma yapmanız tavsiye edilir.

Madencilik havuzlarının çoğunda geçerli genel birkaç adıma göz atalım:

Resmi web sitesine gidip yazılımı indirin. Eğer tarayıcınız indirme işlemini engellerse (madencilik yazılımlarında bu yaygındır) web sitesine izin vermeniz gerekir.

Dosya indirildiğinde sıkıştırılmış zip dosyasını açmanız gerekir. Eğer dosyaları çıkarmak için gerekli yazılıma sahip değilseniz bunu mümkün kılacak programlar indirebilirsiniz. Sadece dosyaya sağ tıklayın ve çıkarılacak dosyalar için bir konum seçin.

Dosyalar çıkarıldıktan sonra dosyayı yönetici ayrıcalıkları ile çalıştırmanız gerekir. Eğer bir sorun yaşarsanız güvenlik duvarı veya anti virüs yazılımınız üzerinden uygulamaya izin vermeniz gerekebilir. Uygulama açıldıktan sonra yükleme işlemini bitirin ve madencilik yazılımının seçeneklerine ulaşın.

GPU ve CPU'ların farklı gereksinimleri olduğundan madencilik yaptığınız donanıma göre çeşitli madencilik yazılımı seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Uygun bir yazılım indirmelisiniz ve yazılımın anti virüs yazılımınız tarafından güvenilir programlar listesine almanız gerekebilir.

Kendi işletim sisteminiz için doğru versiyonu indirdiğinizden de emin olmalısınız. İster Linux, ister Windows, ister Mac kullanın, işletim sisteminize uyumlu seçeneği seçmeniz gerekecektir.

Madencilik yazılımını indirdikten sonra dosyaları çıkarmanız ve madencilik uygulamasına geri gitmeniz gerekir. Dosya simgesine tıklayın ve işletim sisteminize ve GPU veya CPU'nuza uygun dosyaları arayın.

Madencilik yazılımınızı kurduktan sonra cüzdan adresiniz için bir alan göreceksiniz. Cüzdan adresinizi kopyalayıp oraya yapıştırmanız gerekecektir. Bu, madencilik yazılımına ürettiğiniz Dogecoin'i nereye göndereceğini gösterir.

Her şey ayarlandıktan sonra işlemi başlatabilirsiniz. Bu aşamada Dogecoin madencilik sürecine girmiş olmalısınız. Bunu doğrulamak için uygulamada güncel hash oranınızı görebiliyor olmalısınız.

Eğer uygulamada hash oranınızı görmüyorsanız sorunları gidermeniz gerekecektir. Basit bir adım olarak madencilik yazılımının bilgisayarınızda çalışmak için gerek duyduğu tüm izinlere sahip olduğundan emin olun. Bunun dışında çalıştırdığınız madencinin versiyonunu kontrol edebilirsiniz. Yazılımın daha eski bir versiyonunu kurarak sorunu çözebilirsiniz.

İşte yeni başlayan birinin Dogecoin madenciliğine başlaması bu kadar kolay. Bununla birlikte ödül payınızın katkıda bulunduğunuz işlem gücüne bağlı olacağını unutmamanız gerekir. Buna ek olarak madencilik havuzuna ücret ödemeniz gerekeceğinden kayıt olmadan önce havuzların ücret koşullarını karşılaştırın.

Madencilik fikrinin biraz daha erişilebilir olması Dogecoin'in harika yanlarından biri. Bu, özellikle madencilik havuzuna katılma fikrini düşündüğünüzde daha geçerlidir. Bu sebeple havuz madenciliğinin size büyük kazançlar getirmesini beklememelisiniz.

Dogecoin madenciliği, küçük kârlarla bile harcadığınız zamana değebilir. İlk olarak genel kripto para madenciliğine iyi bir giriş olabilir. Bunun ötesinde madencilerin çoğu bu işi, ürettikleri Dogecoin'in güncel değeri için değil, yatırım olarak yapıyor. Madencilerin amacı, coin'leri fiyat yükseldiğinde kazanca çevirme umuduyla şimdiden toplamak.
Ayse Karaman cointelegraph
Bu haber 14970 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER