Sokaktaki homurtu giderek yükseliyor

Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılı bugün yapılacak törensel toplantıyla başlayacak. Milletvekilleri, üç aylık aranın ardından Genel Kurul salonunda olacak. Pazartesi günkü Meclis gündemine Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Yasa Tasarısı’nın da taşınması bekleniyor.

Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılı bugün yapılacak törensel toplantıyla başlayacak. Milletvekilleri, üç aylık aranın ardından Genel Kurul salonunda olacak.
Pazartesi günkü Meclis gündemine Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Yasa Tasarısı’nın da taşınması bekleniyor.
Tasarı, seçimlerin 3 Nisan 2022 Pazar günü yapılmasını öngörüyor.
Elbette mesele seçim tarihinden öte, Meclis’in toplanıp toplanamayacağına kilitlenmiş durumda.
Milletvekillerine sorumluluk çağrısı yapan Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yurt dışı seyahati nedeniyle kendisine vekalet edeceğini, dolayısıyla pazartesi oturumunda kendisinin de olmayacağını ifade ederek, krizin boyutunu gözler önüne seriyor.
“Her kafadan bir ses çıkıyor” diyerek nisap krizinin derinleştiğini itiraf eden Sennaroğlu da endişeli.
Meclis’in halk nezdindeki itibarı yerle yeksan olmak üzere.
Genel Kurul’un gündeminde önceki yasama yılından kalma beş yasa tasarısı, dört de yasa önerisi var.
Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Toprak Ürünleri Kurumu 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Yasa Tasarısı, Orman Değişiklik Yasa Önerisi, Emeklik Değişiklik Yasa Önerisi, Evlilik Dışında Doğan Çocuklar Yasa Önerisi bunlardan bazıları…
30 Haziran’dan bu yana ilk kez meclis koltuklarına oturacak vekiller, siyasetin kaybolmaya yüz tutan itibarını bu yasaları görüşerek kurtarmak için çabalayacaklar.
Çünkü halk öfkeli.
Yasama görevini yapamayan Meclis’in varlığı, milletvekillerinin aldığı maaşlar, sorgulanır hale geldi.
“Vatandaş geçim derdinde, siyasiler koltuk derdinde” sözü bir slogandan öte, hayatımızın gerçeği olarak karşımıza çıktı.
Siyaset kurumunun sorunlara çare olamaması umutsuzluğu artırıyor.
Bugün resmi olarak açılacak Meclis’in üyeleri, pazartesi günü nisaba destek verecekler mi? Bunu hep birlikte izleyerek göreceğiz. Ancak sokaktaki homurtu giderek yükseliyor. Vekillere duyurulur. Bizden söylemesi…
Bu haber 8595 defa okunmuştur

:

:

:

: