HER SEÇİM BİR DUYGUDUR

Bugünkü yazımda ne siyaset ne ekonomik yaşamdan kesitler olmasın dedim!

Bugünkü yazımda ne siyaset ne ekonomik yaşamdan kesitler olmasın dedim! Star Kıbrıs gazetesindeki köşe yazısı yazdığım gün başlangıcı bu gündür ve bu gün beş yılı arkada, bırakıp ileriye, geçmişten geleceğe baktığımız gün 14 Şubat “Sevgi Günü” dür… Sevda denince aşkı en güzel sözleri ile tanımlayan Cemal Süreya “Bir çiçek duruyordu, orda, bir yerde, bir yanlışı düzeltircesine açmış.” sözünden hareketle çiçeklerin dilini konuşmanın daha iyi olacağını düşündüm. Çiçeklerin sahiplenip amacına ulaştığı tarih bildiğiniz gibi 14 Şubat günüdür. Hani eski yıllarda, gençlikte, kitap aralarına konup kurutulan çiçeklerin insan yüreğinde bıraktığı iz gibi… Doğum günleri de çiçek verilen günlerden bir tanesidir. Çiçekler her ne kadar sevgiliye, eşe, dosta, bir nevi sevgi gösterisi sergiliyorsa her çiçeğin bir anlamı olduğundan mı tercih ediliyor onu ancak çiçeği seçen bilir diyoruz. 
Çoğumuz çiçek alırken çiçeğin adını sorsak bile tanıdık bildiğimiz çiçekleri almakta tereddüt etmeyiz. Anlamı konusunda renkler neymiş, sayı hangi çiçekte neyi ifade edermiş bilir miyiz? Belkide bilmeyenleriz. Renklerin anlamlarına bir baktım. Beyaz Gülün masumiyet olduğu, kırmızı gülün aşkı temsil ettiğini, pembe gülün gönül takdimi olduğunu, sıcak sevginin sarı gülde kendini bulduğunu, kırmızı karanfilin sevgi koktuğunu, içtenliği pembe karanfilin, hüznün sarı karanfilde belli olduğunu, orkidenin gururu temsil ettiğini, seni seviyorum yerine kırmızı Lale’nin kullanıldığı. Anlamları ile çiçek adlarının uzayıp gittiğini görüyoruz. Dinlendirici bir konu sanki alfabe gibi, harflerin uyumu ile yazıda kendini bulan sevginin ifadelendirilmesi gibi! 
En önemlisi tek Gül mü ? aldınız özel bir sevgiyi karşınızdakine sunarken, iki gül derin bir aşkı, üç gül seni seviyorum derken, sayılar üçer üçer aralıklarla bin bir gece masalı misali 1001 gül gönderen bile var olduğunu ve 1001gülün anlamı vefakâr aşkımın sonsuza kadar anlamı olduğunun çiçekle ifadesidir. Acaba 1001 Gül alan var mı? Bizim buralarda zor ama yok değil! 101 gül ise sadece sen oluyor. Renklerin de ayrı anlamında inanışlara göre her birinde ayrı bir mesaj veriliyorsa neden inanmayalım. Dünya hayal üzerine ilerliyorsa, kişilerin mutluluğu bu hayalleri üzerinden besleniyorsa, bilmekte ayrı bir huzur olmuyor mu? Şefkat mi? Pembe renk! Saflık temizlik elbette beyaz! Huyunuzu mu tarif edeceksiniz o zaman mavi! Yeşil çiçek var mı demeyin. Anlamı ümit ve istikbal ise vardır. Mor çiçek dulluğun simgesi deniyor. İsyan ise sarı çiçek. Geleceğinizi mi yenileyeceksiniz kırmızıyı seçin! Gri çiçek anlayış ilke! Kahverengi çiçek de beyaz çiçeğin anlamında! Doğanın bağrında, toprağın nimetinde, yağmurun bereketinde yetişen çiçekler ister yabani ister ehil olsun renkleri ile çeşitleri ile anlamları ve sayıları ile erkek ve kadınların vazgeçilmez seçenekleri olmaya her zaman aday ve her seçimde kazananlar oluyor. Böyle seçimlere ne demeli. Her seçim bir duygu! Her seçenek bir heyecan! Sevgiyi sadece bu güne mi sığdıracaksınız o halde sevgi size yar olsun…

Bu haber 2673 defa okunmuştur

:

:

:

: