UKRAYNA İŞGALİ

Ukrayna Rusya krizinin en önemli nedeni şüphesiz ki NATO’nun genişleme politikaladır.Daha doğrusu Ukrayna’mım NATO ya alınmak istenmesidir.

Ukrayna Rusya krizinin en önemli nedeni şüphesiz ki NATO’nun genişleme politikaladır.Daha doğrusu Ukrayna’mım NATO ya alınmak istenmesidir. NATO’ya alınacak bir Ukrayna BATI’nın bir parçası olacak böylelikle SSCB döneminden kalan BATI UÇ topraklar BATI’ya entegre olacaktı. Bu adımla da Ukrayna’da Turuncu devrimle gelen batı yanlı liderlerinin sayısını arttırmaktı amaç.
Biraz geçmişe dönersek 1990 lar da SSCB dağılırken NATO’nun bir sözü vardı. NATO doğuya yayılmayacaktı.Öyle bir noktaya NATO geldi ki son 30 yılda en büyük genişlemesi DOĞU ya yani Rusya ‘ya taraf oldu. Kısacası bu hareket Rusya üzerinde basınç uyguluyordu. Bunu gören 2001 sonrasında Putin gerekli hareketleri atarak kendi arka bahçesini sağlama almak için öncelikli adımları attı.Gürcistan – Kırım müdahaleleri , Suriye ‘de lazkiye limanı ve savaşta söz sahibi olması, Libya da rus güçlerini göndermesi, Azerbaycan ve Ermenistan savaşında Ermenistan dan yana olmayarak aslında yeni dünya düzeninde kendi çevresini yani arka bahçesini sağlama alacak adımları atıyordu. Kazakistan da yaşanan olaylara bakınca da bunu gördük.
Sıra Ukrayna ya gelmişti.
İşgal önce Donbas denilen bölgeden yanş Lugansk ve Donestk gölgesinden başladı. Daha da snrasında füze saldırıları ve hava kuvvetlerinin stratejik yerleri vurması , Harkov kentinin istilası , Odessa ve Kiev müdahaleleri peşi peşine geldi.
Dikkat edelim bu işgal sırasında putin her daim müdahalenin siyasi olduğunu savundu. Bizim dediklerimizi destekleyen arguman da bu oldu. Amaç rus yanlısı lideri getirmekti. Hatta Ukrayna ordusuna askeri darbe yapma çağrısında da bulundu putin. Lakin şuan işgal zırhlı birliklerin şehirlere girmesiyle başka bir hal aldı. 3500 civarı rus askerinin öldürüldü söylemektedir. Ukrayna’nın tümünün işgali ve zapt edilmesi için şuan ki rus güçleri yeterli değildir. Tahminin 500 bin civarında olması gerekmektedir. Ukrayna bir uçtan bir uca 1700 km dir. Türkiye büyüklüğünde diyebilirizx. O yğzden kontrol edilmesi de bir o kadar zordur.
Gelelim BATI neden buna sessiz kalıyor?
3 seçenek olabilir..
ABD’nin dünya da ki korku imparatorluğun yerine Rusya’ya bırakılmak istenmesi olabilir. Bu nedenle 2. Dünya savaşı sonrasında kurulan NATO’nun önemi tekrardan canlandırılmak istenmekte olabibilir. Komşusuna bile saldıracak kapasite de olabilecek Rusya imajı dünya ya ilan edilmek isteniyor olabilir.
2. seçenek Rusya için Ukrayna batı arasında bir tampon bölgeydi. 2014 kırım ilhakı ve Rusya nın pro aktif politikaları sonrasında enerji kartlarının elinde olması neticesinde NATO aktif edilemiyor. İşgalin başında Putin in açıklamlarına bakılırsa 3. Taraf yardımları olursa onlara da müdahale edilecektir söylemi 3 tarafları kenarda tuttu.
3. seçenek de önemli bir unsur olan Nükleer silah kartıdır. Rusya elinde ki nükleer silahlarından dolayı 3. Tarafları caydırmada önemli bir koz olarak kullanıyor hatta işgalin başında müdahale olursa bu kartın da masada olduğu taraflara anımsatıldı.
Kısacası bu işgalin bizlere öğrettikleri çok oldu.
Rusya’nın bu işgali daha önceden planladığı dün gibi ortada. ABD doları ve altın stoğunda 600 milyar değerinde bir rezerv olduğu söyleniyor. Bu da 5 yıl ruysa ya yetecek bir stok.
Lakin batının bugün yavaş yavaş aldığı kararlara baktığımız da ekonomik ambargoların ötesine gitmiyor. Benim dikkatimi çeken aslında SWİFT konusu oldu. SWİFT i ben ekonominin nükleer bombası olarak görmekteyim. Çok önemli bir silah. Eğer batı bu kozunu oynarsa Dünya ekonomisinden Rusya disentegrasyon edilecek.
Herkes Biden ile bu süreçte dalga geçiyor lakin BİDEN bence Putin’e büyük bir oyun oynuyor. ABD’nin 2 rakibi var biri AB diğeri Çin . AB’nin bugün Ukrayna üzerinden tehdit aldığını görüyorsunuz. Rusya’nın ABD çıkarlarına böylelikle bilerek ya da bilmeyerek ne derseniz diyin hizmet ettiği ortada. ÇİN’in büyüyen ekonomisi , büyük nüfusu, her geçen gün artan askeri kapasitesi ABD için büüyk tehdit. 90 öncesi Sovyetleri dengede tutmak zor olmadı ama Çin başkaydı.TRUMP bile bu kaz kez aktardı.Yeni oyun , yeni kurgu,yeni ittifaklar. Ukrayna ‘nın Rus uydusu olmasından çıkarmak için adım bence ÇİN’e karşı atılmış adım. İngiltere nin AB den ayrılması, NATO’nun tekrardan gündeme gelmesi, DOĞU ittifakında atılan adımlar Finlandiya gibi hepsi Çin e karşı atılan adım olarak görülebilir.Denizlerden çevrelenen Çin şimdi başka merkezlerden kontrol edilmek istenmektedir. Ukrayna müdahalesinde kim ne kadar ses çıkardıysa o ABD nin çin karşısında er aldığı koalisyon da görülebilir. Bu çerçeve de herkes taraf olurken Türkiye’de bir tarafa çekilmek istenecektir.

Bu haber 9197 defa okunmuştur

:

:

:

: