UKRAYNA RUSYA SAVAŞINDA GÖRÜNMEYENLER!

Rusya’nın ihracat gelirinin 407 milyar dolarlık bölümünü petrol ve petrol ürünleri oluşturmaktadır. Değerli metallerde bu kapsamdadır. En önemlisi nikel madeni de Rusya da bulunmaktadır. Gelecek te kullanımını sık göreceğimiz elektrikli araçlarda da bu maden kullanılacak.

Rusya’nın ihracat gelirinin 407 milyar dolarlık bölümünü petrol ve petrol ürünleri oluşturmaktadır. Değerli metallerde bu kapsamdadır. En önemlisi nikel madeni de Rusya da bulunmaktadır. Gelecek te kullanımını sık göreceğimiz elektrikli araçlarda da bu maden kullanılacak.
Yukarı da verdiğim bilgileri neden verdiğimi yazımızın sonunda paylaşacağım.
Neyse konuyu dağıtmadan tekrardan Ukrayna Rusya savaşına dönmek istiyorum.
Rusya geçmişi olan farklı kültürlerin bulunduğu bir coğrafyaya sahip.
Her mücadelelerinden sonra uluslar arası arenada hak ettiklerini almışlardır. ABD ile hiçbir zaman mücadeleye bire bir girmemiş olsalar da her daim güç çekişmeleri sonrasında doğacak gelişmelerden payına düşeni almasını bilmiştir.
Bugün gelen ambargolar da resmedilmek istenen Rusya dünyayı karşısına aldı. Putin kimseyi dinlemiyor! Kafasına göre hukuku dinlemeyerek Ukrayna da sivilleri evlerinden ederek hareket ediyor izlenimi doğurulmak istenmektedir. Yeni sistem doğum yapmak üzereyken pandeminin sonunda bu hareket gelmesi beni hep kuşkulandırdı. En önemlisi Rusya bu kadar askeri güce sahipken kiev e 7 km kala km lerce askeri aracın beklemesi de bence dediklerimi destekler niteliktedir.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken masa da kartlar dağıtılırken bizi de ayçiçeği yağı gibi suni gündemle oyalamak isteyenler mevcut. Asıl önemli olan gelişmelerde yer almak ve dışarıda olmamak . Ülkemizin menfaatine gelecek manevraları burada yerine getirmek . Türkiye taraf tutmayarak ve montrönün maddelerini harfiyen uygulayarak üstüne düşeni yapmaktadır. Ayrıca yarın Antalya da yapılacak toplantıda tarafların dışişleri bakanlarını bir araya getirecek olması da takdire şayandır.
Lakin ayçiçeği yağı gibi suni gündemlerle basının oyalanması da şaşırılacak bir konu. Erdoğan bile bu gündemi es geçmeyip konuya değiniyordu. Çok hassas bir dönemden geçmekteyiz. Bir olmamız gereken bir dönemde içeride ekonomi üzerinden yaygara koparmak ne gemiyi kıyıya yanaştırır ne de denizlere açar. ..Öyleyse dikkatimizi gelişmelere vermemiz gerekmektedir.
Dün Ukrayna lideri NATO'ya soğuduğunu söyledi!
Şaka değildi.. gerçekti.
Zelensky NATO’nun ukrayna’yı almayacağını bilmiyor muydu? Rusya ile bilek gücüne tutuştu.
Asıl önemlisi Kırım ve Dombasın pozisyonlarını tartışmaya açacağını söylemesi de büyük facia!
Eğer bu savaşın öncesinde olacakları göremeyip tecrübe edinerek halka bedel ödetip, daha da sonrasında Rusya,’nın istediklerini verecek olması Zelensky nin başarısızlığı perçinler.
ABD’nin borç batağında olduğu hep sizlere aktardım. Bu borç nasıl ödenecek ti? Savaşlardan nemalananlar kimlerdi? En önemlisi ABD hala dünyanın tek gücüydü. Aslında hedef ÇİN ve AVRUPA idi sizlere hep aktardık.
Bu dönemde hem NATO’nun önemi arttı. Hemde silah satışları arttı. Kazanan sizce kim oldu? Artan petrol ve emtia fiyatları kimleri etkiledi? Kimler burada kaybetti.
Artık soğuk savaş dönemi ve öncesinde olan dünya harplerinde olan Konvansiyonel savaşları bir kenara koyun. ABD istediğini ekonomik paradigmalarla zaten elde ediyor. Kimlerin kaybettiğini de net görüyoruz..
Savaş Ukrayna ve Rusya arasında olurken Rusya dışişleri bakanı Lavrov'un açıklaması çok dikkatimi çekti. Soğuk savaş prensiplerine ABD ile geri dönelim demesi sizce her şeyi ortaya koymuyor mu?
Lakin ABD’nin tüm attığı çok önemli bir adım vardı. Petrol ve petrol türevlerine ABD’nin alımına sınırlama. Bu gelişme önemli. Buradan kimler zarar görecek fotoğraf gayet net!
Yazının başında bahsettiğim konu da bu Rusya gelirlerinin bir çoğunu petrol ve madenlerden elde ederken dünyada emtia fiyatları artarken sizce kaybeden Rusya mı olacak yoksa ABD’nin biçmek istediği AB ile Çin mi?

Bu haber 16049 defa okunmuştur

:

:

:

: