Bu faturayı halka kim kesti?

Son yapılan elektrik zammının daha mürekkebi kurumadı. Dünyanın en pahalı elektriğini kullanan Kıbrıs Türk halkı, bu faturayı ödüyor ödemesine ama karşılığını alabiliyor mu?

Son yapılan elektrik zammının daha mürekkebi kurumadı. Dünyanın en pahalı elektriğini kullanan Kıbrıs Türk halkı, bu faturayı ödüyor ödemesine ama karşılığını alabiliyor mu?
Her akşam yapılan düzenli elektrik kesintileri bu konuda yeterli yanıtı veriyor.
Tüm bu tartışmalar yapılırken dün Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit’ten bir acı haber daha duyduk.
'Elektriğe 57 kuruş zam yapılacak” diyen Akyiğit, bunun iki ayda bir yeniden değerlendirileceğini söyledi.
Türkçe meali, elektrik faturalara iki ayda bir zamlanacak.
Şu an elektrik maliyetleri 3.25 TL civarında. Satış fiyatı ise 2.70 TL. Kilovat başı 56-57 kuruş zam ile bu fark kapatılacak.
Yeterli mi?
Ada TV’ye konuşan CTP milletvekili Salahi Şahiner bu zammın da yetmeyeceğini, yakında 60-70 kuruşluk bir zam daha öngördüklerini belirtti.
Peki Kıbrıs Türk halkı için ucuz elektrik hayal midir? Elbette değildir.
Türkiye’den kabloyla elektrik bu konuda elimizi ciddi güçlendirecek bir enstrümandır. Ancak 2024 yılının mart ayında AKSA ile sözleşmenin biteceğini bilmemize rağmen bu konuda hiçbir adım atılmıyor.
Ülkede ucuz elektrik kullanımı adına 16 yıl önce Star Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa tarafından hazırlanan ve dönemin hükümeti tarafından gerçekleştirilemeyen proje hayata geçseydi bugün bambaşka bir yerde olurduk.
Ali Özmen Safa o günleri anlatırken, “AKSA’nın kontratı 2008 yılında bitiyordu. Yanılmıyorsam ihtiyaç 120-160 mega watt olacaktı. Biz 200 mega watt bir çalışma yaptık. Bu KKTC’nin enerji ihtiyacının üzerindeydi. İstanbul Ticaret Merkezi’nde 10 kişilik uluslararası bir takım kurduk. Bu takım 2 ayrı çalışma yaptı. İhtiyaç nedir, fizibilite nedir, kaynağı nereden ve nasıl bulacağız gibi… Ancak ülkedeki kirli siyaset, ucuz elektriğin bu ülkeye gelmesine engel oldu. Dönemin Maliye Bakanı Ahmet Uzun bizi engelledi” diyor.
Sözü özü şu. Yıllardır iktidara gelen kötü yönetimler, bugün elektrikte geldiğimiz noktanın birinci derecede sorumlusudur. Bu faturaya halka kim kestiyse bugün tarih önünde çıkıp bir özeleştiri yapmaya mecburdur. Bizden söylemesi…
Bu haber 7305 defa okunmuştur

:

:

:

: