SON GELİŞMELER

Kim ne derse desin NATO soğuk savaş döneminden bu yana kurulmuş en güçlü askeri ittifak.

Kim ne derse desin NATO soğuk savaş döneminden bu yana kurulmuş en güçlü askeri ittifak. Rakibi bir çok kez kurulmuş olsa da ayakta kalmamış kısacası tutunamamıştır. Soğuk savaş döneminde NATO’nun kuruluşuna bakıldığında bugün de aynı hava estirilmek isteniyor. Oysa ki kanaatimce bugün NATO’nun amacı Rusya dan çok AB’yi kontrol etmeye çalışmaktır.

Zaten bugün dediklerimizi destekler nitelikte ilk açıklama yıllar önce Fransa Cumhurbaşkanı E. Macron dan gelmişti. NATO’nun amacı açıkça ortada iken AB’nin birlik olmaktan başka çaresi yoktu. Bu yüzden Çin ile olan ilişkilerini geliştirdiler. ABD oyun kurucu olarak da bugün Rusya manevrası üzerinden AB’yi kıskaca alıyordu. Dikkan edelim Ukrayna-Rusya savaşın dan en çok kimler kar etti? Kimler zarar etti…
ABD ayrıca Türkiye üzerine de oyun kurmaya çalışıyordu. Dikkat edelim 2017 den bu yana yaşanılan türbülanslar açıkça ortada. Artan Petrol ve Enerji maliyetleri kimleri vurdu ? kimler zenginleşti. Rusya ya karşı yaptırımlar olmasına rağmen Rusya bu yaptırımlara rağmen kasasına milyarca dolar gelir elde etmesi sizce neyin kanıtıdır?
Bu hamleleri önden gören AB üye ülkeleri zaten Ukrayna ya desktelerini açıklamışlardı? Lakin sonuç net bir şekilde ortada.
ABD nin gizli ortağı Rusya uluslar arası oyunda yerini alarak dünya siyasetine yön veriyordu..AB ile çin durdurulmak isteniyordu. 15 temmuz sonrası Türkiye yapılan ilk ziyaretlere bakalım zaten gelişmeleri ve sonuçları daha net anlarız. Şuan akparti karşısında kurulan 6’lı masa da bu anlamda değerlendirilebiliriz. Küresel savaş Türkiye de yaşanıyor. Rusya ya yem edilen ülke Ukrayna neden yem edildiği açıkça ortada!
Türkiye ekonomik olarak sancılı bir süreçten geçiyor. Küresel gelişmelerden en büyük darbeyi alan ülkelerden birisi de bizleriz Lakin oyunu iyi okuyarak dış politika manvralarımızı başarılı buluyoruz. Lakin içeride ekonomik reformların yapılması elzem oldu. Enerji konusunda dünya da artan fiyatların bizleri de etkilediği ortada. Enflasyon neticesi sonrasında artan dolar ve enerji maliyetleri her sektörü etkilemiş durumda. Lakin bu sürecin de bir çıkışı olacaktır. Çünkü her ekonomik resesyon sonucu bir yükselişin olması kaçınılmazdır. Lakin Türkiye’nin çevresinde olan gelişmeleri dikkatli takip etmeliyiz. Küresel oyun da hamle yapmak mitingler de ya da tv programlarında yorum yapmaya benzemez!

Bu haber 7917 defa okunmuştur

:

:

:

: