BUĞDAY TARLALARI NEDEN YANIYOR?

Uluslararası ilişkiler, dengeler, siyaset ,teoriler güvenlik , ekonomi ve gıda alanlarında yazıları ve gündemi devamlı takip etmeye çalışırım.

Uluslararası ilişkiler, dengeler, siyaset ,teoriler güvenlik , ekonomi ve gıda alanlarında yazıları ve gündemi devamlı takip etmeye çalışırım.
Okuduğum yazıların bir kısmından çıkardığım sonuç, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizlerin ve savaşların küresel ısınmanın da etkili olmasından dolayı büyük bir gıda krizinin kapıda olduğunu görmekteyiz.
Yanı başımızda yaşanan Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin savaşına bakalım.. Dünya buğday ihtiyacının %35 rusya ve Ukrayna tarafından karşılanmaktadır. Bu savaş sonrası buğday ihtiyacı arttığından dolayı fiyatlar %45 oranında arttı. Ayrıca ayçiçeği yağı üretiminde önemli konumda olan Ukrayna'da savaştan dolayı üretimini düşürmesi ve taleplere karşılık vermemesinden dolayı ayçiçeği yağının fiyatı da buna binaen artmış durumda.
Geçen yıllarda çıkan orman yangınları ortada. Tüm dünya da yayılarak devam etmişti.Zor kontrol altına alındı lakin endemik bitki örtüsü alt üst oldu.
Bugünler de Türkiye de ortaya çıkan yangınlar da beni ürkütüyor.
1 ay içerisinde Osmaniye Mardin urfa Antep Diyarbakır Balıkesir mersin ve aydın gibi bölgelerde özellikle buğday tarlaları yanıyor ya da yakılıyor! Batman da 200 dönüm tarla heba oldu. Tekirdağ da 300 dönüm Gönen de 40 dönüm buğday tarlası biz marmarisi izlerken buğday tarlaları hiç ediliyor ..
Sizce bu rastlantı mı yoksa doğa olayı mı? Bilemiyorum . fakat bir daha böyle olayların devamı gelir mi ? can sıkıcı yanı da bu.
Bu olaylar ivedilikle araştırılmalıdır. Ormanlar yanıyor lakin bir yandan da temel ihtiyaç olan buğday tarlalarına yönelik sabotaj ya da adını siz koyun ortaya çıkan durum can sıkıcı.
Dünya genelinde buğday krizi kapıda iken anlattığımız yerlerde çıkan yangınlar neyin nesidir!
Hem ormanlar hem buğday tarlaları yanıyor.. Dünya kaosa mı sürüklenmek isteniyor anlamadık lakin bu iş ciddi bir şekilde dünyanın sorunudur. Artan küresel ısınma eşine gıda kıtlığını da getirecektir. Bu yüzden insan tabiatının devamı için şart olan gıdanın korunması şarttır. Sağlıcakla kalın.

Bu haber 7761 defa okunmuştur

:

:

:

: