Maliye’de Şan dönemi!

Alişan Şan, Maliye Bakanlığı koltuğuna oturarak adeta ateşten gömleği giydi.

Alişan Şan, Maliye Bakanlığı koltuğuna oturarak adeta ateşten gömleği giydi. Bu öyle bir bakanlık ki sorumluluk en az Başbakanlık kadar ağır, istekler ise yine en az Başbakanlıktan yapılan istekler kadar çok.
O kadar çok talep var ki Maliye Bakanlığı’nın bu taleplerin hepsine “evet” demesi hiç şüphesiz imkansızdır.
Ancak elindeki kaynakları toplumla şeffaf bir şekilde paylaşıp halka gerçekleri söylerse elbette aşılamayacak engel de yoktur.
Maliye Bakanı Alişan Şan, ilk geniş katılımlı toplantısını kamuda örgütlü sendikalarla dün gerçekleştirdi.
Sendikalar talep ve önerilerini uzun bir liste halinden Bakan Şan’a sunarken, elbette çözüm bekliyordu.
“İnsanı hayata bağlayan umuttur. Ben buraya, bu makama insanların umudunu kırmak için gelmedim” diyen Maliye Bakanı Alişan Şan, adeta Star Kıbrıs medya grubunun yeni gazetesi Yeni Görüş’ün mottosunu özetledi.
Yeni görüş nasıl “habere yeni bir bakış” için sizlerin karşısına çıktıysa Maliye Bakanı Alişan Şan da halkın bu özlemini fark eden siyasetçiler arasındadır.
Artık halkın da yeni bir bakış ve akım istediğini belirten Şan, “Bu bilinçle, popülist kararlar veren bir bakan olmak istemiyorum” dedi.
Bravo Sayın Bakan!..
Popülizm bizim siyasetçilerin en büyük hastalığıdır. Bu hastalıktan kurtulmadığımız sürece sorunların çözülmesine de imkan yoktur.
Bu ülkenin sorunları da ancak bu popülist bakıştan uzaklaşan siyasetçilerle çözülür.
Aksi halde 20 yıldır konuştuğumuz kamu reformunu, 10 yıldır konuştuğumuz belediyeler reformunu, 30 yıldır konuştuğumuz vergi reformunu konuşur konuşur dururuz. Ancak bir arpa boyu yol da alamayız.
Elbette realist maliye politikaları hayata geçirilirken piyasayı daraltmak da tam bir ekonomik intihar olur. Toplumda kaos yaratır.
Maliye Bakanı, bu gerçeğin farkındadır. Ancak süratle atılması gereken adımlar olduğu ve özellikle gelir artırıcı adımlara öncelik verilmesi gerektiği de herkesin üzerinde birleştiği bir konudur.
Vergi kaçağı bu ülkede yıllardır konuştuğumuz önemli sorunların başında geliyor. Bu konuda bilişimi de kullanarak önemli adımlar atılabileceğinin altını çizen Maliye Bakanı Alişan Şan, söylediklerinin yarısını dahi hayata geçirse derin bir nefes alırız.
Aksi halde bu ekonomik kabus, ülkeyi boğmaya devam eder. Bizden söylemesi…

Bu haber 6764 defa okunmuştur

:

:

:

: