Erenköy destanı 58. Yılında

1964 yılında genelde Türkiye de öğrenim gören gençlerimiz ve bunlara İngiltere’den katılanlar ile birlikte 550 civarında inanmış Kıbrıs’lı Türk öğrenciler vatan sevdası ile Erenköy’e parça parça çıkmışlardır.

1964 yılında genelde Türkiye de öğrenim gören gençlerimiz ve bunlara İngiltere’den katılanlar ile birlikte 550 civarında inanmış Kıbrıs’lı Türk öğrenciler vatan sevdası ile Erenköy’e parça parça çıkmışlardır.
Anavatan Türkiye’den destek bulmak için günlerce örgütlenen öğrenciler eylemler yapmışlar İstanbul ve Ankara sokaklarında yürüyüşler düzenleyip kamuoyu yarattılar. O dönemin Askeri ve Sivil yöneticileri bu sese kulak verip kısa süreli askeri eğitim verdikleri gençleri Erenköy’e tekneler ile taşımaya başladılar.
Erenköy destanı aynen Çanakkale destanına benziyor. 550 genç büyük bir yokluk ve imkansızlıklar içerisin de iki yıla yakın bir süre orada direndiler. Orda yaşanan anıları bizzat mücadeleye katılanlardan çok kez dinledim. Orda bir vatan mücadelesi vardı siyasi düşüncesi ayrımı yapılmadan. Herkesin düşüncesi kendine amaç Kıbrıs da Türklere karşı saldırıya geçen Rum faşistlere karşı durmaktı.
İki yıl değerli okurlar tepelerde geçen ve yokluk içinde bir savaş, bu gençlere her an saldırıya geçecek tank ve topla hazır düzenli Yunan ve Rum ordusu başlarında ise dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkan’ı baş piskopos Makarios. 1960 yılında cumhuriyetin kurulmasını imzalayan bu zat 1963 silah zoru ile cumhuriyeti ele geçirmiştir. Kıbrıs Türkü’ne hayat şansı tanımaya bu zihniyet varoluş mücadelesi için Kıbrıs’a öğrenimlerini yarıda bırakarak çıkan gençleri yok etme planını hayata koymuştur.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörü olan Türkiye buna seyirci kalmadı ve havadan müdahale yaparak katliamları önledi. Türk askeri pilotu Cengiz Topel’in uçağı vuruldu, Rumların eline esir düştü ve işkencelerle şehit edildi. Bu Erenköy mücadelesinde tüm şehitlerimiz anısı önünde saygı ile eğiliyor Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklar diliyorum.
Bu günleri hatırlamak anmak çok güzel ve doğru bunu düşmanlık olsun diye yapmıyoruz. Tarih yaşandığı gibi anlatılmalı ve yazılmalı yeni yetişen gençlere gelecek için de anlatılmalı, tarihini bilmeye bir toplumun geleceği karanlıktır.
Bunlar çok doğru da bu gün halkımızın yaşadıklarını da hak ettiğini düşünmüyorum, ne zaman silkinip kendimize geleceğiz? Aşırı siyaset yedi bitirdi bizi. KKTC silkinip kendine gelmeli bu gidişat ERENKÖY mücadelesin de ki ruh haline hiç yakışmıyor.
Bu haber 7853 defa okunmuştur

:

:

:

: