Artık kapımız bacamız açık uyuyamayız!

Hafta başında bu köşede “KKTC sorma gir hanı olmaktan kurtarılmalı” diye yazmıştık. Nihayet İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’in gayretleriyle önemli bir adım atılıyor.

Hafta başında bu köşede “KKTC sorma gir hanı olmaktan kurtarılmalı” diye yazmıştık. Nihayet İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’in gayretleriyle önemli bir adım atılıyor.
Bakan Öztürkler dün yapılan güvenlik toplantısının ardından yaptığı açıklamada E-Vize Otomasyon Sistemi'nin ihaleye hazır olduğunu, Maliye Bakanlığı’ndan bütçe onayı alındığını açıkladı.
Proje hayata geçtiğinde ne olacak?
Ülkeye gelen öğrencilerin takibi kolaylaşırken, turistler de adaya gelmeden önce online vize başvurusu yapmak zorunda kalacak.
Hepimizin bildiği ama gözlerini kapadığı bir gerçek var. Birçok öğrenci ülkeye geldikten sonra okula kayıt yaptırıyor. Bir daha onu ara ki bulasın.
Artık öğrencilerin ülkeye girdikten sonra üniversiteye devamlılığı olup olmadığı takip edilecek.
Ne yazık ki, öğrenci adı altında buraya gelen birçok kişinin ne iş yaptıklarını, mahkemelere yansıyan dava dosyalarında net olarak görüyoruz.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da dün yaptığı açıklamada Afrikalı öğrencilerin faili ya da mağduru olduğu olaylara dikkat çekerek uyarıda bulundu.
Bu sorun artık üstü örtülemeyecek kadar açık ve nettir.
Bu manada önemi bir kolaylık sağlayacak E-vize sadece öğrenciler için değil, ülkeye gelen turistler için de geçerli olacak. Şu anda sorma gir hanına dönen KKTC’ye girişlere bir düzen gelecek.
Turist daha ülkeye gelmeden online olarak e-vize başvurusu yapacak. Örneğin kendisine şu kadar gün içinde size yanıt verilecek diye bir cevap gidecek. Bu şekilde vize onaylanmadan önce polisin de inceleme yapma şansı olacak.
Böylece dünyanın her yerinden ipini koparanın istediği gibi girdiği bir ülke olmaktan kurtulacağız.
Gelen kişi kim, hırlı mı hırsız mı, işçi mi, turist mi, nerede kalacak, kapıda verdiği beyan doğru mu?
Tüm bunlar daha o turist kapıya gelmeden önce polis tarafından önceden incelenebilecek.
İçişleri Bakanı dün sistemin tamamen hazır olduğu müjdesinin verirken, ülkede son dört ayda suça karışan 1500 kişinin de deport edildiğini açıkladı.
Bu ülkenin huzurunu kimse bozamaz. Bozmamalı. Gerek e-vize sistemi, gerekse polisin yaptığı sıkı denetimler bu konuda önemli hamleler.
Umarız aynı ciddiyetle devam eder. Aksi halde, geçmişte kapısı bacası açık yatarak uyuduğuyla övünen bu toplumun yakın gelecekte bir numaralı sorunu güvenlik olacağa benzer. Bizden söylemesi…

Bu haber 6220 defa okunmuştur

:

:

:

: