Su-i misal emsal olmaz!

Kamuoyu vicdanının ikna olmadığını gören Başbakan Ünal Üstel, gereğini yaptı. Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi iptal edildi, yeniden pazarlık usulü ile ihaleye çıkılacak.

Kamuoyu vicdanının ikna olmadığını gören Başbakan Ünal Üstel, gereğini yaptı. Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi iptal edildi, yeniden pazarlık usulü ile ihaleye çıkılacak.
Peki iş bu noktaya nasıl geldi?
Akıl alır gibi değil.
Geçtiğimiz hafta neticelendirilen KIB-TEK’in akaryakıt ihalesinde Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) geçmişte alınmış kararları emsal alarak “yetkisini” kullandığı öğrenildi.
Hukukta bir terim vardır. Su-i misal emsal olmaz. Yani kötü örnek, örnek teşkil edemez.
Dünya dönüyor. Bırakın geçmişi, geçen yıl alınan karar bile değişen dünya koşullarında yeniden ele alınmalıdır.
Daha önce başarısız ihaleler yapıldı diye hadi daha açık olsun parmağımızın arkasına saklanmayalım… Daha önce soyuldu diye bu kurum yine soyulmaya devam mı edecek?
Bir Allah’ın kulu da çıkıp bu soyguna dur demeyecek mi?
Başbakan Ünal Üstel, “Akaryakıt temin ve taşıma ihalesinin iptal edilip yeniden en kısa sürede pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasının ve en düşük fiyatı veren firmaya ihalenin verilmesinin en hakkaniyetli ve ülke menfaatleri adına en doğru karar olacağı tespitini yaparak gerekli talimatları verdim” açıklamasında bulundu.
Üstel, “Kurumun ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu gerçeği de dikkate alındığında yapılan son yakıt ihalesinde ortaya çıkan 19-45 dolarlık ihale sonucunun teknik, hukuki ve vicdani olarak kabul edilebilir olmamasının yanı sıra, kurum açısından ödeme konusunda ciddi kayıp olacağı ortadadır” dedi.
Bravo Sayın Başbakan’a…
Ancak işler bu noktaya gelene kadar biz neden ve nasıl izledik? Hükümetin bu konuda bir özeleştiri yapması gerekiyor.
Hükümet etmek demek olaylar bazen daha bu şekilde sonuçlanmadan müdahale etmek, toplumda infiale neden olmadan sonuçlandırmak değil midir?
Yapılacak bu düzenlemeler ile 10 gün içerisinde yeniden ihaleye çıkılacağı duyuruldu.
Umarız bu kez hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde, şeffaf bir ihale sonucunda kamu yararı gözetilerek bir tercih yapılır.
Aksi halde bu gölge hükümetin üzerinden kalkmaz. Bizden söylemesi…

Bu haber 6165 defa okunmuştur

:

:

:

: