TARİHİ AN!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin yanında olduğunu bugün birleşmiş milletler genel kurulunda bir kere daha belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin yanında olduğunu bugün birleşmiş milletler genel kurulunda bir kere daha belirtti.
Eğe ve Akdeniz de sıcak günlerin yaşandığı şu günlerde tüm devletleri KKTC yi tanımaya davet etti.
Bildiğiniz üzere KKTC ve GKRY arasında yapılan görüşmeler sonrasında adaya ABD nin silah ambargosu söz konusu idi . Bunu bu günlerde kaldırdığını ifade etmesi adada silahlanmanın gündeme gelmesini beraberinde getirdi.
Siz okurlarımıza daha önceden de belirttiğimiz gibi Kıbrıs adası ve akdeniz dünyanın merkezi olacağı bir yıla girdiğini 2021 yılında aktarmıştık. Yazılarımız ortada . Bugün yaşananlar da tüm söylediklerimizin kanıtı. Yaşanan doğalgaz arama ve gerilim ardından bugün ada da silahlanmanın önünün açılması ada ve akdeniz in jeostratejik önemini bizlere bir kez daha gösterdi.
Ege de ve akdeniz de yaşananlar aslında ABD nin bir yandan isteklerini Türkiye ye kabul ettirmek için belirli girişimleri olarak görebiliriz . Suriye de yapılması planlanan Türkiye müdahalesinin karşısında ABD bu kozları kullanmakta . Dedeağaç da ABD nin askerlerini konuşlandırması ve silahlarını Yunanistan üzerinde çoğaltma yoluna gitmesi bölgede etkinliğini tekrardan kazanmak istemesinden dolayıdır. Bu sebepten dolayı da Fransa ve ABD 5. Nesil savaş uçaklarının satışını Türkiye’ye gerçekleştirmiyorlar .
Olası Yunanistan Türkiye savaşına hazırlık olarak Türkiye nin devlet aklı devreye girerek katar ın hava güçlerinin Türkiye ye konuşlandırılmasını ön görerek hava da ki gücü eşitlemesi büyük devlet aklıdır.
Katar’dan gelen 38 rafael savaş jeti 2. El Yunan jetlerini hava da dengelemek unsurdur. O bakımdan 1 TL bile vermeden hava da dengeyi yakalamak büyük devlet aklıyla ancak olurdu o da gerçekleşti.
Türkiye sanğay örgütüne üye olmak istemesi de bugün gelinen noktayı bizlere güzel bir şekilde gösteriyor.
BM genel kurulunda TC CUMHURBAŞKANI. Erdoğan ın KKTC yi tanıyın demesi de bugünün gerekliliği olmuştur . Kıbrıs da çözüm ancak bu yolla gerçekleşeceği belli olmuştur. Rum tarafını silahlandırmak isteyen ABD nin ne yapmak istediği dün belliydi! Bugün anlamayanlar da ( at gözlüklülerde ) anlamış olmalılar.
O bakımdan KKTC olarak tanınma yolunda önemli adım olarak görülen bu ilana destek vermemiz elzemdir. Bugün ki süreç hem TC hem de KKTC bakımından var olma sürecidir . Ya bağımlı olacağız ya da tam bağımsız !

Bu haber 6787 defa okunmuştur

:

:

:

: