Ekonomide daha zor günler bizi bekliyor!

Elektrik faturalarında indirim bekleyen halk, “çoklu tarife geliyor, o geliyor, şu geliyor, bu geliyor” derken bir anda iki ayda bir zam kararıyla karşı karşıya kaldı.

Elektrik faturalarında indirim bekleyen halk, “çoklu tarife geliyor, o geliyor, şu geliyor, bu geliyor” derken bir anda iki ayda bir zam kararıyla karşı karşıya kaldı.
Ne demek bu?
Elektrik fiyatları 2 ayda bir yakıt fiyatı ve sabit bedelle birlikte güncellenip artacak.
Sabit bedelin içinde ne var? Kıb-Tek’in personel giderleri, emeklilik fonu, finansman giderleri ve AKSA’nın kira bedeli…
Yakıt fiyatı dersen hiç umutlanmayın… Uluslararası piyasalarda petrol düşse de bu sizi sevindirmesin. Çünkü TL’deki değer kaybı nedeniyle dolar karşısında artış kaçınılmaz.
Peki durum böyle olunca ne olacak?
Elektrik fiyatları tıpkı benzin fiyatları gibi iki ayda bir zamlanacak. Hadi daha yumuşak bir deyimle söyleyelim, güncellenecek.
Peki vatandaşın geliri iki ayda bir artıyor mu? Hayat pahalılığı iki ayda bir mi veriliyor? Asgari ücret iki ayda bir mi artıyor da vatandaştan iki ayda bir zamlı fatura talep ediliyor?
Elbette hayır…
Diğer tarafta temel gıda ürünlerindeki manzara da hiç iç açıcı değil.
Tadını çoktan unuttuğumuz eti artık sadece kasap reyonlarında görebiliriz. Etin kilosu 10 günde 180 TL’den 250 TL’ye çıktı.
“Bu hafta 300 liraya dayanır mı” sorusuna kimse “hayır olmaz” diyemiyor.
Sevilen merhum sanatçı Kemal Sunal bir filminde lokantada camın arkasında kızarmış ete ekmek dokundururken hepimizi güldürmüştü.
Halkın büyük çoğunluğu Kemal Sunal’ın o filmine artık gülemeyecek durumda.
Anneler babalar artık zor durumda kalmamak için market alışverişine çocuklarını götüremiyor.
Kasa önünde yaptığı alışverişin nasıl bu kadar çok tuttuğunu anlamaya çalışan vatandaş, geçinebilmek için boğazından keser hale geldi.
Elbette savaş gören bir toplum olarak bizden önceki kuşağın daha zor günlerden geçtiğini de biliyoruz.
Ama o günlerde yoksulluk toplumsal dayanışma ve yardımlaşma duygusuyla hep birlikte sırtlanılıyordu. Şimdi o da kalmadı.
Zor günler bizi bekliyor. Dualarımızda “Allah bugünlerimiz aratmasın” diyoruz... Ama her geçen günün daha ağır ekonomik koşulları halka dayattığı da bir gerçek.
Ekonomide verilen bu savaşı ancak iktidarı, muhalefetiyle topyekun bir mücadele ile kazanabiliriz. Aksi halde işimiz zor. Bizden söylemesi…
Bu haber 6143 defa okunmuştur

:

:

:

: