Doğu Akdeniz satrancında yeni hamleler!

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da, Dünya Kupası’nın açılışında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi ile selamlaşıp tokalaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da, Dünya Kupası’nın açılışında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi ile selamlaşıp tokalaştı.
Tokalaşma fotoğrafı, iki ülke arasında devam eden normalleşme sürecinde önemli bir adım olarak değerlendirildi.
Katar dönüşünde uçakta gazetecilere konuşan Erdoğan görüşmeyi, “Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik” diye yorumladı.
Yıllar sonrası ilişkilerin normalleşmesi adına atılan bu adım Yunanistan’ı paniğe sevk etti. Anına Mısır’a çıkarma yapan Yunan bakanlar bir dizi anlaşmaya imza attı.
Öte yandan Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri normalleştirme isteğini açık açık dile getirmesi; Yunanistan ve Rum yönetimini kaygılandıran bir diğer faktör olarak öne çıkıyor.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik hamlelerinden rahatsızlık duyan Yunan basını, İsrail ve Mısır yakınlaşmasından dolayı Atina yönetiminin rahatsız olduğunu dile getiriyor.
Tüm bunlara Türkiye’nin Libya mutabakatını da eklersek, Doğu Akdeniz satrancında Türkiye’nin üstünlüğü ele geçirdiğini, yıllardır küs olduğu Mısır ve İsrail ile ilişkileri normalleştirerek, Yunanistan ve Rum yönetiminin uluslararası arenadaki gücünü kırmaya çabaladığını gözlemliyoruz.
Yaşanan bu gelişmeleri alt alta topladığımızda Avrupa’nın da enerji açığını gidermek için Türkiye’yi “en güvenli köprü” görüp karşısına alamayacağını rahatlıkla hesaplayabiliriz.
Yunanistan ve Rum yönetimi bu bağlamda Avrupa’nın desteğini eskisi kadar güçlü hissedemeyecektir.
Diğer taraftan KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na şimdilik gözlemci de olsa üye olması, dengeleri değiştirecek bir diğer faktördür.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de yaptığı açıklamada “Türk dünyasının en güneydeki temsilcisiyiz” dedi.
Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz’deki satrançta KKTC kanalıyla Türk Devletleri Teşkilatı’nın da yer alacağını beklemek sürpriz olmaz.
Türkiye ve KKTC’nin giderek büyüyen dostluk ağı karşısında kendi müttefikleri Mısır ve İsrail’i Ankara’nın diplomatik hamleleriyle kaptırmaktan korkan Rum-Yunan ikilisi elindeki tüm kartları açmaya hazırlanıyor.
Ancak Türkiye’nin yükselen gücü ve politik etkisi, başarılı olmalarının önünde en büyük engel. Bizden söylemesi…

Bu haber 5774 defa okunmuştur

:

:

:

: