KONSOLOSLUKLARIN KAPATILMASI VE SEÇİMLER

Hatırlayacağımız üzere ABD büyükelçiliği 27 ocak ta yayımladığı bir bildirgede TAKSİM E GİTMEYİN çağrısında bulunmuştu. Bunun akabinde Konsoloslukların kapatılması peşi sıra geldi. Ortada bir istihbarat bilgisi olduğu Türkiye nin emniyet kuvvetlerine de bildirilmişti.

Hatırlayacağımız üzere ABD büyükelçiliği 27 ocak ta yayımladığı bir bildirgede TAKSİM E GİTMEYİN çağrısında bulunmuştu. Bunun akabinde Konsoloslukların kapatılması peşi sıra geldi. Ortada bir istihbarat bilgisi olduğu Türkiye nin emniyet kuvvetlerine de bildirilmişti.
Bunun akabinde Fransa – İngiltere – Hollanda gibi ülkelerinde bu dalgaya katılması Ankara’nın gerçekten dikkatini çekti . Hatta Ankara bunu başka bir şekilde algıladığını içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun ağzından dinledik. Acaba sn Soylu’nun dediği gibi Türkiye ye karşı psikolojik saldırı mı başlatıldı? Gelin buna bakalım…
Konu neydi biraz sayfaları karıştıralım..
İsveç te başlayan ve Avrupa da ki bazı ülkelere de yayılan kuran ı kerim i yakma olayları na karşı bir misilleme olabileceği istihbaratı geldi. ABD elçiliği ibadethanelerden ve yabancıların çok bulunduğu ortamlardan uzak durmasını paylaşmıştı. Kervana İngiltere Fransa, Hollanda, İsveç de katılınca durum bugüne kadar geldi.
Fransız okulunda eğitime ara verildi. Ayrıca Fransızlar ikinci bir duyuruya kadar konsolosluklarını kapattıkları deklare ettiler. Tabi bunlar olurken klise – sinagog- yabancı misyon bölgelerinde ki endişede buna binaen artmaya başladı.
Doğanın tabiatına göre yapılan hamle bu ülkelere göre normal görünüyordu.Doğaldı!
Lakin kutsal kitap kuran ı kerim in yakılması Müslümanların değerlerine saldırı değilse nedir? Bu fikir özgürlüğümü ? Bunun üzerinden NATO üyeliği ne giriş konusunda Türkiye’nin veto kartı gündeme geliyordu. Hatırlarsak Madrid ‘te terör konusunda Türkiye Finlandiya ve İsveç’ten bazı konularda sözler almıştı. İşte hepsi sanki sırasıyla üst üste geliyordu. Diplomatik kriz de burada cereyan ediyordu. Öyle’ki abd den gelecek f16 lar bile beklemeye alınıyor, BİDEN’a senatörler Türkiye veto ederse f16 da vermeyelim e kadar konuyu tırmandırıyolardı!
İşte yukarı da anlattıklarımızın peşine taksimde bomba patlayacak diye bir bildiriye kadar durumlar peşi sıra geliyordu. Ayrıca Türkiye de bir seçim atmosferine girilirken taksim de bomba patlayacak, elçilikler , konsolosluklar kapatılacak, eğitim ve öğretim de devam eden yabancı okullar ara verilecek peki size göre Türkiye ‘ye burada kimler ya da kim bedel ödetmek istiyor? Eğer işid bu bombayı patlatacaksa neden Türkiye? İsveç de yakılan kuran ı kerim üzerinden türkiye’ye bir bedel ödetilmek istenmekte değil mi?
İşte tam bu dönemde 2 li dünya görüşünün olduğu bir döenmde Türkiye seçime gidiyordu. Bir yanda Avrupa ‘yı savunan hatta Avrupa dan aferin alacağız diyen bir altılı masa diğer yanda bunun dışında ulusal menfaatlerini avrupa’dan gelecek aferinin dışında tutan bir anlayış! Tüm konu aslında burada ortaya çıkıyor.
Bu yazıdan önce çok yazdım bugün dengeler açıkça ortada o yüzden seçime giderken bu türbülansların olması kaçınılmazdı. Savaş her alanda devam ediyor. Biz sizlere STRATFOR Raporundan da bahsederken buna binaen konuşmuştuk.
Aslında ortada büyük bir paradoksal ilişki var. Rusya baskı altında diyenler Almanya ya baksınlar hangisi daha çok büyüdü! O zaman Rusya açık ara ortada ise sizce hangisi tasfiye ediliyordu ona bakmak lazım. Kalın sağlıacakla

Bu haber 29361 defa okunmuştur

:

:

:

: