Güven bunalımını aşmalıyız!..

Maaş kesintisiyle ilgili tartışma dinmiyor. Sendikaların, hükümetin çıkardığı kararnameyi yargıya götüreceğini açıklamasının ardından belli ki son sözü mahkemeler söyleyecek.

Maaş kesintisiyle ilgili tartışma dinmiyor. Sendikaların, hükümetin çıkardığı kararnameyi yargıya götüreceğini açıklamasının ardından belli ki son sözü mahkemeler söyleyecek.
Başbakan Ünal Üstel, bu konudaki eleştirilere karşı dün yaptığı açıklamada “Kimsenin şüphesi olmasın toplanacak paranın bir kuruşuna kadar hesap vereceğiz” dedi.
Paranın harcanacağı yere ilişkin sendikaların ve isteyen vatandaşların oluşturacağı bir komite kurulacağını belirten Başbakan Üstel, kontrolün buradan sağlanacağını ifade etti.
Keşke bu açıklamalar tartışma bu noktaya gelmeden yapılabilseydi…
Çünkü şu anki ortamda oluşan bu gerilim, en çok gönüllülük esasına uygun olarak yapılan deprem yardımlarına darbe vuruyor.
Elbette zor bir dönemden geçiyoruz. Herkes fedakarlık yapacak. Ama bu fedakarlık önce devletten başlamak zorundadır.
Devletten başlamayan hiçbir fedakarlık vatandaşı ikna etmez, karşılık bulmaz.
Dünyada bu konuda yapılan seferberliklere bakalım. Bırakın böylesine bir afeti, ekonomik kriz dönemlerinde yapılanları ele alalım.
Güney komşumuzda geçmişte neler yapıldı, toplum bu seferberliği nasıl karşıladı? Tüm bunları tek tek inceleyelim.
Bunların hepsinde devlet vatandaştan fedakarlık istemeden önce kendisi bu fedakarlığı yaptı.
Sözün özü şudur. İzzeti ikram ödenekleri artırılırken, vatandaştan fedakarlık istenirse bu karşılık bulmaz.
Meselenin bir de diğer yönü var.
Bu yardımların kaybettiğimiz evlatlarımız anısına yapılacak işlerde kullanılacağı söyleniyor. Ama orada harcanacak para hesaplandığında 100 milyon TL tutuyor.
Oysa kesintiler ve vergi artışıyla bir yılık gelir öngörüsü ise 1 milyar TL…
Peki aradaki 900 milyon TL nerede kullanılacak?
Eğer Türkiye’den gelmesi beklenen ama bu durumda gelmesi güç olduğu malum olan kaynağa karşı oluşacak bütçe açığını kapatmak için kullanılacaksa bu da toplumla şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır.
Kıbrıs Türk halkı gururludur. Böyle bir ortamda buna anlayış gösterir. Önemli olan yaşanan güven bunalımından bir an önce kurtulmaktır.
Dün de yazdık. Bugün de söyleyelim. Böyle giderse kaş yaparken göz çıkaracağız. Bizden söylemesi…Bu haber 5034 defa okunmuştur

:

:

:

: