Bilim insanlarına kulak verin

Günlerdir yazıyoruz, sorguluyoruz, çağrı yapıyoruz...

Günlerdir yazıyoruz, sorguluyoruz, çağrı yapıyoruz...

Kilometrelerce uzaklıktaki deprem felaketi Long Beach’te bazı binaları sarstıysa, Allah korusun ülkemizde yaşanacak olası bir deprem felaketi bizi ne hale getirir?

“Bu evleri yapan müteahhitler neden susuyor” diye sorduk. Sorunu ortaya koyduk, “bu işi çözün” diye çağrıda bulunduk.

Bu binaları yapanlar sus pus olurken yanıt bilim dünyasından geldi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Araştırma Enstitüsü Müdürü, Prof. Dr. Tahir Çelik, Kıbrıs’ın kuzeyindeki inşaatların “mevzuatta yer almasına karşın” denetlenmediğini, ancak zaten projeyi yapan mühendisin, kendi projesini denetlemesinin de felsefik açıdan yanlış olduğunu belirterek, ‘üçüncü bir göz’ için kendi hazırladığı bir yasa önerisinde bulundu.

Dünyada, inşaatların üçüncü bir göz tarafından denetlendiğini söyleyen Prof. Dr. Çelik, “Yapı denetiminin başka yetkin mühendislerin tarafından oluşturulan şirketler tarafından yapılmasını” sağlayacak bir yasa getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, “Denetim yasası yapıp, yetkin mühendisleri tanımlamamız gerek” diyerek, önerisini şöyle anlattı:

“Benim önerim; adına ‘kalite dosyası’ denen bir prosedür geliştirilmeli. İnşaatın sıfırıncı gününden başlamak üzere her aşamasında hem dökümantasyon hem de fotoğraflama için yetkin mühendisin ayrı ayrı imzası olması gerekecek. Bu dosyası inşaat bittikten sonra doldurmasın diye her ay belediyeye teslim edilmesi gerekecek. İş güncel olacak.”

Çelik, “Bu kadar basit bir olayla, bundan sonraki yapıları depreme dayanıklı hale getirebiliriz” dedi.

Öneri gayet net.
Biz de bu köşeden daha önce yaptığımız uyarılarda ilgili müteahhitler, “işte aldığım vize, işte inşaat mühendisinin çizdiği proje, işte projeyi uygulayan taşeron firmanın yaptığı iş karşılığı bana çıkardığı fatura” diye belgeleri neden kamuoyunun önüne sermiyor?” diye sormuştuk.
Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği’nin eski Başkanı Seral Aysal’ın, “başta Long Beach olmak üzere tüm bölgelerde yapılan inşaatlarda yapılan tüm denetimlerin paylaşılması” çağrısını manşet yaptık.
İşini doğru yapan firmaların denetim raporlarını paylaşmasını, Ada TV ekranlarında günlerce istedik.
İktidardan muhalefete Ada TV’ye konuk aldığımız tüm milletvekilleri, bölgedeki evleri yapanların denetim raporlarını şeffaf bir şekilde kamuoyuna paylaşmaları gerektiğini ifade etti.

Şimdi bilim dünyasından bir de öneri geldiğine göre ülkeyi yönetenler harekete geçmeli.
“Görmedim, duymadım, bilmiyorum” diyerek kimse üç maymunu oynayamaz.

Şunu kimse unutmasın. Bu mesele geçiştirilecek bir mesele değildir.
Herkes yaptığı binanın sağlamlığını, denetim raporlarını, kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamalıdır.
Bu konuda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama gelinceye kadar hem Star Kıbrıs, hem de Ada TV olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Bizden söylemesi…
Bu haber 4732 defa okunmuştur

:

:

:

: