Deprem 20 yıl bekler mi?

Star Kıbrıs Medya Grubu olarak bir misyon edindik. Depreme hazırlık ve yapı güvenliği konusunda önlem alınması, haberlerimizde birinci öncelik olacak.

Star Kıbrıs Medya Grubu olarak bir misyon edindik. Depreme hazırlık ve yapı güvenliği konusunda önlem alınması, haberlerimizde birinci öncelik olacak.
Türkiye’de yaşanan son deprem felaketlerinin ardından yaptığımız yayınlar ve attığımız manşetlerle de zaten bunu kanıtladık.
Günlerce yaptığımız yayınlarla, başta Long Beach olmak üzere depreme karşı riskli bölgelerde yapılan binalarda yapı denetiminin layığınca yerine getirilip getirilmediğini sorguladık.
Son olarak dünkü manşetimizde Prof. Tahir Çelik’in yeni yapılan binalarda depreme karşı önlemle ilgili ortaya attığı çarpıcı öneriye yer verdik.
Ne diyor Tahir hoca?
“Ülkemizde yapı denetiminde çok ciddi zaaf var. Şantiyelerde denetim yapacak üçüncü bir göz oluşturulmalı. İnşaatın sıfırıncı gününden başlamak üzere her aşaması bu kurum tarafından denetlenmeli.”
Tüm bu uyarıların ardından inşaatlarda kullanılan hazır betonun ve demirin önemine de dikkat çeken Prof. Tahir Çelik, bu konuda standartlara uyulup uyulmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
Dün bu konuda önemli bir adım atıldı.
İnşaatlarda kullanılan ithal demirler, üretildikleri fabrikanın dışında artık Gazimağusa Limanı’nda kurulacak olan laboratuvarda da kontrolden geçecek.
Şu anda ithal edilen inşaat demirleri, Gazimağusa Limanı’nda herhangi bir kontrolden geçmiyor.
Kurulacak olan denetim laboratuvarı bu konudaki önemli bir boşluğun da önüne geçecek.
Aynı türden yaklaşım hazır beton için de gerekli. Çünkü inşaatlarda demir ve beton testleri, binayı yapan müteahhidin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli.
Siz istediğiniz kadar kurallara uyun, yapı denetimi getirin. Kullandığınız malzeme tabiri caizse çürük olduğu takdirde, asla bina güvenliğinden söz edilemez.
Prof. Çelik, yapı denetimiyle ilgili yasa önerisini hükümete sunduğunu ve olumlu karşılandığını bildirdi.
Umarız bu konuda en yakın zamanda harekete geçilir. Bu konuda şüphelerimiz var.
Zira, Hal Yasası örneğinde olduğu gibi bir yasayı 20 yıl tartışıp, 21’inci yılda Meclis’ten geçirmek gibi bir sabıkamız var.
Ama uyaralım. Depremin 20 yıl bekleyeceğine kimse garanti vermiyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 4457 defa okunmuştur

:

:

:

: