Karma oy çeteleri!..

Siyasetimiz nihayet karma oy denen ucubeden kurtuluyor.

Siyasetimiz nihayet karma oy denen ucubeden kurtuluyor.
UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu dün Meclis’e sundukları yasa önerisini Ada TV’de açıkladı:
Öneriye ana muhalefetin de destek verdiğini ifade eden Hasipoğlu, 2018 seçimlerinde yüzde 11, son yapılan 2022 seçimlerinde de yüzde 10 oyun karma nedeniyle geçersiz sayıldığına işaret etti.
Bu çok büyük bir rakamdır. Neredeyse iktidarı değiştirecek çoğunlukta bir oyun geçersiz olması anlamına gelir.
Yani en başta biz şu anda uygulamada olan sistemi tam olarak uygulamaktan dahi aciziz diyebiliriz.
Diğer taraftan karma oy partileri kişiliksizleştiriyor. Parti söyleminin gücü sıfırla çarpılırken, kişilerin ağırlığını öne çıkarıyor.
Burada seçmen tarafından yapılan seçim de ne yazık ki “şu isim benim düğünüme geldi, bu isim cenazeme geldi, falanca kişi işimi halletti” gibi siyasetten karşılığı olmayan tercihlere dönüşüyor.
Ülkede sorunların çözümüne ilişkin ortaya konan parti politikaları ve programları ise neredeyse hiçe sayılıyor.
Seçimlerde oy isteyen adaylar da partiye değil “bir tane de bana oy ver” diyerek demokrasi yarışını at pazarına çeviriyorlar.
Karma oyun kalkmasıyla seçmen partiye mühür vuracak. Partilerin içindeki milletvekillerine yönelik tercih seçeneği ise devam edecek.
Keşke önümüzdeki 25 Haziran ara seçimlerine de bu yasa yetiştirilebilseydi. Ancak görünen o ki bu mümkün olmayacak.
Bugüne kadar karma oyun kaldırılması için herkes oturduğu yerden söylendi durdu.
Önümüzdeki hafta pazartesi günü UBP’nin hazırladığı yasa önerisi Meclis’e gelecek. Şimdilik muhalefet tarafından da desteklenen karma oya ilişkin asıl tavır burada görülecek.
Çünkü her ne kadar kimse istemiyormuş gibi görünse de siyasetin içinde öyle bir “karma oy çetesi” var ki bu yasadan feci halde rahatsız.
Pazartesi günü Meclis Genel Kurulu’nda yapacakları itirazla hepsinin tatlı su balığı gibi ortaya çıkması hiç de sürpriz olmaz. İzleyip göreceğiz… Bizden söylemesi…
Bu haber 4185 defa okunmuştur

:

:

:

: