YENİ DÖNEMDE YENİ BEKLENTİLER

Türkiye’deki yeni Cumhurbaşkanı ve kabinenin belirlenmesinden sonra , içte ve dışta beklentiler de kendini göstermeye başlamıştır .

Türkiye’deki yeni Cumhurbaşkanı ve kabinenin belirlenmesinden sonra , içte ve dışta beklentiler de kendini göstermeye başlamıştır .
Başta , NATO olmak üzere , İsveç’in NATO’ya adaylığı , dışta beklenen en önemli gündem maddesi oldu .
Cumhurbaşkanının göreve başlaması münasebeti ile törenlere katılan NATO Genel Sekreteri . Tören öncesi , ayak üstü Sn. Erdoğan’la yaptığı kısa sohbette konuyu aktardığı , gözlerden kaçmadı .
Doğu Akdeniz ve Türk Yunan sorunlarının , yeni kabine ile ne gibi değişikliklere yol açacağı da dış basında önemli gündem maddesini oluşturdu .
NATO , AB ve ABD ‘nin , bu sorunları çözmede kararlı oldukları . Bunun için yeni iş başına gelen siyasi erke , diyalog çağrısı yapacakları , batıdan gelen haberler arasında .
Bu konuda sonuç almaları için , gerekirse Kıbrıs sorununu , belli bir süreliğine buz dolabına koyacakları da sızan haberler arasında .
Öncelik , Doğu Akdeniz ve Egedeki sorunlar olacak .
Bunlar batının , Ankara’ya sunacağı öneriler arasında .
Sn. Erdoğan , Milletimiz mandacılığı reddetmiştir diyerek , batıdan gelebilecek olası baskılara karşı , ciddi mesaj yollayarak , bunun önüne set çekmiştir .
Dünya kamuoyunda , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan İsimleri üzerinde , olumlu söylevler , dünden itibaren Ankara’ya ulaşmıştır .
Gözler , yeni Maliye Bakanının üzerinde .
Sn. Mehmet Şimşek’in , Maliye Bakanlığına , batıdan olumlu sinyaller gelmeye
devam etmektedir .
İlk yaptığı açıklamada .
“Hükümetimizin temel hedefi , toplumsal refahı artırmaktır . Önümüzdeki hedefte , bu hedefe ulaşmada , şeffaflık , tutarlılık , öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk , temel ilkemiz olacaktır . TÜRKİYE’NİN RASYONEL bir zemine dönme dışında , başka bir seçeneği kalmamıştır . Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi , özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır .”
Sn. Mehmet Şimşek’in ilk açıklamasından can alıcı cümleler .
Bu açıklama , bazı ekonomik çevrelerde , yeni hükümet , ekonomide U dönüşü yaptı mı ? sorusunu da beraberinde getirdi .
Hatırlanacağı gibi , ikinci turdan önce Sn. Erdoğan’ın , ekonomide bir değişiklik olmayacak yollu açıklaması karşısında , bunun mümkün olmayacağı da düşünülebilinir .
Veya .
Bu açıklamasından sonra , Sn. Mehmet Şimşek’le yeni ekonomi modeli üzerinde mutabık kalındığı da akla gelebilir .
Dün , NATO Genel Sekreteri Ankara’da yaptığı basın toplantısında , İsveç’in tüm koşulları yerine getirdiğini . 11 Haziran’da NATO ile Türkiye’nin bu konuda ikili bir görüşmeye karar verdiği haberini de vermiştir .
Yeni idarenin , anarşi ile eskisi gibi mücadeleye devam edeceği sinyali de dün Güneydoğu’da , teröristlerin etkisiz hale getirildiği haberi ile kanıtlanmış oldu .
Yeni idareden , en çok rahatlayanlardan biri de KKTC tarafı oldu .
Sn. Tatar ve Dışişleri Bakanı Sn. Ertuğruloğlu rahat bir nefes aldı .
Çünkü ,Türk basınına ve medyasına düşen haberde , Milli İttifakın Başdanışmanı olan zatın . Batıya , iktidara geldikleri takdirde , adadan , askeri çekeceği yollu haberleri . KKTC’de büyük endişelerin doğmasına neden olmuştu .
Cumhur ittifakına destek veren , Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın , destek vermelerinin ilk şartı , KKTC’nin tanıtılması idi .
Bu nedenle , yeni hükümetin bu konuda , daha da ileri gidecek , politikalar üretmesi kaçınılmaz olacaktır .
Hükümetin , bundan geri adım atmayacağı kanısına varan batı . Türkiye ile olan sorunlar yumağından , Kıbrıs düğümünü ayırarak , buz dolabına koyma niyetinde.
Rusya ve TDT ile , ilişkiler daha da artarak devam edeceğe benziyor .
Gelişmelerin , hangi düzeyde olacağı , zaman içerisinde ortaya çıkacaktır .
Yeni hükümet , dışta ve içte , büyük mercek altında .
Bu haber 1988 defa okunmuştur

:

:

:

: