Hamas’ın Son Müdahalesi

Hamas öyle bir operasyon gerçekleştirdi ki dünya bu operasyonla sallandı.

Hamas öyle bir operasyon gerçekleştirdi ki dünya bu operasyonla sallandı. İsrail sınırlarından içeri girerek hava ve karadan operasyon yapıldı . Bu
operasyon sonucunda yüzlerce ölü ve yaraladı var . Lakin bu operasyondansonrasında da tüm gücüyle İsrail saldırıya geçti .

Gelelim esas noktaya …

İsrail gizli servis örgütü ve sınır güvenliği bu saldırılar olurken nerede idi?
Ben bu saldırıyı 11 Eylül ikiz kuleler saldırısına benzetmekteyim . Güvenlik doktorinleri üzerine kurulu bir ülkenin bu denli sınırlarda güvenlik açığının bulunması beni düşündürdü .

Gelelim 2. Noktaya …

Bu saldırı ilk kez İsrail’de şok etkisi yarattı. Şok dalgasından dolayı İsrailli
vatandaşlar havalimanlarına kaçtı. Bunun peşine ülkelerini terk etmek için yola koyuldular .
İşte bu noktadan sonra bu savaşın jeopolitik fay hatlarının olduğunu
söylemekte fayda var. Gazze gibi açık ceza evi olan bir yere yoğun
bombardıman ve sonrasında hizbullaha karşı İsrail müdahale de bulundu . İsrail elektrik yakıt ve gıda akışını Gazze’ye kesti. Lübnan’a sıçrayan
saldırıların diğer ülkelere sıçrama olasılığı mevcut.
Abluka altında ki Gazze de yüzlerce insan öldürülmüş durumda . BM Güvenlik Kurulunun 51. Maddesi şuan İsrail tarafından işletiliyor . Dünya şuan sessiz ve izliyor . Abd savaş gemisi bölgeye hareket etti. İleriki günlerde demir atacak .
Abd Akdeniz de uzun bir süre kalacağa benziyor .
Eğe de Yunan üslerine yerleşen ABD bugün de Akdeniz de en büyük savaş gemisini yerleştiriyor . Bunlar coğrafya açısından da tehdit algısını oluşturuyor. İsrail in Hamas militanlarına karşı başlattığı operasyon öncesinde büyük kayıpları söz konusu.
Siyasi olarak zor durumda olan İsrail Başbakanı Netanyahu yapılacak operasyon ile kendi siyasi geleceğini sağlama alacak ve verilen kayıplar bu operasyonla unutturulmak istenilecektir .
Yukarıda bahsettiğim gibi bu savaş jeopolitik fay hatları olan bir süreci kapsıyor . Bu yüzden ABD nin bölgede demir atması sonrasında süreç nasıl işleyecek hepberaber göreceğiz . Lübnan ın güneyinde ki çatışmalar sert hal almış durumda . Arap birliği toplandı gerekli açıklamaları yaptı . Hatırlarsak tarihte Arap ülkeleri ve İsrail arasında bu coğrafya da büyük savaşlar oldu. O yüzden jeopolitik fay hatları aktif durumda

Kara harekatı öncesi İsrail Gazze’yi yoğun bir şekilde bombalıyor . Bu süreci başlatmak için orada kendine koridor açmak istiyor . Lakin şehir içinde çatışmalar olursa aylarca bu sürece şahit olabiliriz.
Kara operasyonu olursa bunu uluslararası anlamda dur diyecek uluslararası bir organ da söz konusu değil. Gelen görüntüler bizlere insanlık suçlarının işlendiğini gösteriyor . O yüzden bu süreçte buna dur diyecek uluslararası bir örgüt yok söz konusu değil!
İsrail Gazze de sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor . Bunlar olurken Hamas dan gelen açıklamaya göre ellerinde ki rehinelerden bazıları bu bombardıman sırasında öldürüldüğünü deklare ettiler . Savaş da araya giren 2-3 ülke var diğerleri genelde savaşı kışkırtıcı açıklamalarda bulunmaktadır . Türkiye Rusya ve Katar tarafları itidalli olmaya çağırdı. Akşam işlerinde tc Cumhurbaşkanı İsrail ve Filistin cumhurbaşkanlarını arayıp savaşa son vermelerini istedi. Lakin bu süreç hemen duracağa benzemiyor . Hep beraber izleyip göreceğiz .

Bölgede çatışma sona erdiğinde bazı konuların masaya yatırılmasında fayda var . Kudüsün statüsü, Filistinli mülteciler sorunu , 1980 öncesi sınırların tekrardan görüşülmesi gibi konularında tekrardan görüşülmesi elzemdir .
Bu haber 2777 defa okunmuştur

:

:

:

: