HAMAS I OYUNA GETİREN İRAN MI?

Hamas saldırısı bir terör operasyonu olarak görülüyor .

Hamas saldırısı bir terör operasyonu olarak görülüyor . Böyle saldırılarda Fikri hazırlık gereklidir . Amaç ve hedef önemlidir . Bu örgütlerin içerisinde %100 istihbarat örgütlerinin elemanları vardır. Dolayısıyla kontrol altındadır. Karşı tarafın bilgisi halinde hareket edersiniz . Bazen de hareket isteminiz olmadan da gerçekleşebilir . Hamas lojistik desteğini vs nereden alıyor ?bunların hepsine değineceğiz . Önemli bir sorudur bu…
Burada ki saldırılan amacı olarak bağımsız Filistin düşünülüyor ..
Tarihsel topraklar cümlesiyle başlayalım . Bu topraklar çıkışı 1917 yılına dayanır . Balfour deklarasyona dayanır . 1917 itibariyle Üzerine kurgular gelirler girerler topraklara ne yaparlar demografik yapıyı bozarlar bu coğrafyaya baktığımız zaman Hristiyan ve müslüman halklar vardır . Bu halklar bile yönetim de farklıdır . Demografik yapı yönetimlere bile yansımıştır .Meselenin Özü buradaki harekati yaptı, bunun arkasında şu anda ne var ? Hamas nasıl yaptı ? Arkasında kim var ?
15 Temmuz darbe kalkışmasına bir bakın aynısı gibi . Burada üzerinde durulması gereken nokta İran dır. Suriye Irak Suudi Arabistan Türkiye gibi ülkelerin arasında barış görüşmeleri sürüyor bu dönemde İsrail’in işine gelir . İran ın işine gelmez. İran tezleri çatışma üzerinedir . Burada ki normalleşme adımları İran ı sürecin dışına itiyor. Rusya ya bakalım ABD ye bakalım bu ülkeler de Suriye ve Irak da . Syket pikot anlaşmasında ki gibi büyük güçler coğrafyası bölüşmüş durumda . Karşılıklı olarak uzlaşma ile bölüşme var.

Tarihsel geçmiş e baktığımız da İngiltere ve Fransa arasında yapılan gibi durumlar bu bölgede mevcut .Abd Afganistan dan çekildi . orada ki yönetimi kurup kendine de fiilen bağlı kıldı . Irak dan da çekilecekti ama Rusya Suriye de olduğundan çekilemediler . İsrail in güvenliğini düşündüler . O yüzden gidemediler . Büyük aktörler varken çekilmediler . 1948 de İsrail bu coğrafya da kuruldu. İsrail bu coğrafya da var olması için bazı koşullar lazım . Konjöktörel olarak bakalım Hamas saldırısı öncesi ne oldu ?

Azerbaycan da bir koridor açılması söz konusu. Azerbaycan a uluslararası anlamda en çok desteği veren ülkelerden biri İsrail . Bu en çok kimi rahatsız etti İran ı. İran şunu düşünüyor . İsrail buraya yerleşiyor diyor . Ayrıca bu coğrafya da ciddi doğalgaz rezervi var . Netenyahu, Türkiye üzerinden bu gazı gönderecekti. Lakin bu hamasın hamlesi tüm planları durdurdu!
Yukarıda saydığımız maddelerden dolayı bu operasyonu Hamasa birileri yaptırdı. Hamasın bu müdahalesi ile amaç aslında Filistin davasından çok İran ın çıkarlarına hizmet ettiğini görmekteyiz. Bu işin arkasında bu fikir var .
İsrail de netenyahu 50 haftadır sıkışmıştı. Seçimler de %36 oy almıştı . Durumu sorunlu idi. Netenyahu bu durumdan kendine çıkarım elde etti diyebiliriz.

Netenyahu karşı hem Ordu hem muhalif fikirlerin çok olduğunu da unutmayalım .
Mossad önemli bir istihbarat örgütüdür .

Hamasın bu operasyonunun sonuçları var . Siyasi , ekonomik ve devlet ilişkileri bazında .Örgüt düzenli ordu karşısında kazanma şansı yoktur. lakin sokak içinde savaşa dönerse düzenli ordunun düzensiz birlik karşısında şansı azalır .
Hamas ile İsrail arasında görülen bu savaşı daha çok konuşuruz .
Filistin meselesine bakış öncelikle mazlum olarak görülen bir dava idi . Daha da sonrasında islam dünyasının ilgilendiği sorundu. Daha da sonrasında orta Doğu sorunu oldu. Şimdide sadece Filistinliler in sorunu olarak lanse edilmeye başlandı. Hamas ın harekatı dünyaya kadınların çocukların gençlerin öldürüldüğü bir operasyon olarak gösterildi. Burada kim kaybediyor? Derseniz.Siviller kaybediyor . Filistin halkı kaybediyor .
Bugün Lübnan ve Suriye’yi de içine alan bazı bölgelere sıçramış çatışmayı görüyoruz .
Türkiye de bölgede ki bu çografya da ki çatışmaya bakışı ortada. Taraflara itidalli olmaya çağırıyor . Devlet aklı devrede.

İsrail kara harekatı yapar mı ?

Gazze de nüfus yoğunlu yüksek. Bu yüzden bina sayısı fazla . O yüzden bölgeye tanklarla girilmesi zor . Meskun mahalde muharebe terimi devreye giriyor . Buralara girildiğinde meskun mahalde çatışma da kaybetme olasılığı yüksek . Bu operasyon da mosad ın imajı çizildi. İsrail devletinde şok etkisi oldu.
Hamasın bugün ki operasyunda kadınlara yapılan muameleyi israil koz olarak kullanmayı başardı . Sivillerin vurulduğu kanısını uluslararası aktörler anlatmak için kullandı . Kısacası burada enformasyon savaşı da var .
Hamas Iran’ ın bir kolundan aldığı destekle bu operasyona kalkıştığı fikrindeyim.
Eğer savaş İran a sıçrarsa bölge karışır.
Eğer İsrail Gazze’ye girerse ne olacak ?
Kalıcı mı olacak yoksa geçici mi olacak gibi sorular var . Bunları da daha sonrasında konuşuruz kalın sağlıcakla…

Bu haber 2863 defa okunmuştur

:

:

:

: