İRAN- İSRAİL GERİLİMİ

Geçen hafta İran’ın Suriye’deki elçiliği İsrail tarafından vuruldu.

Geçen hafta İran’ın Suriye’deki elçiliği İsrail tarafından vuruldu. İran elçiliğine yapılan bu saldırıda bir general öldürüldü. İlk kez değil lakin bu saldırıda bu konudan daha önemli bir gelişme oldu bu gelişme nedir diye sorarsak bildiğimiz üzere uluslararası anlaşmalara göre elçilikler konsolosluklar bunlar o ülkenin topraklarıdır Kısacası Suriye’de ki İran Elçililerine yapılan saldırı aslında İran’a karşı yapılmış bir saldırı olarak adlandırıldı.Yani İran topraklarına direk saldırı olarak görüldü . İsrail bu saldırıyla ha Tahranı vurdu ha Suriye’deki elçilik vurdu hiçbir fark yok uluslararası anlaşmalara göre evet böyle bir gelişme oldu burada sorulması gereken bir soru şu İran bu hamleyi görecek mi buna cevap verecek mi vermezse ne yapacak? daha önceden de buna benzer örnekler olmuştu lakin bunu yapan aktörler bir devlet değildi vekil unsurlardı mesela Irak Savaşı’nda Amerika için’e de bir saldırı oldu bunu yapanlar vekil unsurlardı milis güçlerdi o yüzden bir sıkıntı olmadı ama burada direk İsrail’in iran’ın elçiliğine bir saldırısı var buna binaen İranlı vekiller ya da yöneticiler aynı adımı biz atacağız dediler İsrail’in elçiliklerini vuracağız diye söylediler peki bu coğrafyada nerede var İsrail elçiliği Türkiye’de Suudi Arabistan’da ve Azerbaycan’da lakin bunu kendisi direk mi yapar vekil unsurlarla mı ? yapar bilemeyiz. Ama daha önceden Türkiye’de bunun örneklerini var İsrail vatandaşları İranlı ajanlar kaçırmaya çalışmıştı .Bunu Türkiye önledi bu sefer ne olur bilemeyiz
Bunu bir hava kuvvetleri olarak yapamaz yani gelip Türkiye’de bir elçiliği bombalayamaz lakin Vekaletleri ile yapabilir . Ya da kamikaze drona ile yapabilir. Sivil gemilerden ya da otobüslerden de atılabilir . Koordinasyon üzerinden saldırı gerçekleştiriyor .
İran ın vekil güçlerine bakarsak ; Afganistan Bahreyn Irak Lübnan Pakistan Filistin Suriye Yemen gibi ülkelerde milis kuvvetleri var(Lübnan da Hizbullah gibi) İsrail e karşı kullanılacak en iyi milis kuvvetlerinin konuşlanmış yeri Lübnan Irak ve Filistin üzerinden olabilir . Yemen üzerinden boğaz geçişlerini kontrol edebilir . Nitekim bugün İsrail in gemisi İran tarafından bu geçişlerde ele geçirildi . İsrail bayraklı geminin ele geçirilmesi de o devletin topraklarına girme ile aynıdır . Bakalım bundan sonra ne olacak izleyeceğiz … bunu bir kenara bırakalım konumuza dönelim . En son olarak da balistik füzeler ile bir saldırı seçeneği var . Lakin şimdilik geminin ele geçirilmesi gündeme geldi . Dün ABD Başkanı BİDEN yapma başaramazsın diyerek İran I uyardı . Trump da bir açıklama yaptı . Almanya ve bir çok ab ülkesi İran ve İsrail de ki vatandaşlarına uyarıda bulundu . Balistik füzelerine bakılırsa uzun menzilli füzelere sahipler. Uzaya kendi uydularını gönderen imkan ve kabiliyete sahip. Ellerinde bir çok çeşit füze var. Bu füzeler İsrail topraklarını vurabilir mi ? İsrail in elinde bulunan hava savunma füzeleri bu füzeleri engellemeye yetecek güçte . Burada gemi olayında olduğu gibi sansasyonel operasyonları daha göreceğiz . İsrail gemi olayından sonra bir hamle daha yapabilir bekleyip göreceğiz . Bu konuda ki gelişmeleri hep beraber izleyip göreceğiz. Gelişmelere Mütakip sizlere yorum yapmaya devam edeceğiz . Eğer bir İran dan kamikaze saldırısı olursa orta Doğu yeni bir güne uyanacaktır.
Bu haber 820 defa okunmuştur

:

:

:

: