İsrail - İran Ortak tatbikatı

İran İsrail gerilimininde dediğimiz üzere bir savaş hali söz konusu olmadı .

İran İsrail gerilimininde dediğimiz üzere bir savaş hali söz konusu olmadı . Uluslararası hukuktan doğan haklar neticesinde İran, İsrail e karşı misilleme hakkını kullandı . Daha da sonrasında bm nezdinde İran temsilcisi şöyle bir açıklama yapmıştı İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilen açıklamada, İran'ın askeri karşılığının 'Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık' olduğu bildirildi.

Açıklamada, 'Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır.' ifadesi kullanıldı.

Kısacası misillemesini gerçekleştirdi. Lakin şimdi İsrail tarafından bir adım gelirse karşılığını daha ağır vereceklerini açıkladı. Şimdi bu İran ın misilleme adımı bm gündemine İsrail tarafından getirildi. Bunun haricinde batı güçleri tarafından bu adım kınandı ve İsrail e destek mesajları verildi.BM Genel Sekreteri Guterres, açıklamasında, 'İran İslam Cumhuriyeti'nin İsrail'e yönelik kapsamlı saldırısıyla ortaya çıkan ciddi gerilimi şiddetle kınıyorum. Bu düşmanlıkların derhal son bulması çağrısında bulunuyorum.' değerlendirmesinde bulundu. BM Genel Sekreteri, ne Orta Doğu'nun ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldırabileceğini sözlerine ekledi.
İran'ın İsrail saldırısının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplandı. ABD, İngiltere ve Fransa, saldırıların karşılıksız kalmaması gerektiğini savundu. Rusya ve Çin ise İran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya neden tepki gösterilmediğini gündeme getirdi.
Lakin asıl önemli olan şu, Filistin de onbinlerce insan öldürülürken bm güvenlik konseyi nerede idi?
İsrail in ali menfaatleri varsa , Filistin in hakları nerede ? Kaldı ki 1947 de bu topraklara gelen Kudüs de işgal edilmiş topraklar da illegal yerleşik alan açan bu İsrail devletine neden bm sessiz kalıyor ?
2. Önemli olan Filistin in haklı davası İran ın attığı bu adımla gölgede kaldı . İsrail yaptıklarını unutmuş gibi büyük pişkinlikle İran müdahalesini gündeme getirdi. Gerçekten üniversite de bir hocamın sözü aklıma geliyor gülüp geçiyorum . Ama haklıymış!
O yüzden uluslararası hukuk kevgire dönmüş durumda.
İran ın attığı adım tatbikattan öteye gitmedi , gitmeyecekte!
Bu haber 2402 defa okunmuştur

:

:

:

: