CTP BU KEZ NE YAPACAK?

20 Temmuz'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü dolayısıyla KKTC’ye geleceği açıklanan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meclisi’nde konuşma yapacak. Daha önce Genel Kurul’a girmeyen CTP’nin bu kez nasıl bir tutum takınacağı merak konusu oldu.

20 Temmuz'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü dolayısıyla KKTC’ye geleceği açıklanan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meclisi’nde konuşma yapacak. Daha önce Genel Kurul’a girmeyen CTP’nin bu kez nasıl bir tutum takınacağı merak konusu oldu.

ÖZERSAY ADA TV’YE DEĞERLENDİRDİ

Canlı yayında Ada TV’ye bağlanan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da KKTC’ye yapacağı ziyareti değerlendirdi. Özersay, “Biz bir önceki dönemde o sırada Meclis’teydik. Erdoğan’ın ziyareti sırasında ‘Meclis’te biz evsahibiyiz’ dedik. Ve o toplantıya katıldık. Bugün de görüşümüz aynıdır. Kıbrıs Türkünün garantörü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Meclis’te bir konuşma yapacağı anda siyasi partilerin orada olması gerekir. Biz o yüzden Meclis’teki toplantıya katılmıştık” dedi.

SÖZ HAKKI VERİLMEZSE KATILACAKLAR MI?

CTP’nin böyle bir toplantıya yönelik tutumuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özersay, şöyle devam etti: “O dönemde CTP Parti Meclisi bir karar alarak Meclis’teki toplantıya katılmama kararı aldı. Yapılan açıklamada ‘görüş alışverişi ve diyaloğun olmadığı bir ortamda bu ziyaretin gerçekleştiği’ söyleniyordu. Şimdi orada bir değişiklik var mı diye sormak lazım. Aynı açıklamada ‘Meclis’teki toplantıda ana muhalefetin herhangi bir söz hakkı olmayacağı CTP’nin katılmadığı görüşlerle ilgili fikrini beyan edemeyeceğini göz önünde bulundurarak katılmama kararı aldık’ diyorlardı.

CTP KENDİ KARARINI KENDİSİ VERECEK

Bu kez Erdoğan konuştuktan sonra CTP’ye söz hakkı verilecek mi? Verilmezse CTP yine o toplantıya katılmayacak mı? Yani o şartlarda bir değişiklik oldu mu? TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Kıbrıs’ta iki devletli çözümü destekliyoruz, federasyon ölmüştür’ dediğinde CTP Milletvekilleri, ‘hayır biz öyle düşünmüyoruz’ diyemeyecekleri için toplantıya katılmadıklarını söylediler. Şimdi bu toplantının formatını nasıl değiştirilecekler? Bu CTP’nin kendisinin bileceği bir şeydir. Bu konuda bizim ne dediğimizin önemi yok o partinin yetkili kurulu ne diyecek onun önemi var.”
ERDOĞAN’IN KONUŞMASININ İÇERİĞİ…

Erdoğan’ın Meclis konuşmasının içeriğiyle ilgili de tahminde bulunan Özersay şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan’ın Meclis Genel Kurulu’nda yapacağı konuşma ile BM Genel Kurulu’nda olduğu gibi KKTC’nin tanınması yönünde çağrıyı hatırlatmış olacak diye düşünüyorum. Geçen süre zarfında Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye olması ve ardından tam üyelik çalışmalarını Azerbaycan (cephesinden gelen) açıklamaları da hatırlatacaktır. Külliye inşaatıyla ilgili bazı açılışlar da olabilir. 20 Temmuz’un 50. yıl dönümünde bu minvalde açıklamaları bekliyorum açıkçası…”
Bu haber 186 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER