İNGİLİZ VEKİLDEN KKTC’YE DOĞRUDAN UÇUŞ ÇAĞRISI!

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Duncan Smith, İngiltere'den KKTC'ye doğrudan uçuşların düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Duncan Smith, İngiltere'den KKTC'ye doğrudan uçuşların düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Duncan Smith, İngiltere'den KKTC'ye doğrudan uçuşların düzenlenmesi için çağrıda bulundu. Smith, açıklamasında, Kıbrıs'taki mevcut durumun, Chingford ve Woodford Green bölgelerindeki seçmenleri olan birçok Kıbrıslı Türk için ciddi zorluklar yarattığına işaret etti.

Türkiye hariç tüm uluslararası toplum ile uyumlu olarak Birleşik Krallığın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni bağımsız bir devlet olarak tanımadığına işaret eden Smith, şöyle devam etti:

“Sonuç olarak, Kuzey Kıbrıs uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalmakta ve diğer ülkelerden doğrudan uçuşlar üzerinde kısıtlamalar bulunmaktadır.

Bu nedenle, bir süredir Kuzey Kıbrıs'a doğrudan uçuşlar için kampanya yürütüyorum. Şu anda Ercan Havalimanı (LCEN), Kuzey Kıbrıs’ın ana merkezi olarak hizmet vermektedir. Güney Kıbrıs doğrudan uçuşların avantajlarından faydalanırken, Kuzey Kıbrıs sadece bir veya iki duraklamalı uçuşlar sunabilmekte ve bu da seyahat edenleri rahatsız edici ara duraklara zorlamaktadır. Doğrudan uçuş çağrım, Kuzey Kıbrıs'taki mülklerini düzenli olarak ziyaret etmek ve yaşlı akrabalarına destek olmak zorunda olan Türk-Kıbrıslı kökenli seçmenlerim için bir destek niteliğindedir.
Ben ve bir grup parlamenter tarafından defalarca dile getirilen endişelere rağmen, Birleşik Krallık Hükümeti’nin doğrudan uçuşlar konusundaki tutumu değişmemiştir. Birleşik Krallık ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşların yetkilendirilmesi konusunda hâlâ bir plan bulunmamaktadır. Bu konuyu Türk-Kıbrıslı seçmenlerim adına Hükümetle birkaç kez gündeme getirdim. Dışişleri Bakanlığı, Ercan Havalimanı'nın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından uluslararası bir havalimanı olarak tanınmadığını ve bu nedenle Birleşik Krallık Hükümeti'nin Kuzey Kıbrıs yönetimiyle bir Hava Hizmetleri Anlaşması müzakere edemediğini, bu durumun doğrudan uçuşların yeniden başlamasını engellediğini açıklamıştır.
Anladığım kadarıyla, Ulaştırma Bakanı'nın tavsiyesi üzerine, bir Birleşik Krallık güvenlik şirketi Ercan Havalimanı'nı incelemiş ve havalimanının Birleşik Krallık güvenlik standartlarına ulaşması için önerilerde bulunmuştur. Ancak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin havalimanının gerekli güvenlik standardını karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için yapılan ek denetimlere izin vermemesi hayal kırıklığı yaratmıştır.
Böylesine adaletsiz ve kısıtlayıcı bir seyahat yasağının sona erdiğini görmek için artık vakit gelmiştir. Chingford ve Woodford Green bölgesinin bir kez daha Milletvekili olarak seçilmem halinde, Birleşik Krallık ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşlara izin verilmesi ve Kıbrıslı Türklerin uluslararası toplumdan daha fazla izole olmalarının önlenmesi için Hükümete çağrıda bulunmaya devam edeceğim.”
Bu haber 183 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER