Cumhurbaşkan’ı Akıncılar’da

Geçen hafta Akıncılar köyünde TC Büyükelçiliği'nin katkıları ile desteklenen bazı altyapı çalışmaları sonuçlandırılmış ve açılışları devlet erkânı ile birlikte gerçekleştirilmişti.

Geçen hafta Akıncılar köyünde TC Büyükelçiliği'nin katkıları ile desteklenen bazı altyapı çalışmaları sonuçlandırılmış ve açılışları devlet erkânı ile birlikte gerçekleştirilmişti. Uzun yıllardan sonra Akıncılar köyü KKTC devlet yetkililerini TC Elçisi ve heyetini bu açılışlar vesilesi ile ağırladı.

Başta Cumhurbaşkan’ı Sayın Mehmetali Talat, TC Büyük Elçisi Sayın Şakir Fakılı, Bayındırlık Ulaştırma Bakanı Sayın Hasan Taçoy, İçişleri Bakanı Sayın İlkay Kamil, Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar milletvekilleri ve bazı Belediye başkanları, Ana muhalefet Başkanı Sayın Ferdi Sabit Soyer, diğer konuk ve yetkililer.
Tamamlanan yolun açılışı, halı saha ve eski (1923’te inşa edilen) ilkokulun restorasyonu, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı kontrolünde gerçekleştirilen restorasyon asırlık binayı yeni belediye binası olarak kullanıma kazandık, her kimin emeği geçtiyse de herkese teşekkürü borç biliriz.

Biz Akıncılar köylüleri olarak 1974 Barış Harekâtı’ndan sonra ilk kez sahiplendiğimizi hissettik Devletin varlığı bir bölgede yatırımlarla pekiştirilir, eğer buraları sınır köylerse bunun manevi değeri o kadar daha da ağırlaşır. Sayın Taçoy’dan Askeri bölge dışından çevrilecek yol sözünü de aldıktan sonra bölge daha da rahatlayacak, Askerimizden hiç şikâyetimiz yok ancak askerin içinden de sivillerin geçmesi bize göre de sakıncalar doğurmaktadır. KKTC’de böyle bir geçiş yoktu bu da gelmiş geçmiş hükümetlerin ihmali.

Cumhurbaşkan’ı Sayın Talat konuşmasında “Devletin Akıncılar’a daha çok ilgi göstermesi gerekir burada yaşayan insanların teşvik edilmesi şart” dedi. Sayın Büyükelçi Fakılı’ya Akıncılar’la ilgili düşüncesini sorduğum zaman şahsı “hükümetin Akıncılar’la ilgili getireceği her projeyi desteklerim” diye cevap verdi. Keza Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar “sınırda kalmış mücadele yılları içerisinde Kıbrıs Türk tarihine ismini yazdırmış bu müstesna köyümüzü kalkındırmamız boynumuzun borcu” diyerek bize ümit vermiştir. İçişleri bakanımız Sayın İlkay Kamil “Akıncılar’daki iskân sorununun çözüm şekli belli yasa açık uygulanması gerekir bunun üstüne karmaşıklık eklemek yanlış KKTC’deki yasalar kişilere özgü olması düşünülemez”ve sn Taçoy “üstüme düşen görevi seve seve yaparım”.

Geçmiş CTP Hükümet döneminde de Akıncılar için birçok söz verildi ancak bizim için hayati olan gençlere arsa ve uzun vadali konut kredileri sözleri hiçbir şekilde gerçekleşmedi bir tek hayvanlara ağıl yerleri onları bile Lefkoşa kaymakamlığındaki Kemal Deniz Dana siyasi ihtirasları yüzünden köyde bölücülüğe sebebiyet verdi. Gençlerimize arsa konusunda da bir adım atmadı şimdi soruyorum “insan mı önemli hayvan mı”.

UBP hükümetinden beklentilerimiz köyümüzün geri kazandırılması bunu gerçekleştirmek zor olmasa gerek sorun belli teşhis ortada en önemlisi de KKTC’ne destek ve her fedakarlığa hazır Anavatan Türkiye’nin değerli Sefir Beyi sn Fakılı’nın Akıncılar’la ilgili desteği, hükümetin bu bölge için proje üretmesi yeterli olacak bu ileri adımları takip edip bekleyeceğiz sözde kalmaması en büyük temennimizdir.
Akıncıların etrafında bulunan rum köylerine baktığınız zaman gelişme farkını açık bir şekilde görürsünüz nasıl mı başardılar Rum Devletinin teşvik ve destekleri ile ve bu günde Rum köylerinde bu destekler devam etmektedir, komşuyu biraz örnek alsak sınır köylerimiz kalkınır ve insanımız şehir merkezlerine göç etmek durumunda kalmaz.
Ben yinede tüm yetkililerimize bu vesile ile Akıncılar’ı ziyaret edip onurlandırdıklarından dolayı teşekkür ederim.

Bu haber 787 defa okunmuştur

:

:

:

: