Yazmak ve yaşamak

Biz yazarlar için yazmak, yaşamak kadar hayati önem taşır.

Biz yazarlar için yazmak, yaşamak kadar hayati önem taşır. Yazmadığınız zaman yaşadığınızı hissetmezsiniz adeta...
Okuduklarımdan, gördüklerimden, dinlediklerimden zaman zaman notlar alırım. Dosyalar oluşur, yığınlarla kâğıt birikir. Birkaç ayda bir, fırsat buldukça onları gözden geçiririm. İşe yaramayanları güya atmaya niyetlenirim. Yığın biraz azalsın diye... Nerde! Birkaç notun dışında, onlar da bir yerlerde kullanılmışsa atılır ve yığın bir parmak eksilir ancak. Nelere rastlamam ki bu yolculukta...
Bu sabah da altı buçukta uyandım. Yaz sabahı, sıcak bastırmadan ve gürültü etmeden yapılabilecek en iyi şey, kitaplıkta notların bulunduğu birkaç rafa el atmak... Nelere rastlıyorum bir bilseniz. İşte onlardan biri... Kandemir Konduk’un “ Kadınlar Hep Gülmeli” isimli şiir kitabı... Neredeyse varlığını unutmuşum. Bugünkü çekimde kullanabilirim mesela. İçinden bir şiir seçip ayraç koyuyorum.
İşte bir gazete kupürü. Kesip sakladığıma göre ilgimi çekmiş. Bakalım neler varmış. Doğan Hızlan’ın bir köşe yazısı. Tarih yok. Önemli de değil. Bu tarz yazılar güncelliğini her zaman korur. Yazma ile ilgili bir yazı. Alıntılar yapmış Sayın Hızlan. Ben de sizler için alıntılıyorum.
Cahit Sıtkı Tarancı’ya “ Niçin yazarsınız?” diye sorulduğunda “ Yaşadığımın farkına varmak için yazıyorum.” demiş. Galiba edebiyatta en çok sorulan sorudur bu. Büyük üstat ne kadar anlam yüklü bir yanıt vermiş.
Aynı soruya Ahmet Oktay “ Büyülemek ve büyülenmek için şiir yazıyorum; isyan etmek ve boyun eğmek, inanmak ve reddetmek için şiir yazıyorum, hep ve hiç, ölmek ve dirilmek için şiir yazıyorum; öğrenmek ve oynamak için şiir yazıyorum...” demiş.
Güven Turan ise “ Dünyamı dile getirmek ve onu paylaşmak için” diyor ve kendi kendine soruyor:
“ Buna okuduklarıma borçlu olduğumu da katabilir miyim?” sorusunu da ekliyor. Elbette okunmadan yazılmaz ki! Bizi çoğaltan okuduklarımızdan arta kalan, bizde iz bırakan her şey, değil midir? O da kültürümüzü oluşturur sonuçta.
Mehmet Can Doğan da “ Okuduğum iyi şiirlerin tortusu, yeni şiirlerle çıktı dışarı” diyerek şiire yolculuğa çıkanlara en güzel yolu gösteriyor.
Bunlar o kadar geniş kapsamlı anlatımlar ki açıklamaya kalksanız sayfalar sürer. Yazarlar, düşüncelerini kısa ve öz anlatırlar. Onları ne kadar çok okursak, hayatı o kadar renkli ve çok yönlü tanırız.
Kitaplar ve şiire yolculuğunuz hep sürsün efendim.
Bu haber 2919 defa okunmuştur

:

:

:

: