Taraflar belirlendi

2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru giderken seçimlerin iki tarafı olduğu açıkça belli oluyor. Geçen haftalarda adaylığını açıklayan Derviş Eroğlu ve adaylık turları çerçevesinde nabız yoklayan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat.

2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru giderken seçimlerin iki tarafı olduğu açıkça belli oluyor. Geçen haftalarda adaylığını açıklayan Derviş Eroğlu ve adaylık turları çerçevesinde nabız yoklayan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat.
Kim ne derse desin üçüncü adayın yarış içerisinde olacağına ihtimal bile vermiyorum. Aday olarak birçok kişi yasalar çerçevesinde aday olabilir. Benim vurgulamak istediğim seçimin hangi iki aday arasında geçeceğidir.
Sayın Talat’ın önümüzdeki günlerde şunu diyeceğini düşünüyorum: Siyasi partilerle ve bazı sivil toplum örgütleri ile gerçekleştirmiş olduğum görüşmelerde gördüm ki, hala daha insanlarımız barış ve çözümden umudunu kesmemiştir. Çözüme yakın olduğumuz bu dönemde ve BM Genel Sekreteri Sayın Ban’ın destekleri ile de Hristofyas ile anlaşma yapacağımı düşündüğüm için, adaylığımı tekrar koymakta halkım adına yarar görmekteyim.” Özetle değerli okuyucular Talat bu anlamda konuşacaktır ve yine vereceği mesaj çözüm umutlarının kabardığı olacak, halkın da çözümden başka çıkar yolunun olmadığını anlatacak.
Yalnız bu görüşmeler devam ederken Rum hükümetinde kriz çıkması tabiî ki Sn Talat’ın işine gelmedi. Çünkü bundan dolayı müzakereler etkilendi. Ocak ayı yoğunlaştırılmış görüşmeler neticesinde bir sonuç ortaya çıkmayınca, Sn Talat görüşmelerin devamından yana olduğunu Hristaofyas’a bildirmiş ve içinde bulunduğu seçim sürecinde görüşmelerin devamının Sn Talat açısından çok önemli olduğunu tekrar vurguladı.
Hristofyas özellikle hükümetten ayrılan EDEK’e ve diğer siyasilere şöyle bir gönderme ile hem kendine ve de Sn Talat’a destek aradı mı onu da okuyucuların yorumuna bırakıyorum. Hristofyas, “eğer Eroğlu seçimleri kazanırsa doğrusu neyi konuşacağımızı bilmiyorum herhalde de görüşmeler çöküntüye uğrar”. Rum hükümet sözcüsü Stefanu da “müzakereler de bir anlaşmaya çok uzağız bazı basit konular da yakınlaşmalar oldu kimse vatanı sattı diye Hristofyas’ı suçlamasın taktik icabı görüşmelere devam etmek zorundayız devam etmezsek bu yalnızca Eroğlu’nun faydasına olur, bunu da kimsemiz istemeyiz.” Ben burasını yorumsuz bırakıyorum. Süreç ilerledikçe tabi ki yorumlarımız olacak.
Başbakan Sn Eroğlu niye Rum tarafını bu kadar korkuttu? Sn Eroğlu’na ilerleyen günler de soracağım. Ancak Rum ana muhalefet lideri DİSİ Genel Başkanı Sn Anastasiadis bir açıklamasında Eroğlu görüşmesinden çok memnun olmadığını dile getirdi ve Eroğlu’nun açıkça her şeyi konuşmadığını söyledi. Aslında sn Eroğlu ulusal davada çok şey söylüyor “anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az” diyerek bir başka yazıda değerlendirmeye devam edeceğim.
Bu haber 769 defa okunmuştur

:

:

:

: