Pembe Marmara'nın şiiri Merdivenler

İki hafta üst üste T.C ve K.K.T.C Başbakanları'na köşe yazımda açık mektup yazdım. Yazdıklarım herkes tarafından çok ilgi gördü. İlgilenenlere yürekten teşekkür ediyorum.

İki hafta üst üste T.C ve K.K.T.C Başbakanları'na köşe yazımda açık mektup yazdım. Yazdıklarım herkes tarafından çok ilgi gördü. İlgilenenlere yürekten teşekkür ediyorum. İlerleyen süreçte yazdıklarımın daha da çok ses getireceğine inanıyorum. İki gün önce birçok sanatçı arkadaşımla bir araya geldik. Kendi fikirlerimizi harmanlayarak ortaya radikal atarak birbirimize sanatımızı çok güzel günlere taşıma sözü verdik. Sanatçı dostlarıma şöyle bir bakarak ne kadar değerli, yürekleri güzel insanlarmış diyerek bu kadar olumsuzlukları hiç hak etmiyorlar dedim. Benim güzel insanlarım hani her zaman olduğu gibi yazılarımda sık sık vurguluyorum ya sanatçı ölmez, ülkeleri var eden sanat ve kültürdür. Ben bugünkü yazımda ise aramızdan göç eden ama hiç ölmeyen hep kalbimizde olan çok değerli bir şair merhum hanımefendinin bir şiirini yazarak biraz da kendinden bahsetmek istiyorum.Pembe Marmara 25.12.1925'te Lefkoşa'da doğdu.31.04.1984'te Lefkoşa'da öldü.İlk,orta ve lise öğrenimini Lefkoşa'da bitirdi. Türk Öğretmen Koleji’ni de burada bitirdikten sonra uzun yıllar orada öğretmenlik yaptı. Evlendikten sonra bir vakte kadar İstanbul'da yaşadı. Şiirlerinin büyük bir çoğunluğunu 1944-1958 yılları arasında yazdı ve Kıbrıs'ta yerel gazetelerde yazıları Pembe Marmara,Gülen Gaye, Nevin Nale, Lafazan,Fırtına, Meçhul, Funda gibi değişik takma isimlerle Türkiye'de Yedigün ve Türkiye Doğru mecmualarında yayınlandı.Lefkoşa'da düzenlenen ilk şiir gecesi hatırası olan 'İlk Demet' Hasan Şefik Ata y tarafından Kıbrıs'ta çıkarılan 'Kıbrıs Türk Sitolojisi' Fahri Ersavaş'ın 'Kıbrıs Şiirleri Antolojisi' ve Frederic UngorPublishing Company tarafından NewYork'ta yayınlanmakta olan 'Encyclopedia of World Literature in the 20TH Century'(20. yüzyılda dünya edebiyatı ansiklopedisi)'nde yer aldı.


MERDİVENLER

Rüyalarıma giren
Hülyalarımı saran
Işıkları pırıl pırıl yanan
Bir aleme ulaşmak
Sokaklarında dolaşmak
Parklarında gezmekti gayem
Hem öldükten sonra da yaşarım belki...
Siz söyleyiniz beni sevenler
Ulaştırır mı beni bu gayeme şu merdivenler
Merhum şair Pembe Marmara şiirinde de yazdığı gibi öldükten sonra da ulaştırır mı beni ürettiklerim sonsuzluğa demiştir.Sanatçı her zaman yanan bir ışıktır.Nesillerden nesile kalplerde taşınan en değerli unsurdur. Merhum şair Pembe Marmara sen bizim hep kalbimizdesin. Sizi seviyorum.
Bu haber 7306 defa okunmuştur

:

:

:

: