Hristofyas ve İsrail kriz peşinde

Gerçekte Kıbrıs adası etrafında çok büyük miktarlarda gaz ve petrol bulunmaktadır bu hayal değildir hatta şu an dünyada tespit edilen en büyük miktar burada, bundan dolayı da buranın önemi bir o kadar daha artıyor

Gerçekte Kıbrıs adası etrafında çok büyük miktarlarda gaz ve petrol bulunmaktadır bu hayal değildir hatta şu an dünyada tespit edilen en büyük miktar burada, bundan dolayı da buranın önemi bir o kadar daha artıyor. Rumlar bu zenginliğin tek sahibi mi? Uluslararası anlaşmalara göre “hayır”. Kullandıkları anayasa Türk ortaklığı ile ancak temsil edebilirler, etmiyorlar mı şuan ediyorlar, haksızca 1960 anayasası delindi ancak Rum tarafı kendini haklı göstermeye devam ediyor, yalınız kaldıklarını da anladıkları an İsrail ile ilişkileri derinleştirme yolunda Hristofyas ve kriz çıkartmak sureti ile de Türkiye’yi sıkıştırma yolunda.

Müzakerelerden bir anlaşma çıkar mı masada ki durum ile “hayır” ancak Ekim ayında New York’da ki üçlü görüşme de Hristofyas’a ne gibi bir baskı yapılır ve anlaşamaya zorlanır beklemek gerekir ancak ne yapılacağı da emin olunuz ki programlanmıştır. İsrail bu doğalgaz konusuna müdahil olmakla aslında süreci daha da çıkmaza sokmaktadır, ya bir anlaşma olacak veya temelli bir ayrılık ancak Orta Doğu’da şuan ki İsrail hükümeti ABD politikasına da ters hareket ediyor. ABD bu yıkılan diktatör rejimlerdeki yıkılmalarda etkin rol almıştır daha da doğru söylemek gerekirse başta Irak olmak üzere bizzat yıkmış Irak devrik lideri Saddam Hüseyi’ni de kendi elleri ile asmıştır. Kurulmasını desteklediği yapı da daha deMokratik bir yönetim modeli daha çok halkın yönetime katıldığı, seçimlerin yapılabileceği bir yapıyı oluşturmak diktatörler dönemi kapanmıştır. Kaddafi yönetimi de yıkılmıştır ve sözde demokrasi gelecekmiş, geriye şuan Suriye kalmıştır Esat yönetimi de yıkılacaktır. Başta ABD çıkarları olmak üzere de tüm emperyalist güçlerin çıkarları da korunacaktır.

Bu coğrafyada Filistin’in tanınması da konuşulmaya başlandı çünkü sözde demokrasi ki özde menfaat çatışmasıdır gelirken çatışan ve sivil halk öldüren İsrail bu bölgede çıkarlara ters düşmektedir ve en önemlisi de Türkiye bunu onaylamamaktadır. Gazze’de günahsız öldürülen insanlar ve Sn. eErdoğan’ın çok sert çıkışı Gazzey’e yardım götüren filoya İSRAİL askerlerinin askeri müdahalesi ve dokuz sivil insanın öldürülmesi bunlar İsrail hükümetinin gerçekleştirdiği insanlık dışı eylemleri ve Türkiye’nin yine çok sert çıkışı bence İsrail hükümeti çok zorda kaldı ve bu doğalgaz araştırmaları ile de güç kazanmaya çalışıyor bu da Rumların sırtından faydalanarak.

Geçen haftalarda ABD CIA Ortadoğu İstihbarat Başkanı “bizim Ortadoğu politikasının Türkiyesiz yürütülmesi söz konusu olamaz” demişti. CB SN Abdullah Gül de bu siyasete çok önemli bir açıklama yaptığını düşünüyorum şunu altını çizdi İSRAİL hükümetinin çok yanlış yaptığını söylüyor. Değerli okurlar bu bölgede lider ve model ülke olan Türkiye ve dünyada büyüyen birkaç ülkeden biri istikrarlı bir güç seksen milyon insanın yaşadığı bir dev. İsrail ise üç milyon insanın yaşadığı bir ülke ve bu saldırgan tavrı ile sorun yaratan bir hükümet bazı zamanlarda da ABD’nin ikaz ettiği bir yönetim.

Eğer bu doğal gaz araştırmasın da Türk politikasının zıddına hareket edilirse Türkiye uluslararası haklara dayanarak müdahale edecek, İSRAİL hükümeti de son bulabilir Hristofyas şuanda Makarios gibi davranıyor ve bazı büyük çıkarları göz ardı ediyor, insan olarak sn HRİSTOFYAS mütevazi olabilir kişiliğine asla bir şey demem ancak büyük çıkarlar başka bir şey, kimseye oynatmazlar.

Bu bölgede hiçbir güç Türkiye’yi yok sayamaz akıllı politika çıkar dengelerinin korunduğu politikadır şuan ABD ve Türkiye çıkarları bu bölgede örtüşüyor İSRAİL yanlış yolda.
Bu haber 869 defa okunmuştur

:

:

:

: