İngiliz basınında Borıs Johnson merakı bitmiyor

MAYIS ayı başında Londra Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Boris Johnson’un alamet-i farikası sarı saçlarının kökeni ve Osmanlı’ya dayanan ailesinin öyküsü İngiliz basınında hala büyük merak konusu ve haber olmaya devam ediyor.

 MAIL ON SUNDAY, LONDRA BELEDİYE BAŞKANININ BÜYÜK BÜYÜK DEDESİ , ALİ KEMAL’İN BABASI AHMET HAMDİ KEMAL’İN DOĞDUĞU KÖY, ANKARA YAKINLARINDAKİ  KALFAT’A GİTTİ..MUM TÜCCARI AHMED HAMDİ BEYİN, İLK EŞİ ÖLÜNCE GÜZELLER GÜZELİ BİR ÇERKEZ KIZINI “SATIN ALDIĞINI” YAZAN GAZETE, “ BORIS VE AİLESİNİN SAPSARI SAÇLARI, MAVİ GÖZLERİ BU ÇERKEZ GÜZELİNE DAYANIYOR” YORUMUNDA BULUNDU. HANİFE FERED ADLI ÇERKEZ GELİNİN, EVLİLİKLE KÖLELİKTEN KURTULDUĞU DA BELİRTİLDİ

 

 

“İHANET, LİNÇ ÖLÜMÜ, GÜZELLER GÜZELİ KÖLE KIZI VE BORIS’IN SAÇLARININ BÜYÜLEYİCİ ÖYKÜSÜ” BAŞLIKLI HABER, MADRID’DE ERMENİ SUİKASTİNE KURBAN GİDEN BÜYÜKELÇİ ZEKİ KUNERALP’İN DE BORİS’IN BÜYÜK AMCASI OLDUĞUNU, AKRABALARININ ÇOK ZENGİN, ARİSTOKRAT TÜRKLERDEN OLUŞTUĞUNU YAZDI. KUNERALP AİLESİ, YEĞENLERİ BORİS JOHNSON’UN BELEDİYE BAŞKANLIĞI TÖRENİ İÇİN LONDRA’YA GELİYOR

 

 

 

MİHRİŞAH SAFA

 

 

MAYIS ayı başında Londra Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Boris Johnson’un alamet-i farikası sarı saçlarının kökeni ve Osmanlı’ya dayanan ailesinin öyküsü İngiliz basınında hala büyük merak konusu ve haber olmaya devam ediyor.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden Mail on Sunday, “ İhanet, linç ölümü, güzeller güzeli köle kızı ve Boris’in saçlarının büyüleyici öyküsü” başlıklı iki tam sayfa haberinde, 44 yaşındaki yeni belediye başkanının Ankara yakınlarındaki Kalfat köyünde başlayan öyküsünü sayfalarına taşıdı.

Gazete, bir muhabirini başkent yakınlarındaki köye gondererek, Belediye Başkanı Ömer Karaağaç ve sakinleriyle görüşerek, 2500 kişilik köyü “Boris Johnson’un atalarının doğduğu köy olarak” ilan etti.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da Kraliçe 2. Elizabeth’in doğum günü nedeniyle Britanya Büyükelçiliğinde verilen partide, Büyükelçi Selim Kuneralp’in gururla kendini, “ Ben Londra’nın yeni  Belediye Başkanı Boris Johnson’un  kuzeniyim” diyerek kendini takdim ettiğini yazdı. Selim Kuneralp ile görüşen gazete, Kuneralp kardeşlerin İngiliz kardeşleri ve ailesiyle çok iyi ilişki içinde olduğunu belirterek, Büyükelçi Selim Kuneralp’in “ Boris’in vaftiz törenindeydim. Tüm hayatını bilirim. Belediye başkanı oluşundan büyük gurur duyuyoruz. Önümüzdeki ay da ailecek Belediye Başkanlığı resmi kutlama töreni için Londra’ya gideceğiz” sözlerine yer verdi.

Gazete, şöyle devam etti;

“- Dış görünüşe bakarsanız Boris Johnson, tipik Anglo-Sakson aileden, biraz içine eski İngiliz çoban köpeği ve saman atılmış bir karışım gibi geliyor.. Aslında, Boris, kendisiyle seçim kampanyası sırasında radyo görüşmesi yapan bir Asyalı radyocuya, etnik olarak kendisini geçeceğini söylemiş.Bu da kampanyanın en renkli yanlarından biri olmuştu. Boris, radyo mülakatında büyük büyük dedesinin gerçek bir Müslüman olduğunu ve Kuran’ı ezbere okuduğunu söyleyerek, herkesi şaşırtmıştı. Boris ayrıca, herkesin merak konusu ettiği sapsarı saçlarının da büyük büyük nenesi köle bir Çerkez kızından geçtiğini de ima etmişti. Bu köle kızın Rusya’nın güneyinde Kafkaslardan gelme bir köle Çerkez kız olduğunu belirten Boris, büyük büyük dedesinin köle güzelle evlenerek, onu hürrüiyetine kavuşturduğunu da söylemişti. Ve  kendisi, babası , kardeş ve çocuklarında olduğu gibi tüm Johnson ailesinin alamet-i farikası saçlarının Hanife Fered adlı mavi gözlü, sarı saçlı Çerkez güzelinden geldiğini eklemişti”

 

KALFAT KÖYÜ İNGİLİZ BASININDA

 

 

BBC’nin dizisi “ Kim Olduğunuzu Sanıyorsunuz” programına da konu olan ve yıl sonunda ekrana getirilecek Boris Johnson’un atalarını araştıran programın, özellikle Türkiye üzerine yoğunlaştığını kaydeden Mail on Sunday, programın yayınını beklemedi. Elizabeth Sanderson adlı kadın muhabirini Ankara’nın 200 km. Kuzey doğusundaki  2500 nüfuslu Kalfat köyüne gönderdi. Burada 58 yaşındaki belediye başkanı Ömer Karaağaç ile görüşen muhabir, Boris Johnson’un büyük büyük dedesi, Ali Kemal’in babası Ahmet Hamdi Kemal Beyin burada 1815 yılında dünyaya geldiğini yazdı. Köyde balmumu işiyle uğraşan Ahmet Hamdi beyin ilk eşi ölünce köle Çerkez kızı Hanife Fered’i satın alıp,evlendiğini ve karısını kölelikten kurtardığına da işaret eden gazete, “ Bunu ispatlayacak hiçbir kayıt yok. Ancak o zaman Çerkez kısları olağan üstü güzellikleri, sarı dalgalı saçları, mavi gözleri ile Osmanlı İmparatorluğu haremlerinin en gözde cariyelerindendi. Boris’in Rusya ile olan bu aile öyküsü ne kadar ilginç ise, ailesinin hikayesinin ikinci bölümü ondan daha da heyecan verici. Ahmed Hamdi Bey oldukça hırslı bir işadamıydı ve Çerkez karısıyla İstambul’a geldi. 1869’da da Ali Kemal doğdu. Oldukça akıllı, şiire, edebiyata düşkün bir çocuktu. Babasının mum işi 750 bin nüfuslu elektriğin fazla olmadığı İstanbul’da oldukça gelişmiş, aile Boğaz’a bakan bir yalıda yaşıyordu. Ali Kemal de öğretim için Paris ve Cenevre’ye yollanmıştı.” Diye yazdı.

 

Ali Kemal’in Istanbul’a dönüşünde liberal, demokrat görüşlerini dile getirmek için Avrupadakiler gibi öğrenci örgütü kurduğunu, ancak Sultan 2. Abdülhamit’in bundan pek hoşlanmayıp, Kemal’, Suriye’de sürgüne gönderdiğini kaydeden gazete, şöyle devam etti;

“- 5 yıl sonra Ali Kemal, Paris’e gidip Sorbonne’dan siyasal bilgiler diploması aldı. İsviçre’de Lucerne’de gazetecilik yaparken Winifred Brun ve kızkardesi Viva ile tanışti. Winifred, İngiliz Margaret Johnson ile İsviçreli işadamı Francis Julian Brun’un kızıydı. İki genç birbirinden çok hoşlanmıştı. Ancak Ali Kemal çok sırlarla dolu bir adamdı. Winifred’e bir gün bir köprüde yürürken,  Isviçreden ayrılacağını, bir yıl sonra aynı gün, aynı saatte aynı köpürde buluşabileceklerini, eğer genç kız oraya gelirse evlenmek istediği anlamını taşıyacağını da öğrenip, bir yıl ortadan kayboldu. Tam bir sene sonra da çok romantik şekilde 2 genç köprüde buluştular , sonra da Londra’da Paddington’da evlendiler. Londra’da yaşamadılar ve Kahire’ye yerleştiler. Çiftin Selma adlı bir kızı oldu. Selma’nın oğlu Anthony Battersby bugün Bath’da yaşıyor. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)nun danışmanlığını yapıyor. Ali Kemal, eşi ve çocuklarıyla Türkiye’ye döndü. Ancak 1908’deki olaylar nedeniyle Winifred İngiliz sayılarak İngiliz donanması kanalıyla çocuklarını alıp İngiltere’ye döndü. Selma’nın kardeşi Osman Wilfred Ali Kemal yani Boris Johnson’un dedes, 1909’da Londra’da doğdu. Ancak, ne yazık ki annesi doğumdan hemen sonra öldü. Selma, Osman ve babası, Wimbledon’da Winifred’in annesinin evinde yaşadılar. Ali Kemal daha sonra 1912’de Türkiye’ye gitti.. Aile de güney İngiltere’de Bournemount’a taşındı. Ülkede yabancı soyadına düşmanlıktan dolayı da Osman Ali’nin adı anneannelerinin adı Johnson olarak değiştirildi. Ali Kemal, Türkiye’ye dündükten sonra Selma ve Ali Osman’ı gördü mü bilinmiyor. Ancak, Türkiye’de ikinci defa evlendi. Bu kez eşi bir Osmanlı generalinin kızı Hanife hanımdı. Ali Kemal 44, Hanife hanım 18 yaşındaydı. Ve çocukarı Zeki Kuneralp dünyaya geldi. “

 

ALİ KEMAL KONUSU HALA TÜRKİYE’DE HASSAS BİR KONU

 

Ali Kemal’in , İzmit’de trenden indirilip, linç edildiğini de yazan Mail on Sunday, “. 13 Kasım 1922 tarihli New York Times gazetesine göre , Ali Kemal, General  Nurettin  Paşa tarafından İslam, Türk milleti adına ihanet suçlamasıyla ölüme mahkum edildi. Kemal, ağzını dahi açmamış, tek kelime etmemiş, protestoda bulunmamıştı.. Ancak, idama sehbasına gidemeden kızgın bir grup tarafından yaşlar, sopalar, bıcaklarla saldırılıp, orada linç edildi. Bugünün modern Türkiye’sinde bile Alii Kemal konusu hala  hassaslığını koruyor. Dul karısı Hanife oğlu Zeki, linçten sonra İsviçre’ye kaçtılar.. Hanife, kısa bir süre sonra da Ali Kemal’in küçük servetini hayattaki iki çocuğu Selma ve Osman ile paylaşmak üzere İngiltere’ye gitti.. Zeki Kuneralp’in 2 oğlu Sinan ve Selim Istanbul’da yaşıyorlar. “ diyerek, Boris Johnson’un Türk kökenlerinin detayını yazdı.

 

Gazete, Kuneralp kardeşlerin Johnson ailesiyle sıkı ilişki içinde olduğunu kaydeden Mail on Sunday, Selim Kuneralp’in şu sözlerine de yer verdi;

“- Boris’in müthiş başarısıyla gurur duyuyoruz.. Boris’in vaftiz töreninde oradaydım. Babası Stanley ile çok iyi görüşüyoruz. Ocak ayında Londra’da, Stanley ile yemekteydik. Köle Çerkez kızı Hanife Fered’in öyküsünün doğruluğunu kim bilir ? Ancak bize de anlatılan bu.. Saç rengimizin nereden geldiğini bırakırsak, Boris’in başarısıyla gurur duyuyoruz. Ve önümüzdeki ay belediye başkanlığı kutlama törenleri için Londra’ya gideceğiz.”

Bu haber 17 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER