Girne Amerikan Üniversitesi ‘Student circle’ ile dünyayı kucaklayacak

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Lisans Öğrencisi Gospel Ukanwoke “Students Circle Network” projesi ile adını dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Lisans Öğrencisi Gospel Ukanwoke “Students Circle Network” projesi ile adını dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

GAÜ Öğretim Görevlileri Yrd. Doç. Dr. Beran Necat, Yasemin Fanaeian ve Murat Akkaya’nın denetimi ve danışmanlığında GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampus Bilişim Laboratuarları’nda Gospel Ukanwoke tarafından insiyatif, heves, bağlılık, teknik, analitik ve liderlik becerilerini göstererek küresel akademik ve eğitim toplumunu biraraya getirmeyi amaçlayan bir sosyal ağ olan “Students Circle Network” (www.studentscircle.net) projesini geliştirildi.

ZAMAN VE MEKANDAN BAĞIMSIZ BİR PROJE: Konuyla ilgili GAÜ’den yapılan açıklamada “Students Circle Network” ile 10.000 den fazla online kurs materyaline ücretsiz erişim, online çalışma grupları ile buluşma ve grupları genişletme imkanı, dünyanın her tarafındaki öğrencilerle iletişim ağı kurma, üniversitelere yerleştirme, staj fırsatları ve burslarla ilgili bilgilere erişim imkanı olacağı ifade edildi.

“Students Circle Network” önümüzde ki beş yıl içinde tüm dünyada 50.000’den fazla öğrenciye ulaşmayı hedeflediğinin de belirtildiği açıklamada sistemin hedefler doğrultusunda hali hazırda 95 ülkeden 1500’den fazla kullanıcısı ve 500’den fazla, sitede ortalama olarak bir saat geçiren aktif çevirimiçi kullanıcısı bulunduğu da ifade edildi.

DÜNYA GENELİNDE 30 BİN ÖĞRENCİ: Söz konusu projeyle ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Beran Necat, projeyi şöyle açıkladı: “Bu proje 2010 yılında yönetim bilişim sistemleri laboratuarında benim verdiğim web tasarım dersinde öğrencilerime proje olarak bu sosyal ağ eğitim odaklı web dizayn ve internet alanında bu projeyi verdim. Bu öğrencimiz özellikle bu konuyu çok iyi yapıp bu siteyi kendisi alıp geliştirmiştir. Daha önce sizin de bahsettiği gibi eğitim odaklı bir sitemiz tabi ki bu site günümüze gelinceye kadar değişik aşamalardan geçmiştir. Örneğin bu sitemiz global yaşamda bir eğitim merkezi haline gelmek üzeredir. Örneğin çabalarımız ve araştırmalarımız sonucunda birkaç merkezle ortaklaşa görev yapmaktayız. Bir tanesi DELL Türkiye firması, diğeri uluslararası açık ders malzemeleri diye bir konsorsiyuma üyeyiz. Orada hatta 200e yakın üniversitenin oluşturduğu bir birlik. Burada daha fazla ders malzemeleri, kaynaklar, bunu önde gelen üniversite hocalarının profesörlerin tasarladığı derslerle ilgili bu konsorsiyuma o dersleri upload ediyorlar. Bu student circle aracılığı ile öğrencilerimiz bu derslerden faydalanmaktadır. Tabi biz grup olarak diğer yönetim bilişim sistemleri hocaları ile birlikte bu projeye gönül verdik. Bu projenin devamı için elimizden geleni yapmaktayız. Öğrencimizi yönlendiriyoruz. Öğrencimiz çok kısa bir zamanda iki hafta önce dünyanın önde gelen dergilerinden Forbes Magazinde girişimci olarak kendisiyle mülakat yapıldı. Bu mülakat sonucunda öğrencimize bu student circle sosyal ağının geleceği hakkında sorular sorulmuştur. Biz tabi ki öğrencimize güveniyoruz ve bu sitenin tabi dünya platformuna getirilmesi üniversitemiz açısından gurur verici. Sonuç olarak tabi biz öncelikle üniversitemizin bundan faydalanmasını bekliyoruz. Öğrencilerimize bu siteyi zaman zaman tanıtıyoruz üye olup kullanmaları için. Şu anda aslında 4000e yakın kayıtlı üyemiz vardır. Tabi siteye girip de oradan kaynak çeken öğrenci sayısı yaklaşık 30 bine ulaştı. Tabi bu dünya genelinde bir rakam.”


STUDENT CIRCLE NASIL BİR PROJEDİR?: Gospel Ukanwoke ise projesinin amaç ve işlevi ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Student circle ilk olarak sadece öğrencilerin bir araya gelmesi ve birçok bilginin bir arada toplanabilmesi amacıyla 2010 yılında başladı ve halen gelişiyor. Birçok farklı yerlerden öğrenciler bu siteyle bir araya geliyor. Bu projeyi dizayn ve yazılımı açısından evet ben yaptım ama tabi ki proje danışmanımın desteği ile projeye başladım.”


NECAT: ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ BULUŞTURAN BİR PROGRAM: Proje Danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Beran Necat da projenin öğretmenleri ve öğrencileri bir araya getirdiğine vurgu yaparak konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Öğrencimizin de bahsettiği gibi bu proje 2010 yılında bizim laboratuarlarımızda başlamış özellikle web tasarım dersinde öğrencimize proje olarak verilmiştir. Bu proje eğitim odaklı global yani dünyaya erişebilecek eğitim öğretime faydalı olabilecek bir sosyal ağdır. Bu proje özellikle eğitim kaynakları ders malzemeleri bundan faydalanmak isteyen öğrenciler için tasarlanmış ve öğrencimizin de dediği gibi amacı global öğrenciye hitap etmektir. Bu bir merkezdir sonuçta öğrenciler bu merkezde gelip buradaki student circle ın sağladığı fonksiyonlardan faydalanabilir. Bunlar nedir; açık ders malzemeleri, gruplaşma.. tabi ki bunlar gruplaşma derken öğrencilerin paylaşımları, fikirleri, gerektiğinde değişik projelerle gruplaşıp proje geliştirme. Bunları student circle projemizden takip edebiliyoruz öyle bir fonksiyonu var. Bu şekilde gelişime devam ediyor projemiz. Programın özelliklerini sayacak olursak; daha önce de bahsettiğim gibi sitemiz uluslararası açık ders malzemelerine üye bir sitedir. Burada ayrıca profesörlerin ders hocalarının buraya zaman zaman verdiği ders notları vardır. Tabi bunlar öğrencilerimiz tarafından da erişilebilir durumdadır ve faydalanılabilir. Diğer bir özelliği ise öğrencilerin birbirleri arasında online chat yapabilmeleridir. Site içinde aktif 4000 öğrenci vardır. Bu öğrenciler kendi ders notlarını siteye upload edebildiği gibi bunlarla ilgili birbirleri arasında sohbetler de gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca öğretmenlerimizin de bu siteden faydalanması mümkündür. Örneğin bir hocamız ders hazırlayacaksa sitedeki kaynaklardan faydalanıp ders notlarını hazırlayabilirler. Yani sonuçta eğitim öğretim tabi bunu öğrenci ve öğretmen ilişkisi olarak da değerlendirebiliriz.”
Bu haber 10 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER