Eroğlu- Ananstasiyades yemek yedi

Bazen değerli okurlar yemeklerde siyasi olabilir eğer siyasetteki liderler yemek yer ise orada siyaset vardır, dün akşamda öyle oldu ve LİMASOL da RUM ana muhalefet DİSİ başkanı NİKOS ANASTASİYADİS’İN evinde KKTC CB SN DERVİŞ EROĞLU yemek yedi.

Bazen değerli okurlar yemeklerde siyasi olabilir eğer siyasetteki liderler yemek yer ise orada siyaset vardır, dün akşamda öyle oldu ve LİMASOL da RUM ana muhalefet DİSİ başkanı NİKOS ANASTASİYADİS’İN evinde KKTC CB SN DERVİŞ EROĞLU yemek yedi. Sn EROĞLU yemeğe eşi ile katıldı KUTRET ÖZERSAY DA bu yemekte hazır oldu, sn ANASTASİYADES eşi ile birlikte karşıladı sn EROĞLU’NU. Eski başkanlardan sn GLAFKLOS KLERİDES kızı KETİ onun eşi ve ANASTASİYADİSİN siyasi danışmanlarından eski siyasetçi KOSTAS THEMİKLESTEUS da bu yemekte hazır oldu. Çok sıcak bir ev ortamın da gerçekleşen bu yemekli ziyaret aslında iadeyi ziyaretti geçen yıl SN EROĞLU SN ANASTASİYADİSİ konuk etmişti, çok kalabalık bir basın gurubu izledi hem BRT hem de PIK 1 bu yemekli toplantıya çok önem verdi. Bunu izlemeye gidenlere izaz ikram da yerinde oldu yemek ve içeceklere önem verildi, soğuk bir gece idi ancak toplantı havası çok sıcak geçti dostça bir buluşma olduğunun açıklamasını iki tarafta açıkladı.

Peki yalınızca dostça bir yemek mi idi bu buluşma bana göre tabiî ki hayır mutlaka her buluşmanın altında bir siyaset vardır buluşan kişiler siyasetçi olunca hali ile siyaset konuşulmakta hele de KIBRIS sorunun müzakere edildiği bu kritik dönemde. DİSİ GB SN ANASTASİYADES müzakerelerde bir sonuç alınabilmesi için ne yapılması konusunda görüşlerini CB SN EROĞLU’NA aktardı, uzun süren bir yemek oldu yaklaşık iki saat süren bir yemekli toplantıda bence çok şey konuşuldu.

CB SN EROĞLU yaptığı açıklamada sn ANASTASİYADİSİN lider olarak cesur bir liderlik kişilik sahibi olduğu toplumuna yön verebildiğini ve eğer kalıcı yaşayabilir bir anlaşma bulunduğu taktirde iki halkında kabul edebileceği anlaşmanın onaylanması için halkının evet demesine katkı koyacağından şüphem yoktur dedi.

RUM gazeteciler kendi araların da konuşurken sağcılar solculara bu toplantıya HRİSTOFYAS da katılıyor mu? Diye takılarak eleştiri yapıyorlardı belli ki HRİSTOFYAS bu yemekli toplantıdan rahatsız olacak çünkü SN EROĞLU açıklamasın da ANASTASİYADİS için cesur bir siyasi kişilik diye bahsetmesi aslın da HRİSTOFYASIN cesur bir liderlik göstermediğinin gizli açıklaması oldu.

KLERİDES gazetecilerin sorduğu bir soruya karşılık CB SN EROĞLU’NU çok dostane bulduğunu söyledi sıcak bir toplantılı yemek oldu dedi KIBRIS sorununun çözümün de nasıl gördünüz dediler KLERİDES cevap vermedi tecrübesi ve konulara hakimiyeti ilerleyen yaşına göre mükemmel idi.

ANASTASİYADİS 2013 TE RUM başkanlık seçimlerinde aday olduğunu açıklamıştı RUM hükümet sözcüsü HRİSTOFYASIN da aday olabileceğinin mesajını verdi eğer bu iki siyasi liderler aday oldukları zaman RUM tarafında kıran kırana bir seçim olacağı kesindir sağ sol kavgasını andıracak bir seçim olacak.

DİSİ üç seçimdir hem yükseliştedir AKEL güç kaybına uğramıştır bundan dolayı seçim kavgası bence başlamıştır, bu yemekte bu gölgede olmuştur ANASTASİYADES ile sn EROĞLU’NU uğurladıktan sonra çok soğuk olan gecede kapı önünde kısa bir ayak üstü konuşmamız oldu geceden çok memnun olduğunu söyledi bu gecenin mesajının gitmesi gereken yere gittiğini ifade etti, KIBRIS DA çözüm bulup anlaşma yapmak gerçekten cesaret ister,belli ki siyaset daha da ısınacak.

Sn EROĞLU ve TÜRK tarafı yaptığı açılımlar ile de HRİSTOFYASI sıkıştırıyor ancak HRİSTOFYAS DA BM GK beş üyesinden RUSYA, ÇİN ve FRANSANIN desteğini açıkça alıyor, BM GS neleri başarabilecek doğrusu merak ediyoruz bu tango 22-24 ocakta son olacak mı? Yoksa devamı var mı ? göreceğiz eğer BAN Kİ MOON çoklu bir konferans konusun da bir karar üretirse uygulanabilir olması konusunda RUM tarafı hazır olmadığı için uygulaması olur mu? Çok kolay değil, çıkarlar çakışıyor umudumuz bu çıkarlar çatışmasın da KIBRIS DA kalıcı bir çözüme ulaşması.

Bu haber 714 defa okunmuştur

:

:

:

: