Kıbrıs müzakereleri sona mı gidiyor

Beşinci GREEN TREE zirvesi tamamlandı yine esaslı bir ilerleme olmadığını iki liderde açıkladı. CB SN EROĞLU görüşmelerin iyi gitmediğini TÜRK tarafının GS BAN Kİ MOON çağrısı üzerine talep ettiği üç başlığın çözümünü bulmak için gittiklerini açıkladı.

Beşinci GREEN TREE zirvesi tamamlandı yine esaslı bir ilerleme olmadığını iki liderde açıkladı. CB SN EROĞLU görüşmelerin iyi gitmediğini TÜRK tarafının GS BAN Kİ MOON çağrısı üzerine talep ettiği üç başlığın çözümünü bulmak için gittiklerini açıkladı. Türk tarafının bir çözüm bulma amacı ile masada hazır olduğunu ancak RUM tarafının bu konuşulan üç başlığın çözümü konusunda ilerleme sağlayamayacağını gördüklerini söyledi sn EROĞLU, kapsamlı çözüme ulaşabilmek için HRİSTOFYAS’IN cesaret gösteremeyeceğini ve bunu şahsına da söylediğini ifade etti sn EROĞLU.
HRİSTOFYAS gitmeden önce aslında gitmeye de gerek yok çünkü TÜRK tarafının masada ki duruşu ile anlaşma olması imkansızdır demişti ancak bizler RUM tarafı olarak gitmedik dedirtmeyeceğiz ve katılacağız demişti. Gelinen süreçte de BM GK beş daimi üyesinden üçü RUSYA, ÇİN ve FRANSA bizleri destekliyor demişti HRİSTOYAS yani biz rahatız BM GS bize dayatma herhangi bir plan sunamaz aslında öyle de oldu GS görüşmeler KIBRISLI dır dedi biz BM olarak gözlemliyoruz aracılık yapıyoruz diye açıklama yaptı. Bu şekildeki yaklaşımın bir çözüm getirmeyeceği nettir çünkü büyük güçlerin çıkarlarının doğrultusunda hareket edildiğini görmemek saflıktır.
Çözüm derken şunun olmasını bekliyoruz en azından TÜRK tarafının tezi bu ve AANA planından geriye gidildiği zaman da yine hep aynı temel var olan “KIBRIS CUMHURİYETİ “ ortadan kalkacak yeni federatif ortak bir devlet kurulacak. ANNAN planı temeli de bu olmuştur geçmiş de varılan tüm son noktalar bu temelde olmuştur, bunu yalınızca ben söylemiyorum RUM eski dışişleri bakanı NİKOS ROLANDİS de söylüyor anlaşma olabileceği her yakınlaşmada RUM tarafı ret etti. Son görüşme devam ederken bile RUM eski başkanlarından YORGO VASİLİOU SİGMA tv de şu açıklamayı gerçekleştirdi RUM tarafında ortak federasyon çözümünü istemeyenler var çıkıp açık söylesinler burada çok endişeliyim ki anlaşma olmayacak ve KIBRIS temelli bölünecek kalbimin yarısı kopar. Baş piskopos 2. HRİSOSTOMOS DA görüşmeler devam ederken TÜRKLERİN istediği anlaşmanın altına imza koyacak KIBRISLI RUM yoktur demiştir, bu görüşmeler gerekirse 37 yıl daha devam etsin biz KIBRIS TÜRKLERİ ile birlikte olacağız yeter ki TÜRKİYE adadan çıksın.

Değerli okurlar TÜRK tarafını uzlaşmazlık ile suçlayanlar artık vazgeçsin haksız olarak silah zoru ile devleti eline geçiren RUM siyasetçisi paylaşmak istemiyor işin özeti bunu niye doğruyu görmüyoruz. Hatta bazı zamanlarda RUM tarafında bazı görüşler var ki “TÜRK tarafı bize bazı kapalı bölgeleri geri versin biz de sizleri tanıyalım” yani KKTC NİN tanınmasından bahseden RUMLAR var değerli okurlar en akılcı çözüm bu şekilde diyenler var çoğalır mı bu görüş zaman ve bizim duruşumuz.
Ben ortak bir devlet kurabilmenin zeminin dahi olmadığını hep savundum ve gelişmeler ile ne kadar haklı olduğumu görüyorum.
Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın DENKTAŞ söylüyordu, 2. Cumhurbaşkanı Sayın TALAT DA ümidi olmadığını söylüyor ve görüşmeleri yürüten Cumhurbaşkanı Sayın EROĞLU da anlaşmanın çok zor olduğunu hatta lider olarak sn HRİSTOFYASIN buna cesareti olmadığını söylüyor. Ümit edelim ki özellikle KKTC meclisi bu konuda olsun tek ses çıkarabilsin ve yeni bir ULUSAL dava stratejisi belirleyelim ki yol belli DEVLETİMİZ.
Bu haber 852 defa okunmuştur

:

:

:

: