BANDABULYA YENİDEN AÇILDI

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan tarihi Bandabulya (Belediye Pazarı), restorasyon çalışmaları tamamlanarak törenle hizmete açıldı.
Lefkoşa Suriçi’nde bulunan tarihi Bandabulya (Belediye Pazarı), restorasyon çalışmaları tamamlanarak törenle hizmete açıldı. Eylül 2010’da başlayan Bandabulya’nın restore ve rehabilite çalışmaları çerçevesinde Lefkoşa surlariçinin yeniden canlandırılması ve mimari mirasın korunması esas alınarak 4 bin 500 metre karelik alan ve 77 satış yeri restore edildi.
Açılışı Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze ve AB Proje Destek Ofisi Program Takım Başkanı Alessandra Viezer gerçekleştirdi.
AB tarafından finanse edilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında restore edilen Bandabulya’nın açılış töreninde UNDP yöneticisi Titiana Zennaro, bazı milletvekilleri, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, AB, UNDP ve KKTC yetkilileri ile esnaf da katıldı.

Törende konuşmaların ardından LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, AB ve UNDP yetkililerine plaket verdi.
Açılışın ardından ise Bandabulya’da eski zamanlarda yapılan alışveriş canlandırıldı. Eski kıyafetlerle alışveriş yapan gençlerle sohbet eden Füle, dükkanlarda da inceleme yaptı.
Füle’nin ayrılmasının ardından Belediye Orkestrası konseri ve kokteyl yer aldı. Hazırlanan kalıcı sergi de gezildi.
Törende ilk konuşmayı yapan Stefan Füle, restore edilen Bandabulya’nın açılışına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Dünyanın her yerinde bu tür pazarların hem orada yaşayanların, hem de ziyaretçilerin bir araya geldiği ortak alanlar olduğuna dikkat çeken Stefan Füle, Kıbrıs’ın pazarlarının da Kıbrıs’ta yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin bir araya geldiği yerler olduğunu söyledi.
Bandabulya’nın stratejik bir noktada, Suriçi’nin kalbinde, Bedesten’ın karşısında ve camiinin yakınında olduğunu ifade eden Füle, bu pazarın da geçmişte yaşanan trajik olaylardan nasibini aldığını kaydetti.
1960’lardan beri Lefkoşa’nın Avrupa’nın tek ve hala bölünmüş durumdaki şehri konumunda olduğunu kaydeden Füle, “Bugün bu pazarın yeniden açılışını kutluyoruz. Bu pazarın rehabilitasyonu bölgeye katma değer kazandıracak ve paylaşılmış olan ortak mirasın korunmasına destek olacak” dedi.
Bu pazarın açılmasının, Kıbrıs’ta hem köklü hem de kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi için iyi bir işaret olmasını dileyen Füle, Avrupa’nın kurucu liderleri olarak cesaretli olunmasını istedi.

B PLANINA GEREK YOK
Kıbrıs’ın bütünün AB kapsamında olduğunu ve AB’ın bu dönemin açılması için atılması gereken tüm yapıcı adımları desteklemekte olduğunu kaydeden Füle, herhangi bir B planına yer olmadığını AB’ın BM çatısı altında sürdürülen müzakereleri desteklediğini vurguladı.
“Zaman geçtikçe bu bölünmüşlük daha da sağlamlaşmaktadır. Bu ne Kıbrıs ne de AB için iyi bir şey değil” diyen Füle, iki lideri kapsamlı çözüme ulaşılabilmesi, adanın yeniden birleşmesi için gereken siyasi iradeyi göstermeye çağırdı.
Füle, önümüzdeki dönem AB dönem başkanlığının hemen ardından siyasi bir çözümün gelmesi gerektiğini vurguladı.
Stefan Füle, Bandabulya’nın “birleşik Kıbrıs’ın birleşik başkentindeki alışveriş merkezi” olması dileğinde bulundu.

BULUTOĞLULARI: YÜZLER GÜLDÜ

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da, Lefkoşa’nın alışveriş merkezinin restorasyonu için başlangıç yaptıklarını ve bugün yüzlerde gördüğü gülümsemenin bunun başarıldığının göstergesi olduğunu söyledi.
Geçmiş belediye başkanlarından Kutlay Erk’in katkılarına da değinen Bulutoğluları, belediye başkanlığında devamlılığın bulunduğunu ve kendilerinin de bu konuda cesaret gösterip Bandabulya esnafına evkaf arazisinde geçici yer temin edip restorasyonun yapılmasını sağladıklarını belirtti.
Bandabulya’da yapılanların Kıbrıs kültürünün ve mimarisinin parçası olduğunu belirten Bulutoğluları, çarşı içerisindeki yolların asfalt dökülmesinin nedenlerini de anlattı.
Belediye çalışanları, AB ve UNDP yetkililerine teşekkür eden Bulutoğluları, dükkan sahiplerine bol kazançlar diledi.
Bulutoğluları, “Kıbrıs Türkleri anlaşma ve barış, Rumlarla tekrar beraber olmak istiyor. Biz yasemin dalı uzatmaya devam edeceğiz ama onların da bir şeyler yapma zamanı geldi” diye de ekledi.

HARZE: YERLİ ÜRETİM GELİŞMELİ

UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze de, Lefkoşa’nın merkezinde tarihi kültürün korunduğu bir pazarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Avrupa’nın yıllardır kentleşmede alışveriş merkezlerinin önemli olduğunu varsaydığını ancak daha sonra yerli üretimin gelişmesinin öneminin anlaşıldığın söyledi.
Harze, “Bu tip pazarlar sürdürülebilir ekonominin, yeşil gelişimin kalkınmanın sembolü” dedi.
Bandabulya esnafı adına konuşan Semavi Aşık da, sancılı, sıkıntılı ve uzun bir sürecin ardından restorasyonun tamamlandığına dikkat çekerek, emeği geçenleri tek tek sayarak herkese teşekkür etti.
Bu haber 640 defa okunmuştur
  • Rifat  Girne - 23.06.2012 Bence BANDABULYE olsun.Lefkose,MAGOSE,Girna.Eee benda simdi dersem Konstantinaboli olmaz?
  • ibrahim  londra - 23.06.2012 artik yerli kibrisli turklerin gittigi bir yer degil bandabuliyamiz.zaten surlar icinin yabancisi olu yerli halk.yani yavas yavas atiliyor halkimiz yurdundan kurtarcimiz sayesinde.kibris kibrislilarindir bunu unutmayin.
  • LONDRALI  U.K - 23.06.2012 TURKIYELILERE BAKMAYIN SIZ . DUNYADA BUTUN ISLERI HERSEYI TAKLIT ETMEK , KOPYALAMAK . UYDURMAK ..
  • Nerden Cikti ince  NY - 22.06.2012 Dilin evrimi olsa gerek, eskiden BANDABULIADIR idi simdi Bandabulya oldu. Onemli olan insanlarin anlamasidir. Ve Bandabula dendgi zaman herkesin ne demek istedigini gayet iyi anlamasidir. Amerikada Gay demek eskiden mutluluk demekti. Birisine Ne kadar Gay bir insan dediginiz zaman kimse alinmaz idi. Ama simdi siz siradan bir insana ne kadar cok Gay diyin bakalim ne olacak. Dilde zaman icinde evrimlesip yeni anlamlar ifade eder yeni nesil ve insanlar icin. Eskilerden kim kaldi ki BANDABULIA kalsin degismeden.
  • BANDABULIYA Sal  sydney - 22.06.2012 Osman genc, dogru, Asil ismi Bandabuliyadir.Ha Turkiyeliler Bandabulya derse ve siz de onu taklit ederseniz O baska.
  • BANDABULIA Emine abaniz  Lefkosa - 21.06.2012 Kebapçı, butik ve gereksiz ne kadar açılışta boy boy dizilen bakanlar böylesi bir açılışta yer almadı.En azından Turizm Bakanı Ünal Üstel orada olmalıydı ama yoktu.CTP Vekili Özdil Nami, Eski Belediye Başkanı ve bu projenin gercek mimari Kutlay Erk, hem belediyeye hem de esnafa büyük emekleri olan Semavi Aşık oradaydı, en ön sırada yerini aldı, esnafın mutluluğuna ortak oldu. Bandabulya da nerden cikti?Gercek ismi BANDABULIADIR.
  • LONDRALI  U.K - 21.06.2012 lefkose , magosa , harup ,simdi de bandabulya > . yok bilmemne > zorla degisim ..
  • herseyin adini deyistirmeye ugrasmayin. Oguz Genc  Samambahca - 21.06.2012 100 senelik bandaduliya simdi bandabulya olmaz.21/06/12

:

:

:

:

DİĞER HABERLER