“Başarı çalışmak ve özveri gerektirir”

Başarının kolay gelmediğini vurgulayan ToniPispanen, spora olan tutkusunun engelleri bile aştığını ancak bunda devletin katkısının büyük olduğunu söyledi

Başarının kolay gelmediğini vurgulayan ToniPispanen, spora olan tutkusunun engelleri bile aştığını ancak bunda devletin katkısının büyük olduğunu söyledi

Avrupa Birliği tarafından desteklenen MARS Programı medya değişim programı çerçevesinde Star Kıbrıs Spor Sorumlusu Çelen Oben Finlandiya’da 2012 Paralimpik oyunlarında şampiyon olan ToniPispanen ile röportaj yaparak başarı öyküsünü dinledi.
Tonipispanen 2012 Londra Paralimpic oyunlarında100 metrede şampiyon olan bir sporcu.
Toni 17 yaşında bir karate şovu sırasında fullkontact dalında gösteri yaparken düşerek boynunu kırarak engelli kalan bir spor aşığı. Kazadan önce 10 yıl futbol oynadı dört yıl da karate yaptı.

İlk başta tedaviyi de sporu da reddetti
Kaza geçirdikten sonra üç ay hastanede tedavi gördü. Ve hastanedeki tedavi sürecinde devletten görevlilerin kendisini ziyaret ettiğini ve on psikolojik destek vermek yanında onu yeniden spor yapmaya teşvik ettiklerini söyledi. O dönemde kendisini engelli sporcularla görüştürmek istediklerini ancak kendisinin bunu kabul etmediğini söyledi.

Tekerlekli sandalyen hazır dediler
Toni hastaneden çıkacağı günlerde görevlilerle yaptığı bir görüşmeyi şöyle anlatıyor: “hastaneden çıkmama yakındı. Hastaneden çıkarken bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacım olacaktı. Beni ziyaret eden devletin görevlilerine tekerlekli sandalyeyi nerenden nasıl alabileceğimi sordum. Onlar da bana senin tekerlekli sandalyen var. Biz senin için aldık dediler. Çok duygulandım”
Daha sonra devletin kendisini 3 aylık bir kursa aldığını söyleyen ToniPispanen bu kursta kendisine tekerkeli sandalyeyi nasıl kullanacağını öğrettiklerini ve terapi uyguladıklarını söyledi.

Spor öğretmeni olmak istedi spor bilimleri okudu
Toni üniversitede spor öğretmeni olmak istediğini ancak engelli bir spor öğretmeni olamayacağını bildiği için de Jyvaskyla Üniversitesi’nde spor bilimleri (Sports Science) okuduğunu söyledi. Tekerlekli sandalye ile yaşamaya alışan ToniPispanen “tekerlekli sandalye Rugby” takımında profesyonel olarak oynamaya başladı ve en iyi iki takımdan biri olan Tampa Florida’da bir yıl öncesine kadar forma giydi.

“Başarılı olmak on yılımı aldı”
ToniPispanen: “Tekerlekli sandalyede hızlı olduğum için antrenörüm beni atletizme yöneltti ‘hızlısın yaparsın’ dedi bende denedim. Hızlı olduğumu bildiğim için yapabileceğimi biliyordum ama yine de başarılı olmak on yılımı aldı.
Tekerlekli sandalyenin stili faklı olduğu için daha fazla enerji harcanır. Finlandiya Atletizm Federasyonu bana bu konuda iki antrenör verdi. Birisi optimal oturma düzeni için diğeri nasıl antrenman yapacağımı göstermek için. Ama önemli olan oturma pozisyonu”. Dedi.
ToniPispanen ilk başarısını 2010 yılında İtalya’daki Emola yarışında birinci gelerek yaptığını belirterek 2011 yılında Yeni Zellanda’da dünya şampiyonu olduğunu, 100 metrede silver, 200 metrede bronz madalya kazandığını söyledi.
1012 yılında İsviçre’de 100 metre ve 200 metrede dünya rekorunu kırdığını söyleyen Toni
Pispanen 2012 yılında Londra Paralimpik oyunlarında ise 100 metrede şampiyon oldu.

Haftada 10 antrenman
Tonipispanen devlette spor koordinatörü olarak çalışıyor. Ancak engelli olduğu halde bile
sportif antrenmanlarına izin verilmiyor izin alırsa maaşından kesiliyor. Bu halde bile Toni
antrenmnlarını aksatmadan sürdürüyor. Haftada 10 antrenman yaptığını söyleyen Toni,
mümkün olduğunca sabah ama genelde de öğle ve gece antrenmanlarını yapabildiğini
söylüyor.
Toni devletteki işinden çıktıktan sonra Espo şehrinde bulunan ve 400 metrelik pisti olan
salonda çalışmalarını yaptığını söylüyor. Antrenmandan sonra evine gittiğini ve 4 ve 8
yaşlarındaki iki kızıyla ve eşiyle birlikte zaman geçirdiğini söyledi. Toni çocuklarının
uyumasından sonra gece antrenmanına gittiğini ve günde ortalama iki buçuk saaat antrenman
yaptığını söyledi.

Sponsor bulmak zor
Tonipispanensponsor bulmanın zor olduğunu belirterek devletin kendilerine her yıl başvuru
karşılığı, olimpiyat komitesinin uygun görmesi halinde 20 bin Euro veridiğini söyledi.
Toni kendi çabalarıyla şu anda dört sponsorü olduğunu ve herbirinden 2-10 bin euro arası
katkı aldığını söyledi. ToniPispanen tüm bunların profesyonel olarak spor yapmaya yeterli
olmadığını ancak yinede memnun olduğunu söyleyerek “tabi ki güzel olan çalışmaya gerek
kalmadan profesyonel olarak sporculuk yapmak. Ancak şu anki durum buna müsait değil.
Çalışmazsam geçinemem” dedi.

Doping kullananların kariyeri bitiyor
Doping konusunda da çok önemli açıklamalarda bulunan ToniPispanendoping kullananların kariyerlerini bitirdiklerini söyledi. Pispanen “kullananları basın da izleyen halk da desteklemiyor. Bu nedenle kariyerleri bir anda bitiyor. Şu ana kadar tekerlekli sandalye sporunda kullananları duymadım. Umarım olmaz” dedi.

Engelliler için özel program var
Finlandiya’da engelliler için özel programın olduğundan bahseden ToniPispanen bu programda 100 kişinin yardım için olayın hemen ardından kişileri spora teşvik etmek için çalışma yapıldığını söyledi.
Hem bayan hem erkek engelliler için federasyonun çok önemli çalışmaları olduğunu söyleyen ToniPispanen Finlandiya’da sporun her branşında engelli sporu yapabileceklerini söyledi. Pispanen engellilerin kayak bile yaptıklarını söyleyerek çok iyi kombinasyon ve çok iyi bir organizasyonun olduğunu vurguladı.

Bu haber 95 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER