Hamidiye Zırhlısı Mağusa Limanı’nda

Hamidiye Zırhlısı Mağusa Limanı’nda

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hamidiye Zırhlısı Mağusa Limanı’nda
Hamidiye Zırhlısı 20 Haziran 1938’de Mağusa’yı 2 gün ziyaret eder. Zırhlı, Balkan ve I. Dünya Savaşı dönemlerinde Türk donanmasına bağlı bir savaş gemisi idi. Mağusa Limanı’na demirleyen Hamidiye’yi 5000 civarında bir halk karşılar.Gemi limana demir attıktan sonra, geminin bandosu, İngiliz Ulusal Marşı’nı ve İstiklal Marşı’nı çalar. Hamidiye personeline hoş geldiniz demek için gemiye çıkanlar; Türkiye Konsolosu Ekrem Arar, Eski Kavanın Meclis üyesi M. Necati Özkan, Mehmet Mithat, Eski Kavanın Meclis üyesi Mehmet Zeka, Necmi Avkıran ve Hasan Fahri Beyler’di. Hamidiye Zırhlısı’nın kaptanı ise Necati Özdemir Bey idi. O günlerde zırhlı, halkın ziyaretine açılır ve Kıbrıs’ın her tarafından gelen binlerce insan,savaş gemisini gezer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


HAMİDİYE ZIRHLISI’NIN PERSONELİ BİR DAVETTE
1938 yılında Hamidiye Zırhlısı Mağusa’yı ziyaret eder. Bu İki günlük ziyaret sırasında, gemi personeli bazı ziyaretlerde de bulunur.Fotoğraf bu anı yansıtmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


HAMİDİYE BAHRİYELERİNİ BEKLEYEN İNSANLAR
Hamidiye Zırhlısı’nın personelini , liman dışında bekleyen insanlar… Yaz güneşinin yakıcı sıcağına rağmen, yüzlerce kişi, merakla gemi personelinin dışarı çıkmasını bekliyorlar…Ön tarafta ise, o dönemde kullanılan tren yolu gözüküyor.

 

 

 

 

 

 

 

 


LEFKOŞA’DAKİ SHAKESPEAR OKULU
Necmi Sagıb Bodamyalızade, halk arasında filozof diye bilinir. 1943 – 44 ders yılında, İngilizce öğretim yapan ilk ve orta dereceli Shakespear Okulu’nu, Lefkoşa’da açtı. Halk arasında filozofun okulu olarak da bilinirdi. Okul Selimiye Camii yakınlarındaydı. Necmi Bey, Oxford Üniversitesi mezunu idi. Necmi Sagıb Bodamyalızade, öğrencilerin arasında duran kişidir.

Bu haber 526 defa okunmuştur

:

:

:

: