GAÜ Mühendislik Fakültesi, Deprem ve Dinamik Semineri düzenledi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen 'Deprem ve Dinamik Darbelerin, Betonarme Yapılara Verdiği Hasar Hesabı için Yeni Bir Gösterge' konulu seminer düzenlendi.
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen 'Deprem ve Dinamik Darbelerin, Betonarme Yapılara Verdiği Hasar Hesabı için Yeni Bir Gösterge' konulu seminer düzenlendi.GAÜ Millenium Senato Kongre salonunda düzenlenen seminerde depremin ve darbelerin betonerme yapılara verdiği hasar hesabı üzerinde duruldu. GAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim görevlisi Doc. Dr. Kabir Sadeghi yaptığı konuşmada betonerme binalarda enerji bazlı hasarlar ve depreler sonucu oluşan hasarların tespiti ve değerlendirilmesi konusunda bilgilendirdi. Hasar tespitinde kullanılan bilgisayar sistemi olan “Structural Analysis and Damage Evaluation Program” (SADEP)’ın çalışma prensibi hakkında bilgi verdi. Doc. Dr. Kabir Sadeghi, günümüzde darbe ve deprem sonucu oluşan hasarların binaların yüksek boyutlarda olmasından dolayı önem kazandığını ve olası can ve mal kayıplarından dolayı önemle incelenmesi gerektiğini vurguladı.

“ARAŞTIRMALARIMIZ DEVAM ETMEKTE”
Ayrıca Dr. Sadeghi yaptığı açıklamada, GAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri ve Öğretim Görevlileri ile birlikte bu konu üzerinde araştırmaların devam ettiğini belirtirken, çok katlı binaların ve betonerme yapılaşmanın artmasından dolayı önem kazandığını vurguladı.
Bu haber 103 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER