Türk dünyası operaya doyacak

11’inci TÜRKSOY Opera Günleri beş yıl aradan sonra opera severlerle buluşacak. 23 ülkenin sanatçısının katılacağı organizasyonda KKTC’yi Vasfiye Çakırtaş ve Arda Aktar temsil edecek

 11’inci TÜRKSOY Opera Günleri beş yıl aradan sonra opera severlerle buluşacak. 23 ülkenin sanatçısının katılacağı organizasyonda KKTC’yi Vasfiye Çakırtaş ve Arda Aktar temsil edecek

 

Türk dünyasının operacıları beş yıl aradan sonra TÜRKSOY Opera Günleri adıyla buluşuyor. Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek organizasyonda KKTC’yi Arda Aktar ve Vasfiye Çakırtaş temsil edecek. 11-14 Eylül 2008 tarihlerinde Mersin Orkestrası ve Şef Ali Hoca’nın eşliğinde yeniden opera severlerle buluşacak olan etkinliğe, TÜRKSOY üyesi ülkelerden yirmi üç sanatçı katılıyor.

XI. TÜRKSOY Opera Günleri bu defa Türk dünyasının ilk opera eseri olan Azerbaycanlı büyük bestekâr Üzeyir Hacıbeyli tarafından bestelenen Leyla İle Mecnun Operası’nın 100. Yılı olması nedeniyle bu önemli yapıtın adına ithaf edildi. Sanatçılar, klasik eserlerin yanı sıra ülkelerinin ulusal operalarından da örnekler sunacak. 11 Eylül Perşembe Mersin’de, 14 Eylül Pazar Girne’de verilecek konserlere tüm halk davetli.

 

“HEYECANLI VE GURULUYUM”

TÜRKSOY Opera Günleri gibi önemli ve uluslararası bir etkinlikte KKTC'yi temsil edecek olan Vasfiye Çakırtaş konserler için gün saydığını belirterek duygularını aktardı:

“Bu teklif bana Milli Eğitim ve Kültür Dairesi tarafından yapıldığında inanılmaz gururlandım, çünkü bu zamana kadar bizi hiç adalı biri temsil etmemişti, bunun bana hissettirdiği heyecanı tarif etmem imkânsız.”

KKTC’yi Kıbrıs asıllı Ankara operası sanatçılarından bariton Arda Aktar'la temsil edecek olan Vasfiye Çakırtaş, “bu benim orkestralı ilk konserim olacak, o yüzden de ayrı bir heyecan duyuyorum, çalışmalarıma devam ediyorum, umarım KKTC yi en güzel şekilde temsil edeceğim” dedi.

Bu haber 126 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER