CTP-UBP koalisyonu ciddi bir olasılık

Haydi hayırlısı… Seçim kararı alındı. Siyaset darmadağın. Aktörler neredeyse bin pişman erken seçim kararı alıp bir sene önceden rahatlarını bozdukları için.
Haydi hayırlısı… Seçim kararı alındı. Siyaset darmadağın.
Aktörler neredeyse bin pişman erken seçim kararı alıp bir sene önceden rahatlarını bozdukları için.

İnanan varsa eğer tüm partiler iktidara geliyor. Aç tavuk misali, her yer darı ambarı.
Ulusal Birlik Partisi kendi iç kavgasına neredeyse tüm belediyeleri kaybetmiş, sekiz milletvekili ihraç/istifa yoluyla veya her ne ise bir şekilde kaybetmiş, tüm milletvekili ithalatına rağmen azınlığa düşmüş… Ama iddialı yine de. İnanırsanız sanki 30 milletvekili ile geri dönecek, yine tek başına iktidar olacak…
Cumhuriyetçi Türk Partisi de aynen UBP gibi. Doğrusu UBP’nin yıpranması sonucu biraz daha avantajlı durumda. Nitekim iktidarın ilk adımı görülebilecek belediyelerde artık CTP’li belediye başkanları, belediye meclislerinin birçoğunda CTP çoğunluğu geri döndü. Belli ki 2005 sonrası dönemini, “ekmek elden, su gölden para da Türkiye’den anlayışıyla tüm mali dengelerin bozulup KKTC ekonomisini dibe vurduran yönetim tarzını Kıbrıs Türk halkı unutmuş veya daha beterini görüp CTP’yi bağışlamaya karar vermiş.
Kimseyi bulamazsa kendisiyle kavga etme sporunu çok seven Toplumcu Demokrasi Partisi ise ikinci sol parti olma çizgisini korur görünmekte… Ama o da iktidar rüyaları görüyor.
Demokrat Parti çok uygun bir zemin, şahane bir rüzgâr yakalamıştı. Siyasette elbette böyle şeyler olur ama sebebi ne olursa olsun kendi partisi içinde iktidar kavgasında yenilenlere kucak açınca o da aynı lige mahkûm oldu. Daha dün CTP’den hayal kırklığına uğramış, UBP’den defalarca bıkmış usanmış Kıbrıs Türk halkı i.in “acaba umut olur mu?” diye düşünülen DP, Makyavelli tarzında “iktidar için her şey mubah” anlayışıyla kendine büyük yanlış yaptı. Daha dün yollarını ayırdığı ve zaten meclise arada bir uğrayan milletvekiline niye kucak açtı DP anlaşılır gibi değil doğrusu. Dost acı söyler derler ya, bütün bunları “kardeşim” dediğim ve çok sevdiğim Serdar Denktaş’a rağmen ifade etme durumundayım.
Nihayette DP de iktidar rüyaları görmekle birlikte mevcudun pek ilerisine geçebilecek gibi görünmüyor.
Son seçime giderken Ankara’daki hava KKTC’nin gerek içte ekonomik reformlar gerekse Rum tarafıyla barış görüşmeleri açısından bir büyük koalisyonun kurulmasının iyi olacağı şeklindeydi. Nitekim 26-24 sonucuyla UBP-CTP koalisyonu olur diye düşünülmeye başlanmıştı. O zamanki UBP lideri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, belki de kısa süre sonra gireceği cumhurbaşkanlığı yarışını gözeterek o olasılıktan kaçındı.
Şimdi durum farklı olabilir.
Göründüğü kadarıyla 28 Temmuz seçimlerinde UBP ya da CTP yine birinci parti olacak ancak her iki parti de 16-18 milletvekili çıkarabilecek güçte olacak. Kanımca CTP az farkla birinci parti olacak.
TDP ve DP ise güçlerini artıracaklar ama o kadar. Her iki partiden sadece biri büyük partilerden biriyle koalisyona yetmeyecek, üçüncü ortak şart olacak. Bu durumda da Ankara’daki siyasi mühendislik becerisi sayesinde belki CTP-UBP veya UBP-CTP büyük koalisyonu mümkün olabilecek.
Böyle bir koalisyon hem aşırılıkların törpülenmesine, hem de acı kararların alınabilmesine imkân sağlayacaktır. Unutmayalım, çözüm olsun olmasın KKTC ekonomik acı reçete uygulamasına devam etmek zorundadır. Diğer yandan Eylül sonrasında Kıbrıs diplomasisinin hızlanması ve yılsonuna kadar çözüm edebiyatının tekrar gündeme girmesi söz konusudur.
Velhasıl, büyük koalisyon hem Kıbrıs Türkünün hem de Türkiye’nin yararına, üstelik hem ekonomik programa merhem hem de çözüm çabalarına destek olacaktır.
Bu haber 1514 defa okunmuştur
  • nasıl kafa vatandaş  mesarya - 24.06.2013 senin kafan bu kadar çalışır işte.
  • CTP-UBP hükümeti suleyman  londura - 03.06.2013 kurdurulursa (kurulursa demiyorum :) bilin ki karınıza yada zararınıza bakılmadan yeni bir Kıbrıs anlaşması her iki tarafa da dikte ettirilecek . Eh , kendileri anlaşacak kadar aklı olmayanlar daima başkalarının istedikleri dogrultusunda ANLAŞTIRILIRLAR . Böylece kem küm edenlere de 'işte bakın Kıbrıslı Türkler de böyle istedi' denecek . Planlar tıkır tıkır çalışıyorrrrrr :)
  • LONDRALI  U.K - 03.06.2013 UBP VE CTP .. KIBRISTA KURULAN STATUKONUN HAMMA HUMMANIN PARTIZANLIGIN GANIMETIN , YAGMACILIGIN >>) ANASI VE BABASI ....

:

:

:

: