KKTC SEÇİM HAVASIN DA İKEN GÜNEY KIBRIS DA NELER OLUYOR.

Gerçekten bunu düşünen var mı güneyde neler oluyor, biz zaten gereksiz bir seçim tarihi ile meşgul oluyoruz.

Gerçekten bunu düşünen var mı güneyde neler oluyor, biz zaten gereksiz bir seçim tarihi ile meşgul oluyoruz. Gereksiz derken şunu önemsiyorum, sokak da ki insanlarımız sistem verimsizdir demeye başladı veya hep söylüyordu da kulak asan yoktu. Sistemsel sorun yaşarken ülkemiz seçimde köklü değişiklikler beklemek hayal olur diye düşünüyorum. Neyi değiştirebileceğiz bizim kavgamız isimlerin değişmesi ile yeterli olmamalıdır kaldı ki halkın siyaset kurumuna da güveni kalmadı, ilgilenmiyor bile çoğunluk.
Peki nedir bunun nedeni, işte akşam ADA TV de KÜNYE programın da değerli konuklarım OKAN ŞAFAKLI ve MUSTAFA ERTANIN hocalarımız ile bunu irdelemeye çalıştık gelen mesajlar ve telefon bağlantıları ile siyaset kurumunun güvenirliliğinin kalmadığı ortaya çıktı. Ben siyasetçilerimizi peşinen suçlamak istemiyorum, sistemin verimsizliği ve kurumsal yapıların bünyelerinin çok zayıf olmasına bağlıyorum. Kurumsal yapılar kişilerin iki dudağı arasında yönetilmemeli, en büyük sorunumuz da budur kişiler kurumlara istediği gibi hükmetmektedir.
Güzelyurt UBP aday listesine UBP genel başkanı sn İRSEN KÜÇÜK’ÜN damadının girememesi kurumsal yapının güçlenmeye başladığının bir işaretidir, bu çok önemli bir siyasi gelişmedir diye düşünüyorum. Parti başkanı damadını aday yapamadı işte burada parti kazanır düşüncesindeyim, tabiki yapılacak daha çok şey var. Bu bir ilk adım olmalı, dar bir delege gurubu partilere hükmetmemeli.
Daha tartışacak çok konu var, bu mevcut erken genel seçim belki de çok daha geliştirilmiş sistemde değişiklikleri içerecek kalıcı adımların atılacağı yeni bir erken seçimi de tetikleyebilir, söylemedi demeyin çünkü bu mevcut seçimin ülkedeki köklü reformları sağlayacak bir sonuç doğurmayacaktır.
Ben yine de vatandaşlarımızın oyunu kullanmasını ve destekledikleri partilere mühür vurmalarının önemli olduğunu savunuyorum, eğer beğenmedikleriniz varsa size hizmet etmeyen vekiller olduğunu düşünüyorsanız tercihleriniz ile onları evlerine gönderiniz biz iş yapan vekil istiyoruz.
Başlığımızın diğer kısmına geçelim GÜNEY KIBRIS DA neler oluyor, yeni başkan NİKOS ANASTASİADES çökmüş bir devlet yapısı devraldı, bunu kimse inkar edemez, ekonomi çöktü devlet 2011 itibaren de batmıştır. Bankalar ciddi ekonomik sorunlar yaşamakta, ama esas olan LAİKİ kurtarılamadı. KIBRIS bankasına devredildi onun da içi içler acısı ve bu günlerde kurtarılacak 1000 kişi işten durdurulacak ve ciddi yapısal önlemler ile de sektörde hizmet vermeye devam edecek. KIBRIS havayolları kurtarıldı yine fazla istihdama son verildi yapısal düzenleme ile de kapanması önlendi bu verdiğim birkaç örnek. Devlet yeniden yapılandırılıyor AB de bu değişimlere mali destek sağlıyor geçende kredi notu da biraz yükseltildi.
RUM komşularımız yeniden yapılandırılıyor gerçekçi güçlü bir yapıyı her yönü ile sağlamaya çalışıyorlar. Bizde ise tam tersi bu imkan var iken biz ha babam seçim yenilgiye doymayan güreşçi gibi.
Doğal gaz ve petrol yatırımlar ve çalışmaları, buna bağlantılı olarak da KIBRIS sorunu KKTC de bunu konuşlan siyasetçi var mı? Bakın hakkını yemeyelim benim saygı duyduğum ve değer verdiğim eski BB SN FERDİ SABİT SOYER bu süreçte bir tek onu bu konuyu konuşurken yakaladım TV de belki de konuşanlar var haksızlık yapmayalım bir de eski DB SN TURGAY AVCI.


Değerli arkadaşlar bizim de hakkımız olan bu zenginlik üzerine RUM oturdu bile gidiyor ve bize koklatmayacaklar bile. biz uyumaya devam edelim bu konuyu sürekli gündem de tutması gereken devlet televizyonu BRT neler ile ekranlarını dolduruyor gereksiz birçok program buna derhal el atılmalı halkımızı uyutmaya çalışanlar var.
Esas sorun KIBRIS sorunu bunun üzerine gitmeliyiz ben RUM siyasiler ile görüşürken bizim TÜRKİYE ile birlikte ne tepki koyacağımızın endişesini taşımakta idiler ama bu günlerde bizden tıs yok hadi hayırlısı diyelim.
Güney Kıbrıs yeniden yapılanarak güçlü bir şekilde karşımıza çıkacak doğal gaz ve petrol ile birlikte. Biz geç kalmadan tüm siyesi partilerin ortak bir politika belirleyerek adım atması gerekir.

Bu haber 1488 defa okunmuştur
  •    - 09.07.2013 VATANDAS K.KIBRIS,HAKLISIN.NASREDDIN HOCA DA VATANDAS OLARAK HAKLIDIR AMA KIMSEYE DE HAKKINI VERMIYORLAR.MUCADELE ETMEK SARTTIR.
  • isimsiz vatandas  k.kibris - 08.07.2013 toplum liderleri veya hukumetleri' sorumluluklarini yerine getirmezse vatandasin hakki mi olur??..
  •    - 08.07.2013 KIBRIS CUMHURIYETINDEKI HAKLARIMIZIN TUMUNU DE ISTEMEZ DURUMUNA GECERSEK COK SEY KAYBEDERIZ.O ZAMAN KARSI TARAFIN ANCAK KENDI MENFAATLARINI ONCELIKLE GOZETEREK BIZE KISITLI HAKLAR VERECEKLERINDEN EMIN OLABILIRIZ.AYRICA TC'NIN DE TUM KIBRIS'TAKI GARANTORLUK HAKLARINI AB VEYA ABD,BM TESKILATINDA SULANDIRIP KISITLAYABILIR.TABII TUM BUNLAR BIR COZUM ASAMASINDA OLACAKTIR.DOLAYISIYLE SIMDIDEN TUM HAKLARIMIZA ESIT OLARAK SAHIP CIKMALIYIZ.YANI ISIMLI YORUMCU SANIRIM DUNYASINDAN BI HABERSIZ YASIYOR.BIRAZ ULUSLARARASI HUKUK OKUSUN.
  • ERKAN EĞMEZ  LEFKOŞA - 07.07.2013 ÖNCELİKLE YAZILARIMI OKUYUP YORUM YAPAN SİZ DEĞERLİ OKURLARIMA SAYGILAR VE SEVGİLERİMİ SUNARIM. BU YAZIMDA ÇOK DAHA ÇARPICI BİR DEĞERLENDİRME YAZACAM AMA SİZİN İKAZLARINIZ DOĞRULTUSUN DA DA AB VE KC İÇİN DE YAZACAM
  •    - 07.07.2013 Isine gelmeyenler nasil da aklini karistiriyormus,yani!
  •    - 07.07.2013 TABII EN ONEMLI HAKLARIMIZDAN BIRI DE AB'NIN HER PLATFORMUNDA BIZZAT TEMSIL EDILMEMIZ GIBI.YANI DIYORUM KI MESELA AVRUPA PARLAMENTOSUNDA.BIRAZ DA BU YASAL VE MANTIKLI,SOMUT HAKLARIMIZDAN BAHSETSENIZE.SIZIN YAZDIGINIZA GORE BIZ SIMDILIK DEREYI GORMEDEN PACALARI SIVAYIP CIKMAYAN DOGAL GAZIN PESINDEYIZ.AMA SOMUT OLARAK ORTADA SIRITAN EN DOGAL ULUSLARARASI HAKLARIMIZA DEGINMIYORSUNUZ.NIYE ACABA?
  •    - 07.07.2013 Ben vallahi de guney kibrisin halini hic onemsemiyorum, dusunmuyorum.Cunku her konuda aynen bze benziyorlar.Mesela guneydeki bir Kibrsliturkun arazisine konmak icin tipki bizdeki gibi resmi kurumlar da dahil olmak uzere binbir cesit akbabalarin ususup rusvete bogulduklari pek cok meseleleri vardir.Yani komsumuzun ne mal oldugunu iyi biliyoruz.Asil tehlike ise Suriye ve simdi de Misir ic savaslaridir.Ben dunyami tanimak icin dis olaylara bakarim.Buyuk bir Ortadogu savasinda yarin KKTC sinirlarina da denizden Suriye'li ve Misir'li multeciler dayandiginda iste o zaman ne demek istedigimi anlayacaksiniz.Ic olaylardaki cambazliklari ve utanmazliklari,yasadisiliklari zaten tumden biliyoruz.
  • isimsiz yani   - 06.07.2013 aklimizi karistirma!! .. CYPRUS ID barikatlardan gecmek icindir .. CYPRUS pasport da ucaga bimnek icindir.. :)
  •    - 06.07.2013 SN YAZAR,BIR DIGER MAKALENIZIN KONUSUNUN DA DOGAL GAZ GIBI HAKKIMIZ OLAN KIBRIS CUMHURIYETI PASPORTLARI VE KIMLIK KARTLARIYLE ILGILI OLMASINI DILERIM.KULLANACAGINIZ BASLIGI BIR ZAHMET BEN VERIYORUM: KIBRIS CUMHURIYETI DEVLETINDE KIBRISLITURKLERIN DIGER HAKLARI!
  • Galiba ince  NY - 06.07.2013 TR ve KKTCdeki yetkililerin agizlarina, kulaklarina, ve gozlerine birileri bant cekti. Ve o yuzden hersey jilet gibi kesildi. Ilginc degil mi? Kapinin ardinda acaba neler donuyor? Isimsiz bir duydugun okudugun? Tesekkurler.

:

:

:

: