Algılar yeniden programlanıyor

Kıbrıs özeline geçmeden önce birkaç gerçeğin altını çizmekte fayda var. Mursi devrildi, Türkiye Ortadoğu’da yalnızlaştı. AKP’nin yanlış tutumu nedeniyle Suriye ile düşman hale geldik diyenlere, Irak’ta ki iç savaşı, İsrail’in katliamlarını bile Türklere fatura edenlere sık sık rastlarsınız Televizyon ekranlarında, gazete sütunlarında…


Kıbrıs özeline geçmeden önce birkaç gerçeğin altını çizmekte fayda var.
Mursi devrildi, Türkiye Ortadoğu’da yalnızlaştı. AKP’nin yanlış tutumu nedeniyle Suriye ile düşman hale geldik diyenlere, Irak’ta ki iç savaşı, İsrail’in katliamlarını bile Türklere fatura edenlere sık sık rastlarsınız Televizyon ekranlarında, gazete sütunlarında…
Vicdani ölçüleri dengeli çalışmaya devam eden her tarihçi, Türk Tarihinin hangi evresine bakarsa baksın, Türklerin gerçekte ne kadar yalnız olduklarını içi burkularak okuyacaktır... Asla arkadan hançerlemeyen ancak mütemadiyen ihanete uğrayan bir milletin binlerce yıllık hazin tarihini, bizim geçmişimizi kastediyorum. Bu uzun geçmişte defalarca yaşanmış hadiselerin farklı boyutta tekerrüründen başka bir şey değil bugün baş gösteren hadiseler.
Mesela Suriye ile dostluğumuzu AKP bozdu iddiasını ele alalım. Bundan 13-15 yıl önceydi. AKP iktidara henüz gelmemişti. Suriye PKK’ya destek verdiği için Türkiye ile savaşın eşiğine gelmedi mi?
Bu ve buna benzer sadece yakın tarihimize baktığımızda yığınla örnek varken, Türkiye’nin içerisinde, AKP üzerinden Türkiye’yi suçlayıcı açıklamalar ve yaklaşımlar gelmesi, fırsat bekleyen dış güçleri cesaretlendirici, onlara yol gösterici ön çalışmalar olarak düşünülmektedir. Sinsi bir sosyal mühendislik çalışması yapılıyor bölgede. Algılar yeniden programlanıyor adeta. Bu çalışmanın algıları nasıl değiştirdiğini örnekleriyle her gün görüyoruz.
Türkiye ve Türk Milleti denildiğinde kılı kırk yarması gereken MHP’nin Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri,dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında,“Türkiye’nin …Kanı durduracak ve kardeş kavgasını sona erdirecek girişimi bulunmadığını” söyledi. Türkiye’yi, onun hükümetini, bir anlamda Türkleri suçladı olan bitenler nedeniyle. MHP’nin bu yaklaşımı algıların nasıl değiştirildiğinin en somut kanıtı olarak tarihe geçti.
Sadece MHP’de değil, kendisini solun yuvası, ulusun bekçisi sanan CHP’de de aynı algı yıpranmasının tartışılmayacak kadar net yansımasını Gezi Parkı olaylarında sergilediği çizgisiz, ilkesiz duruşuyla gördük. BDP’de aynı süflileşme olabildiğince yaygınlaşarak devam ediyor.
Ülkemizde durum ne? Bizim hükümetimiz, bakanlarımız, basınımız Ortadoğu’da ortaya çıkan gelişmeleri nasıl değerlendiriyor. Ülkedeki ilgili kurumlar hangi çalışmaları yapıyor? Ortadoğu’nun kan emici şımarık çocuğu İsrail, adamızın güneyinde bütün unsurlarıyla konuşlanmaya devam ederken bizim hükümetimiz hangi çalışmaları yapıyor? Bütün bu gelişmeler bizden bağımsız mı? Bizi, ülkemizi nasıl etkileyeceğine dair bir ön çalışma var mı?
Maalesef, bu ve benzeri her hangi bir konuda çalışma var mı sorusuna evet diyebilmek için tek bir neden bulamıyoruz. Kıbrıs Türkü tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar belirsizliğe sürükleniyor…
Yapay gündemlerle yıllarımızı geçiriyoruz. Her geçen gün kaybettiğimizi görmüyoruz.
Her şeyimizi kaybediyoruz. Toplumsal huzurumuz, benliğimizi…
En kötüsü de ümitlerimizi kaybediyoruz.

Bu haber 9041 defa okunmuştur

:

:

:

: