Öğrenci sayısında artış var

GAÜ CEO’su Asım Vehbi,üniversitelerinin yeni eğitim öğretim yılında kaydettiği gelişmeleri anlattı

Esra TÜRKEL

GAÜ CEO’su Asım Vehbi,üniversitelerinin yeni eğitim öğretim yılında kaydettiği gelişmeleri anlattı

Girne Amerikan Üniversitesi CEO’su Asım Vehbi Ada TV’de katıldığı Gündeme Bakış Programında, yeni eğitim öğretim yılındaki yenilikleri anlattı. Üniversitelerin bu yıl iyi bir netice aldığını kaydeden Vehbi, öğrenci sayısında %20’ye yakın artış olduğunu da kaydetti.
Ülkemizin bacasız sanayisi turizmin yanında eğitim sektörü de oldukça önemli bir yer tutuyor. Girne Amerikan Üniversitesi CEO’su Asım Vehbi Ada TV’de katıldığı Gündeme Bakış programında ülkedeki üniversitelerin ekonomimiz açısından önemine dikkat çekti. Üniversiteler bu yıl iyi bir netice aldığını belirten Vehbi, her yılı büyük bir heyecanla beklediklerini, çünkü üniversitelere öğrenci gelmediğinde ekonomide aksaklıklar olabileceğini belirtti.

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ VAR: Vehbi, ada genelinde bu yıl öğrenci sayısında %20’ye yakın bir artış olduğunu da kaydederek, Girne Amerikan Üniversitesi’nin 30 yılı içerisinde geriye dönüp bakıldığında son iki yıl kendi rekorlarını da kırdığını söyledi. Üniversitenin dünyanın birçok noktasında kampüs açtığını da belirten Vehbi, İngiltere Canterbury’de Girne Amerikan Üniversitesi’nin öğrencilere hitap edebilecek alt yapıda, çevresine uyum sağladığını ve GAÜ’nün bölgenin 4. Üniversitesi olduğunu kaydetti.
GAÜ, 30 YILDA BÜYÜK AŞAMALAR KAYDETTİ: Vehbi, üniversitenin 30. Yılına girerken nasıl büyüdüğü; “Girne Amerikan Üniversitesi’nde 1995 yılında öğrenci işleri müdürü olarak görev aldım. İki bina bitmiş başka hiçbir şey yoktu. İlk yıllarda 680 öğrencimiz vardı. O bile liman yolunda eğitime başlanıldığından beri iyi bir aşamaydı. 10 yıldan bu yıllara gelindiğinde, 30’uncu yılımıza girerken 8500 öğrenci ki benim görüşüm bu yıl 10 bine yaklaşacağız” sözleriyle aktardı.

“ULAŞIM KONUSUNDA HASSASIZ” :Üniversitelerin hızlı gelişmedeki karşılaştıkları engellere de dikkat çeken Vehbi, ulaşım konusunda ise diğer ülkelerde üniversitelerin ulaşımı sağlamazken, ülkedeki üniversitelerin servis aracı sağladığını belirtti.Vehbi öğrencilerin beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanında ulaşım konusunda da ülkede rahat etmeleri için her geçen yıl büyüdüklerini ve otobüs kafilelerine 5 şehir otobüsü daha ekleyeceklerini kaydetti.Dünyanın çoğu yerinde ulaşım hizmetlerini şehir ve kasabaların verdiğini belirten Vehbi, yeni hükümete de çağrıda bulunarak, çevre, yükseköğrenim, turizm ve eğitim alanlarının bir biriyle örtüşen kendi içinde ortak bir politik stratejisi olması gerektiğini belirtti.GAÜ CEO’su Asım Vehbi, ada nüfusuna bakıldığında üniversite sayısının yeterli olduğunu, bundan sonra da kurulacak olanlara ise belli kriterlerde izin verilmesi gerektiğini kaydetti.

AKADEMİK VE BİLİM ÇALIŞMALARINDA GİRİŞİMLER: Üniversitenin eğitimin yanında bilimsel ve akademik alanda sosyal sorumluluk alanlarında da girişim yaptığını kaydeden Vehbi, Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu ve Senatosu’nun geçtiğimiz günlerde Yeşilırmak’ta meydana gelen yangın felaketiyle ilgili ‘seferberlik kararı aldığını da açıkladı. Üniversitelerin sosyal ve akademik yönde destek vermek, çevre bilinci, sürdürülebilirlik, çevre ekonomisiyle ilişkisi kapsamında hükümetlerle ortak işbirliği yapabileceğine de dikkat çeken Vehbi, GAÜ’nün su altı araştırma merkezinin adadaki yüzey suları analizlerini yapmaya başladığını da açıkladı.

HÜKÜMETLE ÜNİVERSİTELER ORTAK ÇALIŞMALI: Vehbi, 95 yılından bu yana çok az konuda hükümetlerin üniversitelerden yardım istediğine ve görev verdiğinden yakınarak bu gücün ülkemizde kullanılamadığından sitem etti. Çoğu üniversiteler gibi GAÜ’nün burs sıralama sınavları olduğunu belirten Vehbi, maddi durumu olmayan ailelerin çocuklarını okutabilmeleri için kendilerine dilekçe geldiğinde öğrencilere destek olduklarını belirtti.

GAÜ, BÜYÜYEN BİR ÜNİVERSİTE: 79 ülkeden gelen öğrenciyle en fazla öğrenci alan üniversite, bu yıl da GAÜ tercih edenler içerisinde çok küçük bir farkla ikinci geldiklerini belirten Vehbi, 4 yıllık bölümlerde, Türkiye’den tercihlerde birinci geldiklerini ve son iki yılda alınan rakamlara bakıldığında öğrenci sayısı ve çalışan bakımından büyük bir üniversite olma noktasında olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu haber 34 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER