DOKUNULMAZLAR ORDUSU YARATTIK

Tahsil edilemeyen faturalarda siyasi erkin etkisine dikkat çeken YKP Dışişleri Sekreteri Durduran, bu durumun getirdiği olumsuz sonuçlara dikkat çekti

Tahsil edilemeyen faturalarda siyasi erkin etkisine dikkat çeken YKP Dışişleri Sekreteri Durduran, bu durumun getirdiği olumsuz sonuçlara dikkat çekti:


Gözde BEKİR

Elektrik zammının ardından toplumun birçok kesimi sokaklara döküldü. Gerçekleştirilen eylemlerde hükümete yönelik tepkiler dile getirilirken zammın geri alınması talebinde de bulunuldu. Konuk olduğu Günaydın Ada programında elektrik zammı ve hükümetin bu zamma yönelik tutumunu değerlendiren YKP Genel Sekreteri Alpay Durduran, hükümetin süreci idare etmeye çalışan bir görüntü çizdiğini savundu.

ÖNCEDEN UYARMIŞTIK

İcraatlar noktasında ağır aksak ilerlenildiğini söyleyen Durduran, bu nedenle halkın tepkisinin de doğal olduğunu vurguladı. Geçmiş CTP hükümeti döneminde yapılan santraller noktasında bazı öngörülerde bulunarak bu santrallerin halkı mağdur edeceğini belirttiklerini söyleyen Durduran, bu uyarıların kulak arkası edildiğini belirtti. Durduran; “Biz yapılan bu elektrik yatırımının pahalı üretim yatırımları olduğunu gördük ve eleştirdik ama kimse bizi dinlemedi. Bundan önce de böyle imdat tribünü yani kolayca kurulup da acele elektrik verilecek yatırımların hiç devam ettirilmemesi gerektiğini vurgulamıştık ancak dinleyen olmadı ve gelinen noktada bunları yaşıyoruz”dedi. Bu durumlar üzerine adım atılmamasının faturasını vatandaşın ödediğini ifade eden Durduran bunun bir kadermiş gibi yüklendiğini de vurguladı.

TRANSFER KALEMİNDE MAMMALAR VAR

Elektrik Kurumu’ndaki en büyük sorunun toplanamayan tahsilatlar olduğunu ifade eden Durduran, siyasi erkin de bu duruma çoğu zaman ses çıkarmadığını hatta transfer kalemleriyle bazı yerlere imtiyazlar tanıdığını da savundu. “Siz bir elektrik parasını dahi toplama disiplini gösteremiyorsanız neyi başaracaksınız ki” diye soran Durduran, piyasanın denetlemesi noktasında da sıkıntılar olduğunu vurguladı. Halkın bu zammı ödemesinin birinci şartının bu paraların alınması olduğunu hatırlatan Durduran sözlerini şöyle sürdürdü: “Transferler kalemi vardır ve bunun içinde kıyılarda, köşelerde saklanan ham hum şamalop vardır, mamma vardır. Yani sen benden toplayacaksın hiç tasvip etmediğim alanlarda bunu teşvik, koruma gibi laflarla dağıtacaksın bu kadar yüksek oranlardaki transferleri kabul etmenin anlamı yoktur.” Bu durumun kamuda da kendisini hissettirdiğini belirten Durduran, kamuda piramit şeklinde olması gereken yapının mantar şekline döndüğünü vurguladı. Durduran; “Biz bir sürü dokunulmazlık yarattık adam yüz kızartıcı suç bile işler hesabını vermiyor” diyerek bu durumu eleştirdi.

BU NE PERHİZ

Kıbrıs sorunuyla ilgili yaşanılan gelişmeleri de değerlendiren Durduran, çözüm yanlısı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin söylem ve icraatta farklı davrandığını söyleyerek bu durumu da eleştirdi. Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda KKTC’ye gözlemci statüsü verilmesi noktasındaki açıklamalarını eleştiren Durduran, bunun çözümü savunan bir partinin söylemi olamayacağını vurguladı. Durduran; “Sayın Nami inşallah önümüzdeki dönemde tam üyelik alıp temsil ediliriz diyor. Bir yandan da Mart ayında çözüm için çalışmalar yapıldığı ve kamuoyu yaratılmaya çalıştığını ifade ediyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

FUTBOLDA BİRLEŞME ÖNEMLİ BİR ADIM

Futbolda birleşme konusuna dair görüşlerini de paylaşan Durduran, bu gelişmeye tepki gösterenleri de eleştirdi. Bir yandan senelerce ambargolara maruz kaldığından dert yanan Kıbrıs Türkü’nün böylesi bir adımı desteklemesi gerektiğini savunan Durduran; “Yıllarca ambargolar var diye bağırıldı. Ambargoların kaldırılması noktasında Rumlar mecbur kaldılar. Onlar bir taviz veriyorlar tabiri amiyane ile… Siz gidip “biz altlarına girdik” diye nasıl söylersiniz ki. Sizin öyle bir örgütünüz var ki hükümetten bile bağımsızdır ve zaten öyle de olması gerekir”dedi.

O DEFTER KAPANDI

Toplumcu Demokrasi Partisi’nde yeni yönetimle birlikte eski TKP’lilere yönelik geri dönün çağrısını da değerlendiren Durduran, kendisi için o defterin kapandığını söyledi. Kendisinin TKP’den atıldığını ifade eden Durduran, o dönemdeki tavırdan bu yana bir değişim göremediğini söyledi. Durduran; “Benim için o defter kapandı”dedi.

Bu haber 288 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER