GAÜ 10. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi’nde temsil edildi.

KKTC dahil 15 Ülkeden 46 davetli konuşmacı ve 700’ ün üzerinde katılımcı ile tamamlanan 10. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapıldı.

Yusuf Karayusufoğlu
KKTC dahil 15 Ülkeden 46 davetli konuşmacı ve 700’ ün üzerinde katılımcı ile tamamlanan 10. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapıldı. 36 ‘sı yurtdışından, 80 adeti sözel olmak üzere, toplam 357 bilimsel sunumun yapıldığı kongrede, davetli konuşmacı olarak kongreye katılan Girne Amerikan Ünivesitesi Spor Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şamil ERDOĞAN “Bir Çatışma ve/veya Uzlaşma Kaynağı Olarak Küreselleşme: İnsan Hakları Eğitimi ve Spor Perspektifinden” başlıklı bir sunumu, Spor Yönetimi konusunda birer otorite olan Ohio State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Packianatan Challadurai ve North Carolina State Universitesi’nden Prof. Dr. March Krotee ile beraber sundu. Aynı zamanda kongrenin organizasyon ve bilim komitelerinde de görev alan Dr. Erdoğan, “bu tür kongrelerin KKTC’de de yapılması çok önemlidir, 2010 yılında Gazi Üniversitesi’nde yapılacak olan bu kongrenin, 2012 yılındaki organizasyonuna talibiz ve bu yöndeki çalışmalarımızı KKTC Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Sn. Beyhan GÜRGÖZE ile beraber yapıyoruz ve Türkiye Spor Bilimleri Derneği yöneticilerinden de destek alıyoruz” diyerek, çalışmalardan bahsetti.

Kongrenin bir başka önemli anı ise, Türkiye’de modern anlamda Beden Eğitimi ve Spor’un temelini oluşturan Selim Sırrı TARCAN’ın Avusturya’da yaşayan torunu Prof. Dr. Fuat KENT’in verdiği piyano konseri ve dedesi hakkında yaptığı sunumdu.

Bu kongre ve benzeri çalışmalar alanında işbirliği görüşmeleri yapmak üzere, kongrenin evsahibi AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Gazanfer DOĞU 30-31 Ekim tarihlerinde GAÜ’yü ve KKTC Üniversite Sporları Federasyonu’nun ziyaret etti.

Bu haber 67 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER