Kıbrıs Türk Tarih Kurumu’nun kurucuları

Kıbrıs Türk Tarih Kurumu’nun kurucuları


Kıbrıs Türk Tarih Kurumu’nun kurucuları
Kıbrıs Türk Tarih Kurumu’nun kurucularını ve yönetim kurulu üyelerini birlikte yansıtan bu anı fotoğrafı, 1962 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’nin salonunda çekildi. Fotoğrafta soldan sağa şu isimler yer alıyordu. Fikri Karayel, Vergi Bedevi, Nazım Ali İleri, Mustafa Naim Aytaçoğlu, Ali Süha ve Kemal Durmuş. Vergi Bedevi, Kıbrıs Türk Tarih Kurumu’nun yıllarca başkanlığını yaptı .Bu görevi daha sonra da, Vehbi Zeki Serter sürdürdü.

Ünal ve Vergi Bedevi’nin nişan fotoğrafı
Ünal ve Vergi Bedevi’nin, 1961 yılında çekilmiş nişan fotoğrafı…Soldan sağa doğru fotoğrafta yer alanlar; Vergi Bey’in babası Halil Bedevi ve annesi Cahide Bedevi, nişanlısı Ünal Asaf, Vergi Bedevi, Ünal Hanım’ın annesi Ayşe Asaf ve babası Asaf İzzet.
Vergi Bedevi uluslarası bir kongrede konuşma yaparken…
1962 yılında Lefkoşa’da Kıbrıs tarihi ile ilgili uluslararası bir kongre düzenlenmişti. Türk ve Rumların yanı sıra, çok sayıda yabancı ilim adamının katıldığı kongrede ” Kıbrıs – Anadolu İlişkileri ” konulu bir tebliğ sunan, Kıbrıs Türk Tarih Kurumu başkanı Vergi Bedevi’nin konuşması büyük ilgi ile karşılanmıştı. Rum basınının bu konuşma ile ilgili protestoları ve karşı yayınları haftalarca sürmüştü. Fotoğrafta Vergi Bedevi ( solda ) kongrede konuşma yaparken görülüyor. Yanında oturan ise, konuşmanın soru – cevap bölümünde tercümanlık yapan merhum Necdet Nereli’dir.
1961 – 62 ders yılında, Dr.Küçük LTL’yi ziyaret ederken….
Dr.Küçük’ün, 1961 – 62 ders yılında, Lefkoşa Türk Lisesi’ni ziyaret ederken, okul öğretmenleriyle çektirmiş olduğu bir fotoğraf…Öndekiler ( Soldan sağa ):Mehmet Öner, Servet Asya, Sacit Mecit ( Okul Müdürü ),Dr.Küçük, Arif Nihat Asya, Emine Akmandor ve Hilmi Damdelen. Arka sıra (Soldan sağa ):Erer Selçuk, Vergi Bedevi, ismi hatırlanamadı, Koncay Hüseyin, Nazım İleri ( Sekreter ), Salih Çoşar, Kubilay Rauf, Mehmet Şevket, Ozan Zeki Fikret ve Ziver Kutrafalı.
Bu haber 345 defa okunmuştur
  •    - 29.05.2015 Sayın Vergi Halil Bedevi . Nuran ateşsaçan seni çok kısa tanıdım . Yazılarını , konumunu gördüm . Seninle gurur duydum . Selam ve sevgiler . Söke

:

:

:

: